www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Profesor De Chitara Electrica La Un Pret Mai Acceptabil


sdsallazar
 Share

Recommended Posts

Salut RGC!

Dupa cum vedeti caut un profesor de chitara la un pret mai acceptabil(sub 50 de lei ar fi perfect)

Cant de 2 ani la chitara iar de la un timp am inceput sa iau lectii din nou.Toate bune si frumoase la inceput iar pretul era de nimic(25 de lei)

Problema e ca de la o vreme nu avanseaza cu chitara nici la teorie nici la practica. Sa "invat" sa cant melodii cum ar fi Iron man si The ocean-Led Zeppelin(nici macar melodii intregi) mi se pare cu mult sub nivelul. Adica stau la pamant cu studiul, ca sa-i zic asa.

Alt aspect e ca vrea sa si mareasca pretul la 40 de lei si e si p[e grupe deci mare lucru nu mai fac

As prefera un PM de la cineva care ar putea sa ma ajute in legatura cu acest lucru

Apropo eu sunt mai mult pe stilul thrash/groove iar acest prof ofera studii foarte multe din blues si multe inutile

Link to comment
Share on other sites

Studiul de unul singur desi e sfant, poate sa-ti incetineasca ritmul uneori. Cel putin daca nu esti foarte organizat si motivat. Eu unul am studiat singur vreo 2 ani dupa care am luat cateva ore cu un profesor pentru ca ajunsesem intr-un punct mort si aveam o gramada de intrebari. M-a ajutat foarte mult ce-i drept, dar bateam pasul pe loc si cu profesor (poate si pentru ca nu mai studiam si singur, poate si din cauza profesorului care nu se mula pe nevoile mele, etc.).

 

Am renuntat la profesor si mi-am facut un abonament de un an pe un site de 'online guitar lessons'. Am dat cred vreo suta de dolari pe an, ceea ce inseamna vreo 30 de centi pe zi (~1 ron/zi) cu acces 24/24. Evident dpdv financiar e mai convenabil decat orice profesor. Site-ul e destul de bine structurat, are atat teorie cat si practica, cateva sute de piese cred sparte in bucati, in cate chitari are fiecare piesa, cu tab-uri cu tot ce vrei, si corecte in 99.9% din cazuri. Transpuse si explicate de muzicieni adevarati spre deosebire de ceea ce gasesti pe youtube.

 

Eu unul am ajuns la concluzia ca a meritat. Ce-i drept nu-ti mai da profesorul peste degete cand o iei pe aratura, dar ai suficiente metode de control, backing track-uri, etc. Daca intelegi engleza si nu esti total incepator recomand. Problema la mine e ca de cand am abonamentul, au trecut saptamani in care nici nu l-am deschis. La profesor stii ca ai ora, vrei nu vrei, te duci...

 

Daca vrei/vreti site-ul, PM. Nu stiu daca e ok sa-i fac reclama aici, desi nu e de la noi.

 

[...]

Apropo eu sunt mai mult pe stilul thrash/groove iar acest prof ofera studii foarte multe din blues si multe inutile

 

Si daca imi permiti o remarca, nici lady gaga, fuego sau melc melc codobelc daca inveti tot nu vor fi inutile. Chiar daca nu sunt pe stilul tau, tot vei ramane cu ceva din ele. Nu te feri sa inveti ce nu-ti place, s-ar putea sa ai surprize placute, mai ales de la blues...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Din pacate e adevarat. Stiu cativa chitaristi/profesori foarte buni in Bucuresti care nu sunt neaparat foarte scumpi, insa lucreaza cu grupuri. E evident ca progresul e mai lent avand in vedere ca nu se ocupa doar de tine. Poti opta si pentru lectii individuale, dar asta costa. Si pe undeva e normal sa fie asa.

 

Nu vreau sa nominalizez, dar oricine ar ajunge la un anumit nivel, nu cred ca ar mai da meditatii pe 30 de lei ora. E destul de normal din punct de vedere al marketingului. Esti bun, te vinzi mai scump. Poti aplica asta in orice domeniu.

Personal insa cred ca ai mai mult de invatat de la un chitarist bun (iarasi nu vreau sa dau nume, desi ma mananca...) decat de la un baietan care abia stie ce-i aia o gama si iti ia ochii cu trei riff-uri, cinci piese cunoscute si un pret modic.

 

Depinde acum ce-ti doresti, sa studiezi chitara sau sa-ti impresionezi prietena...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa nominalizez, dar oricine ar ajunge la un anumit nivel, nu cred ca ar mai da meditatii pe 30 de lei ora. E destul de normal din punct de vedere al marketingului. Esti bun, te vinzi mai scump.

 

 

Dar când un profesor e ieftin, e ieftin pentru că nu poate cere mai mult... și nu poate cere mai mult pentru că nu e prea bun.

 

Sau poate respectivul a inceput de curand sa predea, nu il stie lumea, si nu vine nimeni la el daca pune un pret direct proportional cu nivelul sau...just sayin'...

Edited by Xtazy
Link to comment
Share on other sites

Apropo eu sunt mai mult pe stilul thrash/groove iar acest prof ofera studii foarte multe din blues si multe inutile

 

Listen to this guy...Nu prea stiu ce ar fi fost asa zisele genuri de vrei sa le canti tu fara "studii foarte multe din blues"

 

Si cum s-a mai spus mai sus, nimic nu este inutil. Melodiile pe care le inveti te vor definii, iti vor definii stilul. Asta este una din chestiile fascinante la chitaristi. Niciodata nu vor exista doi chitaristi la fel pentru ca nu vor exista doi chitaristi care sa invete exact aceleasi melodii in exact aceeasi ordine. Si asta e un lucru ce il face unic, pentru ca foloseste alt "algoritm" de a invata. Asta este doar opinia mea, desigur.

 

P.S: Have some respect for the blues!!! :)

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

E evident ca progresul e mai lent avand in vedere ca nu se ocupa doar de tine. Poti opta si pentru lectii individuale, dar asta costa. Si pe undeva e normal sa fie asa.

 

Nu vreau sa nominalizez, dar oricine ar ajunge la un anumit nivel, nu cred ca ar mai da meditatii pe 30 de lei ora. E destul de normal din punct de vedere al marketingului. Esti bun, te vinzi mai scump. Poti aplica asta in orice domeniu.

Personal insa cred ca ai mai mult de invatat de la un chitarist bun (iarasi nu vreau sa dau nume, desi ma mananca...) decat de la un baietan care abia stie ce-i aia o gama si iti ia ochii cu trei riff-uri, cinci piese cunoscute si un pret modic.

Link to comment
Share on other sites

Un profesor bun este acel profesor care are rabdare cu tine, iti raspunde la orice intrebare si iti explica clar.Daca iti iei un profesor in varsta, nu o sa intelegi mai nimic, pentru ca este batran, vorbeste incalcit, etc.

Eu invat mai singur, de pe forumul asta, de pe net, youtube, etc. si in 2 zile eram in stare sa cand o melodie relativ foarte simpla!

Parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.