www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Chord


gbcristian
 Share

Recommended Posts

Înțeleg din întrebarea ta că vrei să folosești acorduri de cvintă (power-chords) în locul altora ("mai complicate", minore, majore etc.), ca să dai "putere de rock" melodiei. Acuma, din puțina teorie pe care o știu, acordurile de cvintă (power-chords) merg bine cam oriunde, pentru că nu sînt nici minore, nici majore. Deci cred că poți înlocui orice acord cu unul de genul ăsta. Acum mai trebuie să potrivești și tonalitatea, adică rădăcina acordului.

 

Desigur, se ridică întrebarea: De ce nu încerci, că doar sînt simplu de cîntat? (sau măcar pune-l pe prietenul GuitarPro sau ce folosești) În general, urechea e cea care judecă și, mai precis, urechea personală, nu a "părerologilor", vorba unui clasic contemporan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

sper ca nu e prea tarziu sa-ti raspund

eu cred ca power chordurile sunt foarte utile in rock si metal. sunt ceva mai usor de facut si usor de schimbat si poti sa canti melodii rapide folosind acorduri. cred ca stii cum se face un power chord, daca esti la inceput ai putea sa canti cu "mini power chord" nu stiu exact cum se numeste dar e ca un power chord dar fara nota cea mai inalta de pe un acord normal (care se tine cu degetul mic de obicei) si astea sunt si mai usor de schimbat si de facut (eroare des intalnita - power chordurile nu se strumuiesc ca altele (g major) se canta asa cum ai da pe o singura coarda numai ca dai pe mai multe(suna ciudat) cu o miscare rapida din incheietura) eu cand am invatat sa le fac am inceput cu melodii simple cu ac. power(aces high- refren, creepind death - faza de dupa solou - daca canti genul asta de muzica) pentru hard rock si metal sunt foarte importante mai ales daca iti plac melodiile ceva mai rapide, unde power chordurile sunt mult mai eficiente pentru ca le schimbi rapid si au un anumit impact.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Sal. Am o melodie pe care vreau sa o invat la chitara si anume ciobanasul singuratic - gheorghe zamfir

Ma puteti ajuta sa identific ce se canta intr o sectiune anume a cantecului? 

Aici este video

nu inteleg de la minutul 2'26'' pana la 2'37'" unde trece pe doza de bridge care sunt corzile cantate si ce freturi se apasa. Din ce inteleg eu ar fi fret 5 si 7 corzile g si d dar parca nu suna asa. am incercat sa cant si coarda a libera + fret 5 coarda d si fret 7 coarda g dar nu suna la fel.

Va rog putin ajutor. Pana la punctul asta am invatat sa o cant cat de cat

Multumesc frumos

 

Link to comment
Share on other sites

Ma lumineaza si pe mine cineva care e mai destept ? 😁

 

Am o melodie pe care vreau sa o invat la chitara si anume ciobanasul singuratic - gheorghe zamfir

Ma puteti ajuta sa identific ce se canta intr o sectiune anume a cantecului? 

Aici este video

nu inteleg de la minutul 2'26'' pana la 2'37'" unde trece pe doza de bridge care sunt corzile cantate si ce freturi se apasa. Din ce inteleg eu ar fi fret 5 si 7 corzile g si d dar parca nu suna asa. am incercat sa cant si coarda a libera + fret 5 coarda d si fret 7 coarda g dar nu suna la fel.

Va rog putin ajutor. Pana la punctul asta am invatat sa o cant cat de cat

Multumesc frumos

 

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.