www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitarron Mexicano? Un Fel De "chitaroi", In Jargon De Berceni... :)))


Ibanozzi
 Share

Recommended Posts

Stiti ce este un guitarron? Dar unul mexican... :rolleyes:

 

Trebuie sa recunosc ca pana ieri, nici eu nu aveam habar de acest instrument... Adica am vazut multe filme in care apar mariachi, de canta in dulcele grai mexican, dar n-am remarcat niciodata "butoiul" folosit de ei pe post de, sa-i zicem..., chitara bass! :death:

Pentru cei care nu au habar in continuare la ce ma refer cu "guitarron" asta, luati de cititi din wiki, mai multe detalii... http://en.wikipedia....C3%B3n_mexicano

 

Ieri am primit in vizita un cetatean de origine franceza, ce a stat o perioada destul de lunga in Mexic si ce s-a molipsit de cantatul la acest instrument in aventura lui mexicana...

 

IMG_7945_zps7b4e734b.jpg

IMG_7947_zps5883f1cb.jpg

IMG_7944_zpse77e5d3e.jpg

IMG_7946_zps1819fbbb.jpg

IMG_7948_zpse3fc48ac.jpg

IMG_7952_zps2decb84f.jpg

 

Din cauza transportului deficitar, a reusit la venirea in Romania sa-si sparga chitaroiu`, ah pardon guitarron-u` si dupa spusele lui sa-i franga gatul..., din nou! Spun din nou, pentru ca in Mexic i-a mai rupt gatul odata, l-a lipit la un lutier local si dupa cum se vede..., n-a tinut lucrarea! ;)

 

IMG_7939_zps3aff0c69.jpg

IMG_7938_zps4c3fe51e.jpg

IMG_7949_zpsfdebc906.jpg

 

Remarcati, va rog, in poza de mai sus, ca cel de i-a facut lipitura in Mexic, a folosit o solutie ce i-a exfoliat si o parte din lacul de pe gat...

 

Ca fapt divers, guitarron-ul are in interior urmatoarea eticheta de..., calidad!

 

IMG_7955_zps79c8ebf5.jpg

 

Tatal meu i-a precizat proprietarului ca, in general, la o astfel de "rana", spre exemplu la un contrabas, unde tensiunile in corzi sunt foarte mari, solutia optima este schimbarea gatului cu totul, orice lipitura ducand, in timp, la acelasi rezultat inevitabil..., dezlipirea! ;) Cum si la guitarron, se poate vedea cu ochiul liber grosimea corzilor, deducem fara echivoc ca exista aceeasi presiune enorma exercitata de corzi asupra gatului, de unde si dezlipirea survenita..., din nou, dupa cum spuneam!

 

In urma discutiei cu proprietarul, am hotarat de comun acord, sa incercam sa-i mai dam o sansa si pe langa incleierea propriu-zisa cu clei special pentru lipirea instrumentelor muzicale (a NU se folosi clei de mobila, aracet, super glue sau alte prostii... :nay: ), sa-i "plantam" si 4 holtzsuruburi de lemn...

 

IMG_7962_zpsd3669a10.jpg

 

Si dupa ce i-am facut un nou look mexican cu tinte ^_^ , l-am lasat pe tovarasu` gat in stand-by la uscat, urmand sa fie finisat, in asa fel incat lipitura sa nu se mai vada deloc sau..., aproape deloc! Revin cu poza dupa finisare... ;)

 

Am continuat cu lipirea eclisei, folosind procedura clasica de incleiere... :yay:

 

IMG_7957_zps8b9f9762.jpg

IMG_7964_zpsb9bd3268.jpg

IMG_7963_zps28f8094d.jpg

 

Guitarron-ul in asteptare, cumintel pe scaun :D, de restul finisajelor...

 

IMG_7959_zps6f518bee.jpg

 

Ser continuado.., sper sa nu fi gresit..., Google Translate! :tardlol:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Era acordat standard A D G C E A, cum scrie si in link-ul de la wiki, nu am cantat pe un bass acustic, nu pot sa fac o comparatie...

Are destul de mult volum si bass, avand in vedere ca are cutia de rezonanta atat de mare! ;)

 

Am gasit un link interesant, care cred ca te va lamuri cu foarte multe detalii de acest gen...

 

Link to comment
Share on other sites

Am finisat lipitura facuta si am completat si micile detalii lipsa din puzzle... ;)

 

IMG_7969_zpsfd60f828.jpg

IMG_7967_zps7d4d195b.jpg

 

Dupa ce am curatat si micile pete de clei ramase, inerente unei operatii de lipire, guitarron-ul isi asteapta, gata de cantare :wee: proprietarul...

 

IMG_7965_zps118c38ff.jpg

IMG_7966_zpsf5c16efe.jpg

 

... dar pana atunci..., sa inceapa fiesta! :DB):lol:

 

IMG_7979_zpsc7bdb579.jpg

 

Companeros..., hasta luego! :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce frumos ar fi aratat suruburile alea ingropate 1 mm sub nivel si astupate cu cate un cep din lemn. :) Iar pe cele doua din mijloc le-as fi eliminat (fiindca se ingusteaza aschia rupta si daca se face lamaj pentru ingroparea capului nu mai ramane lemn in care sa tina surubul) si ar fi pus doar cepuri, dar... merge si asa.

Cómo es arpeggione?

:respect:

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Initial am vrut sa-i facem doar cepuri din lemn, sa nu folosim holtzsuruburi deloc ;) dar dupa..., am decis ca nu o sa tina... :)

Doar cu doua holtzsuruburi, la fel nu tinea (daca era gat de chitara obisnuita nu era nici o problema, sigur mergea cu doua si puteam si sa le ingropam sa nu se vada)... Asa ca am decis sa punem 4, dupa ce am discutat, dupa cum am spus si mai sus cu proprietarul... Ne-am gandit sa le facem cu capete ingropate dar, dupa cum bine ai intuit, nu mai ramanea lemn suficient dupa sanfrenare, sa tina cele doua suruburi din interior... Asa ca s-a ales cu tinte! :lol:

Proprietarul a fost oricum super incantat de lucrare si ne-a dat telefon azi sa ne spuna ca a cantat la chitaroi si e ca atunci cand l-a luat de nou! :w00t:

 

Arpeggione? :D Cat de curand pun poze, am inaintat destul de mult cu lucrarea! :rolleyes:

Keep in touch! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, pe baza unor presupuneri... :)

Asa am considerat ca este mai sigur si mai sanatos!

Acuma daca tinea sau nu, nu avem de unde sa stim (nici chiar tu, Eugen, sunt convins, nu poti fi sigur 100% de ceea ce ai afirmat mai sus, este doar o presupunere a ta, nu vorbim de o chitara normala, la care probabil ai mai facut manevra si ti-a tinut... ;)) si oricum..., acum..., nu mai are nici o importanta! :respect:

De lipit..., a fost lipit cu clei de oase... :D

Link to comment
Share on other sites

Experienta vine din multe grifuri rupte pe care le-am reparat.

Iar din reparatia guitarron-ului (cu alte probleme) am putut sa imi dau seama "ce ce se mananca", sa zic asa. Parerea mea, este ca tensiunea in corzi la guitarron este comparabila cu cea a unei chitare.

 

Am tot respectul pentru lucrarile tatalui tau, nu am vrut sa critic nimic, mi-am exprimat doar parerea

Edited by EugenRo2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de aprecierile aduse lucrarilor tatalui meu!

 

Si eu am respect pentru lucrarile tale, sti foarte bine asta, mi-am exprimat acest punct de vedere, nu odata pe acest forum, dar fara suparare, parerea ta a fost un pic malitioasa...

 

Inteleg ca nu te-ai lovit de aceeasi problema la guitarron, prin urmare, fara suparare, nu ai de unde sa stii sigur, indiferent de experienta si ca ti-ai dat seama "cu ce se mananca"...

 

Sa concluzionez:

1) Parerea mea si a tatalui meu este ca tensiunea in corzi la guitarron este mult mai mare decat la o chitara obisnuita (lucru pe care tu-l contesti)

2) Am considerat, ca in afara de lipitura propriu-zisa, este mai bine sa atasam si 4 holtzsuruburi (lucru pe care la fel l-ai contestat afirmand ca mergea gatul lipit pur si simplu)

 

Vrei sa-ti dau dreptate? Nu am cum sa-ti dau dreptate, pentru ca nu sunt de acord cu cele doua afirmatii ale tale..., acum ce facem? :)

 

Propun sa ramana fiecare cu parerea lui, nimeni nu-i perfect, pot sa-ti aduc si eu argumente pro si contra pana maine... ;)

 

Peace! :respect:

Edited by Ibanozzi
Link to comment
Share on other sites

Abia astept cand se satura lumea de chitara electrica standard si apar guitarron-urile electrice . Imagineazati pe Malmsteen ... cu un guitarron electric ... un perete de Marshall ... tapping n' shredding . \m/

 

Gluma deoparte mi se pare un instrument aparte , suna frumos , niciodata nu am tinut unul dar am ascultat multa muzica care contine acest instrument .

 

:respect:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.