www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se foloseste floid rose


Guest
 Share

Recommended Posts

Nu am pus in viata mea mana pe o bara de tremolo floyd rose, dar am vazut la alti chitaristi ca nu trageau de ea ca la un tremolo normal ci il il ridicau(tremloul atarna nu era fix). Sunt doar curios cum se foloseste, si ce tehnici scoti cu el.

Link to comment
Share on other sites

vibratorul intinde sau lasa mai "moale" corzile , urcand sau coborand inaltimea tonului.

 

in momentul cand ti un ton mai lung el suna cam "gol" sau "sec" , daca tragi usor ritmic de maneta in sus si jos simetric fata de pozitia "zero" tonul va avea o schimbare ritmica cursiva a inaltimi " vibrato" , mai lent sau mai rapid dupa cum simti tu sa tragi de maneta.

 

Tonul devuine mai bogat deoarece are o sumedenie de armonice fiecare inaltime de ton discreta din tonul vibrat.

 

Aceste armonice creierul le asocieaza tonului de baza , deci sesizam un ton mai "bogat" mai "plin" mai frumos.

 

Pe langa asta daca nu ai acordajul perfect , foarte possibil la chitare cu vibrato creierul ascultatorului alege inaltimea corecta ca si ton principal raportand la bass si la celalalte instrumente.Deci poti masca micile greseli de tuning.

 

Sau se poate corecta la un solo mai lent chiar oo coarda falsa rau , pana ai un timp mai lung de "pauza" si acordezi din mers.

 

aceste observatii le gaseti mai greu pe net , dar restul de efecte spectaculoase sunt descrise amanuntit pe siteuri. dai Google si cuvinte cheie...vibrator using...floyd rose players ...ce mai gandesti si tu si dai de pagini cu bombdiving etc...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.