www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Vox Ad50Vt


Crypto
 Share

Recommended Posts

Am o problema la un amplificator Vox AD50VT-XL.

 

Se aude foarte, foarte, incet, desi am setat tot ce se poate seta la maxim (gain, atenuator, volum, master volume etc), si cand incerc sa cant, se aude cu intreruperi dese in functie de cat drive si volum setez si cat de agresiv panez, se intrerupe de cateva ori pe secunda. Daca ating corzile se aude un fel de suierit brusc care apoi dispare. De mentionat ca nu apare daca pun mana pe bridge sau carcasa jackului, astfel nu cred ca e problema de impamantare

 

Mentionez ca s-au bagat cateva persoane nespecialzate in el l-au ciopartit intr-un head, eu l-am achizitionat cu acest defect, si dupa ce am inlocuit cateva improvizatii am reusit sa-l fac sa se auda ceva, dar cum am mentionat mai sus, foarte, foarte incet, si cu intrerupere brusca pe cat panez mai agresiv + drive.

 

Am verificat traseele, si par in regula, fara intreruperi sau scurtcircuit, la fel si componentele, le-am luat la rost si nu pare nici unul ars sau pocnit. La fel am verificat si lipiturile pe partea si par in regula. M-am documentat pe internet si o posibila cauza ar fi fost lipituri desprinse dar nu cred ca e cazul aici.

 

Ma gandesc ca poate e din cauza tubului de preamp, sau vre-un condensator problematic, desi nu este nici unul umflat.

 

LE: Daca il las in pace, si nu panez cateva minute, si incep apoi la fel de agresiv sa cant, cateva secunde nu se intrerupe, dar apoi incepe brusc sa faca cutoff rapid

 

LLE: Daca pun castile in mufa de headphone jack, tot la fel, cu toate setarile (volum, master volume, atenuator si gain la maxim), se aude ok, si nu se reproduce problema cu cutoff-ul. Cred ca este izolata in sectiunea de poweramp.

 

LLE: Daca scot jackul din chitara incepe sa fluiere in boxe.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Update: L-am reparat. Se pare ca inginerii vietii de la vox, s-au gandit ca "singura solutie" sa faca punte intre doua trasee este sa foloseasca un surub si o piulita. Voi reveni cu o poza inainte si dupa reparatie.

 

acu intrebarea pentru cunoscatori, pe placa principala se afla cred ca un un mosfet sau regulator de tensiune, nu-mi pot da seama pe moment caci se afla intre heatsink si un ventilator. Fiind cam improvizata carcasa nu incape cum trebuie si ar trebui sa-l mut de pe circuit pe carcasa cu fire. Daca e vre-un Fet ar trebui sa aiba 3 fire daca nu ma insel. Oare ar deteriora performantele sau vre-un timing ceva daca il lungesc cu niste fire si il prinde undeva de carcasa cu tot cu ventilator si heatsink ?

 

 

 

urmele is facute acum cand am incercat eu sa montez o piulita si un surub sa testez teoria, daca erau dinainte ma prindeam mai repede :))

 

 

Edited by Cryptopsy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo ! :respect:

Nu ai idee cate amplificatoare VoX din seria VT, au problema asta .Dar si cate au fost intoarse din service pt ca nu s-a dibuit acest banal defect . Inca o problema comuna, ar fi legata de potentiometrii de volum.

 

P.S. Daca nu folosesti sarma de legat garduri , poti sa pui acel FET unde doresti .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc. ai vreo idee daca se aplica si in alte locuri de pe placa aceeasi problema? Tot are un mic suierat cand ating corzile dar nu mai e asa puternic ca inainte. Firele care le-am folosit is de 1.7 cu invelis din silicon care le-am inlocuit la mufa de alimentare pana la transformator, si pentru fet voi folosi de 1.3 tot cu invelis din silicon (le folosesc la recablare replici airsoft si automodele RC pentru folosirea cu baterii lipo).

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Daca ai exemplifica printr-o imprimare, ce inseamna acel suierat , ar fi mai simplu sa ne dam cu parerea .

La toate montajele asamblate in China am gasit pe PCB un lac extraordinar de rezistent la temperatura dar si la socuri mecanice .

Numai tin minte in cate suruburi este prins PCB-ul . Dar trebuiesc verificate toate si sa te asiguri ca nu cumva, din acelasi motiv care l-ai expus mai sus, sa nu se formeze bucle de masa .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

din pacate n-am un osciloscop sa pot imprima suieratul, daca la asta te referi. O sa incerc sa fac un demo imediat ce termin alte retusuri.

 

Se pare ca fetul defapt este un amlificator LM3886TF cu 11 pini. Nu stiu daca e viabil sa faca prelungirea cu fire, ma gandesc ca poate degradeaza calitatea semnalului fiind prea departe de circuit. Fiind si cam multe fire, is multe sanse de defectiuni. Tu ce parere ai ?

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Face cu orice fel de setare, orice amp. cu si fara tone stack (bypass sau nu). Pe clean n-am verificat. Oricum este foarte putin feedback si cred ca e din lampa, se aude doar cand misc mana pe corzi, cand incep sa cant nu se mai aude. Daca ar fi avut un fxloop as fi putut mai usor sa depanez problema punand un noise gate inainte sa vad daca e de la preamp sau la final.

 

Nu avea nici un surub montat, era placa de final suspendata in mijlocul carcasei. O sa incerc sa fac o improvizatie mai buna, momentan lucrez la cutie. Problema e ca n-am sasiu, toate erau montat direct in lemn.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.