www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

80's Heavy Metal


Guest Breezer
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest sadus

despre perioada hair/glam..well numai de bine.din nefericire nu am apucat cum trebuie vremurile alea.As vrea sa recomand niste trupe (mai putin cunoscute) oamenilor care nu au incredere in muzica din vremea aia si care stiu doar trupele consacrate.

Recomadn in general best of-urile trupelor astora

 

"

1.Hardline (cu j.Gioeli ac Axel rudi pell, si Neal Schon <bad english, journey>)

2.Faster pussycat

3.Enuff'z'enuff

4.Bad English--poate cea mai melodica si cea mai cu filing chitara care am auzit-o vreodata pe astfel de muzica.Pt cei care sunt interesati de pop chords si armonie ca la carte recomand din toata inima.Neal Schon e un mare maestru.Din trupa mai face parte si John Waite -vocals(are o piesa f cunoscuta "missing you" solo, imposibil sa n-o stiti)

5.Mr.Big-nu cred ca mai are nevoie de vreo prezentare-Paul Gilbert si Billy Sheenan all the way

6.White Lion-mare trupa cu un chitarist si mai mare Vito Bratta- mie personal mi se pare un al doilea "inovator" a dus vibrato-u si tappingu lu van halen p alte culmi

7.Tesla-un grup foarte echilibrat si f. puternic muzical vorbind, f coerent adik.Chitaristul e de exceptie desi nu-mi vine numele acuma.

 

Well that was it for now..enjoy.

 

PS:Trupele astea m-au facut sa ma intreb dak statele unite e o tara plina de vocali ca ti se face pielea maciuca cand canta astia.Doamne, romania n-o avea? sau nu stim noi si toate talentele sunt duse la fund inainte sa se afirme.Asta e.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

BA ej nebun?! Credeam ca sunt singuru care mai asculta/se intereseaza de asemenea trupe. KVL man! :) De Bad English nu mai auzisem, o sa caut, thx

 

Ed: acu mi-am amintit, am gasit mai multe trupe, noi si vechi, care canta cam in stilul hair/glam la http://www.metalmayhemmusic.com/, printre care si trupa lui Ron Keel, vocalul de la prima trupa in state a lui Malmsteen (Steeler)

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus
BA ej nebun?! Credeam ca sunt singuru care mai asculta/se intereseaza de asemenea trupe.

 

hehe..im the biggest fan around.apropos de saitu ala care l-ai dat.dak vrei sait NUMAI de glam/sleaze glam/aor/hard etc..check this out:

 

www.heavyharmonies.com

 

ai de la componenta, albume discografie pana la revies la fiecare produs si trupa.

 

faza mijteau e ca saitu asta nu e cu browsing, iti arata absolut toate trupele din perioada aia care au avut cel putin un produs released.si sunt multe crede-ma.sper sa te ajute.sunt in ordine alfabeica si pe genuri.de 85 % din alea nici nu ai auzit si crede-ma, sunt unele care merita.

 

ps: remember ..i'm the biggest fan around so dont try to compete :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mijto saitu, thx :). Bha, daca zici tu ca esti cel mai mare fan ... :) Las' ca ne rafuim pe tema asta cand mergem la Europe :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Pai da, dar partea interesanta e ca intre boy-bands alea cu chitare si par mare erau si unii instrumentisti chiar foarte buni :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus

ca veni vorba..check out: andy timmons..era in trupa de glam danger danger pe vremuri..acum e afiliat la music for nations a lu steve vai si face albume instrumentale.mai elocvent de atat?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Breezer

Ascultam aseara la radio muzica p 98.3 si am descoperit o formatie tare faina d prin Canada anilor 80, p numele ei Triumph.

E ceva in stilul Europe (ca numai la asta ma gandesc in ultimu timp :) )

In orice caz eu zic ca merita toata atentia.

Link to comment
Share on other sites

breezer dude iti dau toata dreptatea din lume ......am ascultat si eu triumph si este un band supercare merita ascultat si apreciat :) ....in legatura cu heavy metal-ul prin 80's vreau sa spun doaratat iron maiden rulz..guns rulz ....megadeath rulz too............RESPECT!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Jeez, ce tare e topicul asta! Pacat ca nu am contribuit la el cand a aparut. As putea sa povestesc pana poimaine despre trupele astea.

Cu un singur lucru nu sunt de acord: cu folosirea cuvantului "glam" cand este vorba despre trupe ca Danger Danger. D2 nu sunt glam si nu au fost niciodata. Glam e altceva, de ex. Pretty Boy Floyd, L.A. Guns sau Faster Pussycat.

 

Breezer, ai niste gusturi excelente!

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
breezer dude iti dau toata dreptatea din lume ......am ascultat si eu triumph si este un band supercare merita ascultat si apreciat :) ....in legatura cu heavy metal-ul prin 80's vreau sa spun doaratat iron maiden rulz..guns rulz ....megadeath rulz too............RESPECT!!!!! :)

 

 

Am ascultat si eu vreo doua trei melodii de la Triumph la recomandarea voastra si mai vreau. Multumesc Breezer.

Apropo, Masha, imi place avatarul tau cu Liimatainen. Se pare ca mai sunt fani SA pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Tot in 80's s'au "cristalizat" si alte stiluri de "metal" :) .

 

Lasand la o parte Sabbath si Venom, avem :

*[1983]

-Slayer : Show No Mercy

-Mercyful Fate : Melissa

 

*[1984]

-Bathory : Bathory

-Sodom : Sign of Evil

-Hellhammer : Apocalyptic Raids

 

*[1985]

-Possessed ; Seven Churches

-Slayer : Hell Awaits

-Celtic Frost : Morbid Tales/ To Mega Therion

-Bathory : The Return

*[1986]

-Slayer : "Reign In Blood"

 

*[1987]

-Death : "Scream Bloody Gore"

-Bathory : Under the Sign Of The Black Mark

-Celtic Frost : Into the Pandemonium

-Sabbat : History of a Time to Come

-Mayhem : Deathcrush

*[1988]

-Bathory : Blood, Fire, Death

 

Si mai sunt o gramada, dar cred ca ati prins ideea.

Link to comment
Share on other sites

anii '80

 

perioada post DISCO

 

tot felul de curente Punk,New Wave ,ElectroPop,West Coast trecut din sfarsitul anilor '70 cu trupe ca si :Kansas , Boston ,Foreighner,Rio Speedwagon .....si alte zeci de genuri subgenuri...

 

in mainstream doua trupe mai serioase au fost: Whitesnake si AC//DC , pe langa acestia cele mai cunoscute trupe continuatoare a metal-ului de "tip" Black Sabbat..: Motorhead , Priest , Maden, se ridicau mai incet .Apoi multe alte trupe umbrite de acestia. La sfarsitul anilor '80 apar Guns&Roses , DeffLepard... si celelalte gasti de aceiasi factura...........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig

I fkin hate the 80's. In afara de metal, care era in perioada de glorie, numa' synthpop enervant care sufoca acuma vh1.

Link to comment
Share on other sites

asta asa e. richie kotzen, de exemplu, a fost chitaristul de turneu al lui Poison. chitaristul de baza de la Poison, C.C. DeVille, insa, nu era prea stralucit. oricum, cand spuneam "boybands" ma refeream la trupe de genul TNT, Autograph si Tigertailz.

Ma bucur sa vad ca-s destui care apreciaza si muzica 80's chiar ca unii spun despre trupele astea "hair" ca ar fi prea soft sau ca ar face muzica ptr femei...Personal i-mi place genul asta si consider ca in anii 80 sa canti rock trebuia sa cunosti bine instrumentul. Di pacate azi "asa-zis-ul rock" la moda a cam luat-o pe aratura unde orice flenter poate sa zdrangane pe chitara la mtv dupa ce a invatat cateva acord-uri (ma abtin sa dau nume).Pe langa trupele enumerate de voi as mai adauga si Saxon.

Si da: Ritchie Kotzen Kick's ass! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Di pacate azi "asa-zis-ul rock" la moda a cam luat-o pe aratura unde orice flenter poate sa zdrangane pe chitara la mtv dupa ce a invatat cateva acord-uri (ma abtin sa dau nume).

A luat-o pe "aratura" asta de dinainte de Ramones, nu "azi".

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Pacat ca zici asta!

Am pus intre ghilimele termenii lui. Eu sunt un mare sustinator al muzicii zdranga-zdranga, fara complicatii, atata timp cat e marfa (subiectiv, nu tre' sa explic).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Breezer

Pt cine vrea sa mai descopere formatii de prin 80,cred ca un popas pe site-ul www.sleazeroxx.com e mai mult decat binevenit.

Multumesc Cearny pt interviul cu Izzy.

Link to comment
Share on other sites

Mda, ce perioada de glorie pt muzica rock a fost in '80... Eu am ascultat Queen masiv, obsesiv, tot :( Si apoi Iron Maiden, Mercyful Fate, Extreme...

Oricum, ce concerte grandioase avea Queen pe atunci si ce piese de pus in best of all times...

 

1980 - "Another One Bites the Dust"

1981 - "Under Pressure"

1984 - "I Want to Break Free"

1986 - "A Kind of Magic", "Friends Will Be Friends", "Who Wants to Live Forever", "Princes Of The Universe"

1988 - Mercury & Montserrat Caballé - "Barcelona"

1989 - "I Want It All", "Breakthru", "The Miracle" si alte piese... au fost aur curat :)

 

Probabil ca sunt legat afectiv de muzica generatiei mele, dar eu concluzionez ca muzica rock de acum a ajuns prea pragmatica, ca deh, ce rost are sa se mai bage pasaje elaborate de instrumente ... La studio chitara poate sa faca fie un pasaj solo, dar sa fie de ala scurt si fara complicatii, tobele hmm, ce tot atatea break-uri... sa cante simplu, basul sa fie la locul lui, sa se auda discret, solistul sa o lase mai usurel cu vocalizele, mesajul piesei trebuie sa fie simplu, sa ajunga usor la ascultator, sa nu il oboseasca :)

 

Despre ce era topicul ? Heavy metal din '80 ? Cum, numai despre muzica heavy metal ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Eu am descoperit cu adevarat heavy metal ca shi stil shi atitudine in 1991.Pt. mine a fost un mic shoc dupa copilaria shi o parte din adolescentza petrecuta ascultand cantecele cumintzi impuse de regimul de atunci.Eu am fost crescut de parintzi in dispretz fatza de muzica rock in general(tatal meu fiind locotenent-colonel in armata la noi in casa nu se asculta decat maximum Elvis shi f. rar Queen).Ash ca descoperirea ei a fost un pic de revelatzie.P.t mine rock-ul in general shi heavy in special,pe atunci,insemnau libertate shi faptul ca eram cat de cat la curent cu ceva ce se petrecea atunci.Acum recunosc ca sunt mai rezervat in privintza rock-ului shi a heavy-ului in special.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Hey guys ! Dar ce spuneti despre RATT? Warren Demartini si Robbin Crosby...man! Ce pereche mortala de chitaristi, pacat ca s-a terminat tragic. However, piese precum you're in love, top secret, can't wait on love, round and round, give it all, lay it down...i want to love you toight, closer to my heart, BODY TALK! slip of the lip...aaah uite cum ma apuca si pe mine! Anyway, RATT N' ROLL !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.