www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ran guitars


Cosu
 Share

Recommended Posts

Stiu ca 99.99% nu au bani de o chitara peste 1000euro insa merita sa stiti despre asta macar pt cultura generala.

 

 

Exista un lutier in Polonia care pentru 1000-1200euro e in stare sa construiasca o chitara dupa specificatiile voastre(forma, grif, culoare,doze, punte, taste, lemn ). Eu unul am ramas impresionat de pret si de aspectul chitarelor. Iata siteul oficial si niste mostre:

 

http://www.ranguitars.com

 

http://ranguitars.floriandecher.de/index.html

 

Formatia Vader (care parca a fost si pe la noi anu trecut) canta pe asemenea chitare si nu suna rau deloc . E un fel de bestbuy al chitarelor custom.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dear Adrian,

DV8 guitar in your specification with hard case will costs 1280 euro.

 

Best regards,

Dariusz Kuczynski.

 

> R_or_L_handed=right handed

> body_shape=Invader

> body_shape_other=like ESP DV8 flying-v construction=neck thru

> body_material=mahogany material_other= flamed_maple_top=yes

> binding_top=yes binding_back=no binding_color=white pickups_neck=HUM

> pickups_middle=N/A pickups_bridge=HUM finish=amber see-thru

> finish_other= headstock_shape=Invader headstock_shape_other=

> neck_material=mahogany reverse=no headstock_finish=match body finish

> headstock_finish_other= neck_finish=match body finish

> neck_finish_other= fingerboard=ebony fingerboard_other=

> number_of_frets=24

> fret_size=medium

> inlays=diamonds

> custom_inlays=no

> fingerboard_end=round

> fingerboard_binding=yes

> headstock_binding=yes

> binding_color=white

> nut=graphite

> width=1 5/8''

> hardware_color=gold

> bridge_system=Schaller Non-Tremolo (Stop Tailpiece /Tune-O-Matic)

> tuning_machines=Schaller locked pickups=Seymour Duncan pickups_neck=S.

> Duncan SH-1 pickups_middle=N/A pickups_bridge=S. Duncan SH-8

> control_knobs=2 x volume + tone

> pickup_selector=3-way toggle

> hard_case=yes

> additional=I want a SD Custom-Custom in bridge and a SD '59 in the neck.

> I also want straplocks and a push-pull pot for the tone potin order to

> split the Custom-Custom. I want the pickups Reverse-Zebra and Zebra.

> submit=Submit for price

>

 

si

 

Adrian,

 

This guitar will costs 1440 euro.

 

Best regards,

Dariusz Kuczynski.

 

 

 

Body: Super-strat

Pickups: EMG 81/S/85

Control: Tone + Vol + 5way

Body: Maple w/ Flamed Maple

Body Finish: See-thru black

Headstock: Match body, reverse 6-in-line

Neck: Rosewood, neck-thru-body

Neck finish: satin

Frets: 24, jumbo

Binding: Neck and headstock, white

Inlays: Blocks, abalone

Bridge: Floyd Rose

Link to comment
Share on other sites

sunt perfetce pentru buget.. shi au specificatzii mult mai bune decat multe chitari de marca la acelashi nivel de pretz..

 

nu are cum sa iasa 4000 de euro.. exact cum e mai sus.. trimisesem si io o cerere de custom si tot pe la banii ashtia s-a ridicat.. vreo 1200 euroi.. cu tot cu hard case.. scuzatzi-ma, dar e chiar ok...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Exista lutieri si in romania care fac instrumente la fel sau poate chiar mai bune la bani mai putini. Imi permit sal citez pe unu dintre ei: Toti agaricii prefera sa dea 400$ pe o chitara "de firma" care nu fac nici jumate din banii astia in loc sa mai puna putin si sa isi faca ceva profi, exact pe gustul lor.

 

Initial nu i-am dat dreptate dar pe parcurs.. mi-am dat seama ce vroia sa zica.

Link to comment
Share on other sites

Exista lutieri si in romania care fac instrumente la fel sau poate chiar mai bune la bani mai putini. Imi permit sal citez pe unu dintre ei: Toti agaricii prefera sa dea 400$ pe o chitara "de firma" care nu fac nici jumate din banii astia in loc sa mai puna putin si sa isi faca ceva profi, exact pe gustul lor.

 

Initial nu i-am dat dreptate dar pe parcurs.. mi-am dat seama ce vroia sa zica.

 

 

sincer... n-ash vrea sa-mi faca o chitara unul care numeshte potentialii clienti "agarici"

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Era intr-o discutie personala si oricum nu a folosit cuvantul "agarici". Mi-am permis sa fac un rezumat.

http://xbass.ro/forum/files/grosmann1_647.jpg

 

Astea sunt ultimele lui creatii. Se ocupa mai mult de bassuri dar a facut si cateva chitari. Fiecare are standardele lui, dar in orice caz obtii mai mult decat daca tiai lua un custom sau un standard de la o firma mare la acelasi preti sau la fel la un pret mai mic. E de incredere, daca sunteti interesati, va pun in legatura. Si nu e singurul din tara care face asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Aveam si cateva poze cu chitari facute de el da nu stiu pe unde leam salvat.

Daca va intereseaza, mai bine luati legatura cu el.

Link to comment
Share on other sites

Aoleu il stiu. Daca tie-ti place cum tasteaza ala grifurile, nu sti ce-i aia grif cu tastele bine instalate.

 

Diferenta de calitate cri/Ran (chiar doar din review-uri/poze) e imensa.

10510[/snapback]

 

Cearny, ai pus mana pe Grosmann-ul ala (era sa scriu Ibanez :) dupa ce-am vazut poza :) )? Ca-s curios cum dreaq suna... de aratat arata bine si din poza nu se vede (si nici n-ar avea cum) nimic straniu legat de taste.

By the way, o revizie a grifului e in jur de 100-120 eur. So, daca nu-ti place mai bagi 100 peste 300 (cat cerea pe chitara aia) si te-ai scos :) .

 

Bah, totusi e ciudat... doze Seymour+Floyd Rose... daca-s originale, numai astea ajung sau chiar sar de 300 EUR.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca acu vazut Grosmann-ul :)

 

N-arata deloc rau.. daca o sa fie chiar 300 de Euro, atunci e o treaba. Tot asa, din poze nu pot sa ma exprim in privinta gatului si a calitatii fret-job-ului (am dubii de cand am vazut cum erau instalate tastele pe un grif de la el). Si ai zis bine faza cu revizia :)

 

Astept opinii hands-on!

 

PS: As vrea sa pot spune ca am gresit si e de fapt tare, help me :)

Link to comment
Share on other sites

Vazut chitara (Grosmann) la Muzica B) la Zapada.

Il intreb: Cristi, ce scula e aia? Zice: un custom made in Japonia :):):(

Sa ma tavalesc de ras ;) Zic (la misto): hai bah ca-l stiu pe baiat, las-o dreaq

Se uita la mine :) : da moshule, da-i bine facuta.

I-o cer. Ma uit la ea. Doze Seymour? Ntz. Nici macar Duncan design. Floyd? Ntz. Nici macar "licensed floyd". Seamana da' nu rasare.

Lemnu' lucrat binisor, de aratat arata bine, grifu' e gen Ibanez serie RG (grosime, feeling, nefinisat pe spate).

N-am apucat s-o bag prin ceva ca proba unu o clapa si era Zapada cu ochii mari dupa ala :o

Action-ul este mediu si incercata in picioare si la rece parea sa aiba fretbuzz. Deci nu stiu daca merge lasate ;) coardele ;) mai jos.

Il intreb: cat vrea pe ea? Zice: 500 eur. Zic: bah, pe net a dat omu pretzu 300 Eur. El insista pe 5, ca merita banii.

 

Conluzie finala: trebe incercata si prin amplif, sa vezi daca are sustain, daca falseaza etc. Nu stiu daca-si merita banii (300eur). 500 IN NICI UN CAZ!

 

PS :o:o vand eu la 550 un ESP :D;)

(daca m-as lua dupa Zapada, dau ESP la 700 ;) )

 

[later edit] M1000 e inca acolo la 850EUR.

Link to comment
Share on other sites

fratilor, daca cititi pe xbass.ro reviewul facut chiar de xbass la primul bas facut de nenea cristi, va ingroziti. plus ca, da, griffurile sunt grosolane si foarte greu de cantat / prins viteza, actiunea varza si tastele puse aiurea rau de iti bazaie creierii. ran e cu totul altceva, cred ca vorbim de alt nivel!

Link to comment
Share on other sites

FRAAAAAAaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAATTTTTTTTttttttttEEEEEEEeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!!!!!! mama. Si chitarile astea le face tipul ala ?????

Pai frate, atunci, toata stima. Decat sa investesti bani intr-un ESP sau un Jackson, mai bine iti faci un Ran Custom.

FVul Negru, rulle frate. Pacat ca are 7 corzi :).

A 2a, nu-mi place deloc. Doar Inlay-urile.. in stil Toni Iiomi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.