www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ran guitars


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Sunt placut impresionat de ce vad la baietii aia, se vede ca investesc mult in finisaje. Inca sustin ca se poate si la noi si nu neaparat de catre cristi. Nu va bazati pe reviewuri, incercati personal.

O sa trec si eu pe la zapada sa vad ce-i cu grossmanul..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
Guest p_aciulea

stiu mha ca sunt custon, d'oh, insa chiar asa de fanatica e lumea cu floydu?? e cea mai mare gaselnita magica. e f greu de reglat, trebuie sa iti obisnuiesti mana cu el sa nu tragi prea tare sau prea incet de el.plus ca unu original e aproape 200E. io zic ca este cel mai inutil accesoriu de chitara posibil. dar in fine este numai o parere.

 

nu va luati dupe mine copii, io sunt anti-social. :):(:):)

Link to comment
Share on other sites

Un Floyd Shaller* e cam 200$ ( http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailp..._and_Parts.html )

Cu asta lucreaza aia de la RAN. Lucreaza si cu ce punte vrei tu daca le-o trimiti. Un tip se lauda cu Ranul lui cu punte Khaller. Asta a cumparat puntea de pe ebay si le-a trimis-o prin posta alora de la RAN.

 

Mie mi se pare ciudat ca mai toti au EMG :)

 

*Floyd Rose nu are fabrica proprie asa ca le face la Schaller acasa. Poti spune ca un Schaller == Floyd Rose original numai ca difera inscriptia de pe laterala. E acelasi otel , aceeasi fabrica , aceeasi calitate

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Damn, pana acu nu eram prea impresionat de bajetii astia, mai ales pentru ca au formele alea copiate dupa tot felu de alti producatori, dar tre sa recunosc ca arata fain rau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

da frate... super belea chitarile... si la cat costa sunt chiar ieftine pentru un custom de calitate... hmm curiosity rising... voi studia mai atent site-ul ala...

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

oameni buni...io am auzit de un lutier in bucuresti...am vazut doar un corp de bas facut de el care e chiar misto facut...o sa ma interesez pt mai mult detalii...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sunt dragute, dar nu prea pot sa inghit formele astea gen flying V si explorer... sunt total impractice.. parerea mea... si nici floyd-ul nu prea pot sa-l inteleg... adica taie din sustain si nu face decat sa complice chestiile... puntea fixa rulz :) ... un efect de floyd se poate face foarte realistic cu un pitch shifter de calitate si suna demential, si nici nu mai termini corzile :)

Link to comment
Share on other sites

Imi aduc aminte acum cateva luni eram convins sa-mi iau un Ran, ii spuneam lu cearny in fiecare zi ca va fi cea mai tare chitara din Romania cand mi-o fac.

 

Vroiam ceva exact ca a lu Hetfield (customul de la Ken Lawrence), numai ca pe stanga, cu semnul CFH (Cowboys From Hell - Pantera) pe body si probabil un tribut Dimebag pe undeva.

 

Sincer, mi-as da un plaman pentru acea chitara si acum, dar din pacate am ajuns la concluzia ca 2000 de dolari (cam atat m-ar ajunge) nu merita aruncati, in momentul de fata, pe o chitara, mai ales ca la cat cant eu, RG470-ul meu cu Dimebucker (nu l-am terminat de montat inca) e mai mult decat imi trebuie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Guest space

Nu.Pur si simplu sunt curios daca exista chitaristi celebri care si-au comandat chitari RAN...din cate am vazut sunt f faine chitarile si intr-adevar la 1000 de euro mi se par destul de accesibile poporului...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.