www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara pe care am de gand s-o iau


prowler
 Share

Recommended Posts

m-am orientat catre aceasta chitara inspirat de marty friedman - chitaristu meu preferat - care canta pe ceva care seamana - daca si rasare, ramane de vazut :)

 

acu, ce tre sa-mi spuneti voi: fac greseala vietii mele? :(

 

chitara e vreo 13 milioane (se incadreaza in limita mea, <15mil), si daca o aveau azi in stoc, o si luam probabil; asa astept pana luni. bridge fix, 24 taste..ce sa mai zic... doze jackson, humbuckers, m-am gandit ca eventual le pot schimba ulterior.

 

gatul e destul de ergonomic (am cantat un pic pe un flying V echivalent), oricum clar superior chitarii mele actuale :)

 

ce ziceti, merita? :)

 

apropos, pe ea vreau sa cant ce cant si acum, adica chestii gen megadeth, opeth, pandrea B)

 

http://www.proguitar.ro/img/products/jackson/big_JS30KE.jpg

o sa mai caut si alte review-uri ...

Link to comment
Share on other sites

e bine ca te-ai hotarat asupra unei chitare cu punte fixa. asa poti trece usor de la un acordaj la altul si nu ai problemele ce apar la copiile de floyd rose care pe langa faptul ca sunt greu de reglat mai sunt si fragile...

cad ca e string thru body si asta inseamna mai mult sustain pentru tine :)

 

nu am auzit dozele astea insa preuspun ca sunt slabute (totusi js e cea mai ieftina serie de la jackson). oricum dozele se pot schimba oricand si nici nu te costa o avere.

Link to comment
Share on other sites

Intai de toate fac precizarea ca un amic de-al meu are un Jackson Performer model Kelly (japonez, cu floyd) si am cantat de cateva ori pe ea. Uite si cateva aspecte ceva mai neplacute, pe care zic ca ar trebui sa le iei in seama:

- Kellyul are personalitatea ei, pentru care insa platesti mult la capitolul ergonomie; coltul ala lung din partea mainii drepte o sa prinda el multe lovituri, ai sa vezi. Chiar si cand vrei sa o sprijini de ceva sau sa o pui intr-un stativ o sa ai ceva probleme.

- De asemenea, cutia chitarii este IMENSA, fiind aproape groaznic sa te avanturezi cu ea prin oras daca nu ai masina. Iar husa.. nu stiu ce husa ar fi buna. Amicul de care iti ziceam o baga intr-un ghiozdan mai incapator, lasand griful iesind in afara si acoperindu-l cu niste saci de plastic :)

 

Si nu te feri de Floyd, sincer.. doar daca canti mult blues sau alt gen in care este contraindicat. Sau desigur, daca nu vrei oarece batai de cap. Si mie imi place Marty Friedman f mult, insa asta nu inseamna ca nu imi place si ce face Vai cu floyd-ul sau. Plus ca nu trebuie sa ai o chitara precum a lui Friedman ca sa canti ca el, nu? (daca chiar asta ar fi scopul tau).

 

In rest ce sa zic.. io urasc cromajele pe chitara in general asa ca nu as fi ales acel model. DXMG-ul e deja cam scump, insa cum mai ziceam cuiva, as lua clar Ibanezul RG 350 la 15 mil care inca e de vanzare cred.

Link to comment
Share on other sites

plus ca si marty, zeul meu, canta pe punte fixa.

 

:) Si cu riscul de a te dezamagi din nou, Marty nu mai canta de ceva timp pe Jackson. Am inteles ca lucreaza cu Ibanez pt un model al sau, in prezent cantand indeosebi pe un Ibanez SZ (parca asa ii zice.. exact ca cel de pe siteu-ul Ibanez, aceleasi culori etc) si pe niste RG-uri.

 

L-a intrebat la un moment dat un fan pe site de ce a renuntat la colaborarea cu Jackson si raspunsul a fost ceva de genul ca pt un solo suparat care sa-ti scoata dintii, Jack. poate fi cea mai tare chitara, insa cam asta e tot ce stie sa faca, pt orice altceva existand chitare mult mai potrivite. A vrut momentan un model de serie (non-custom) care sa i se potriveasca si asa a cam ajuns la Ibanez SZ.

(Pt cei care nu stiu, M. Firedman canta in ultima perioada cu o solista sau formatie pop din Japonia)

 

Cu asta chiar inchei: Unul dintre cele mai apreciate si reprezentative albume ale sale a fost "Scenes" din '92, unde pe toate pasajele de clean - care au cam "definit" albumul, Marty a folosit un Stratocaster alb. Iar pe primul abum solo un Charvel sau Carvin... nu mai stiu.

Link to comment
Share on other sites

Nu as lua un Kelly macar pentru toate problemele generate de o cutie imensa (pe care nu cred ca ti-o vor aduce cei de la ProGuitar) sau alternativ de un gig-bag care trebuie facut de tine (si care nu protejeaza chitara).

 

MULT mai buna ar fi chtiara asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=822 - a se citi o cu totul alta clasa :) Alternativ poti lua un Sqier Showmaster destul de bun, dar eu tot pe Charvel-ul ala as merge.

 

Becker folosea Charvel, a-propos.

Link to comment
Share on other sites

ok ok nu-mi iau chitara asta ca sa cant la fel ca marty. pur si simplu nu sunt fan al manetei; ce fac vai sau altii cu ea poate fi fun to watch si suna uneori impresionant, dar mi se pare mai.. muzical .. sa canti niste note bine alese in loc.. ma rog, fiecare cu stilul lui :)

 

stiu ca marty canta acum pop in japonia, io ma refeream in principal la perioada de la inceputul anilor 90 (desi mi-ar placea sa ascult si ce face acum)

 

acu... faza cu cutia e posibil sa fie o adevarata problema :| .. hmmm

si charvel aia arata interesant..nush.. now i'm confused :)

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu e bine sa-ti iei o chitara pentru forma ei. E clar ca Jackson-ul ala are ca singur atu forma ( mie personal nu-mi place foarte mult, dar tie vad ca-ti face cu ochiul ). Calitatea chitarei probabil nu este chiar cea mai fericita. Acum presupunand ca vei baga bani in ea pentru schimbat doze si, eventual, niste electronice si hardware vei ramane cu o chitara destul de buna cu forma pe care o doresti. Acum intrebarea e cat de mult esti dispus sa suferi pentru forma aia date fiind argumentele de mai sus.

 

E foarte bine ca vrei o chitara cu punte fixa, nici nu ti-as recomanda o copie slaba de floyd ca sa ai cu ce sa te chinui daca nu o foolosesti sau nu ai de gand sa o folosesti in viitorul apropiat. Totusi nu sunt de neglijat nici chitarele cu vintage trem.

 

Probabil cel mai inteligent lucru pe care poti sa-l faci e sa mergi la ProGuitar si sa incerci mai multe, inclusiv Showmaster-ul recomandat de Cearny. Cat despre Charvel-ul respectiv... aia e o chitara adevarata.

 

Cromaje = partile cromate de pe chitara ( in cazul asta punte, switch, pot-uri, tunere ).

Link to comment
Share on other sites

... o chitara destul de buna cu forma pe care o doresti. Acum intrebarea e cat de mult esti dispus sa suferi pentru forma aia date fiind argumentele de mai sus.

 

[...]

 

Probabil cel mai inteligent lucru pe care poti sa-l faci e sa mergi la ProGuitar si sa incerci mai multe, inclusiv Showmaster-ul recomandat de Cearny. Cat despre Charvel-ul respectiv... aia e o chitara adevarata.

 

 

sunt de acord ca nu merita sacrificata calitatea pe motive estetice... acum.. de ce ar fi chitarile jackson (tipu d-acolo mi-a zis ca toate-s la fel, in afara de forma) mai slabe (ma refer la toate chestiile care ar trebui sa le schimb la ea) decat squier-ul ala, de exemplu, si cum imi pot da seama doar cantand pe ele acolo?

 

..o sa iau in calcul si varianta cu charvel-ul, daca voi ziceti ca e o chitara adevarata, fata de jucariile astea :)

Link to comment
Share on other sites

Chitarele in general sunt impartite in clase, si fiecare firma are serii concepute pentru un anumit target, anumite clase. Seria JS de la Jackon este cea de jos, facuta ca sa iasa cat mai ieftina. Un Squier Showmaster este clasa imediat urmatoare ( echivalentul lui JS in Squier ar fi Standard sau Affinity, nu pot sa zic sigur ). Acum bineinteles ca pe langa clasa atacata fiecare firma de chitare are particularitatile ei, de asta iti zic sa le incerci sa vezi care iti pica mai bine in mana, cu care te imprietenesti.

 

Ce sa verifici cand le incerci? Pai in primul rand sa nu aiba defecte de fabricatie, desi cred ca grif stramb sau chestii d-astea grave n-o sa gasesti nici la Squier nici la Jackson. Apoi trebuie sa vezi care iti pica mai bine si care se apropie mai mult de cum ai vrea tu sa fie chitara. Incearca sa simti vibratia chitarei in sine, incearca-le pe acelasi amp, si vezi care dintre grifuri merge mai bine cu mana ta.

Link to comment
Share on other sites

merci pentru ajutor everyone... le voi incerca, si sper sa incerc si charvel-ul

Good luck. Sa stii ca Charvel-ul ala e de departe cea mai buna dintre cele enumerate mai sus. Sa stii ca Charvel-ul e tot cu Fender, Jackson, Squire :). Aaa... si daca iti iei Charvel, o sa fii ca Valter Popa :)(ca si el are unul)

Link to comment
Share on other sites

ok un mic update: am fost la muzica, si din pacate n-adusesera decat un model rosu-visiniu... am cantat pe ea si am fost incantat, dar din pacate pentru varianta neagra ar trebui sa astept vreo 3 saptamani :)

am mai testat si un squier, dar nu mi-a placut la fel de mult, in parte si pentru ca avea corzile prea apropiate de grif pentru mine.

 

la noapte plec la timisoara ( :) yep) sa incerc charvel-ul..sper sa nu fie vreo problema, si sa ma intorc cu chitara acasa. dar mai sper si sa nu fiu tentat sa ignor vreun defect al ei si s-o cumpar, ca sa pot spune ca n-am facut drumul degeaba :) ... o sa postez miercuri sa va zic cum a mers :(

Link to comment
Share on other sites

m-am intors in bucuresti, fara chitara :)

 

principalul motiv a fost gatul, mi s-a parut destul de incomod: fret-urile erau mai groase decat cu ce sunt eu obisnuit, si la un slide mai lung de exemplu, mi se cam impleticeau degetele - poate si din cauza corzilor, care nu mai erau noi :). mai era si faza cu floyd-u... mi-am pus intrebarea daca merita sa ma obisnuiesc cu floyd-ul, pe care oricum nu-l folosesc, si cu un gat cam stanjenitor (cel putin la inceput), si am decis ca nu :)

 

tipii cu charvel-ul au fost foarte corecti si cinstiti, si eu zic ca chitara-si merita toti banii.. dar din pacate, nu e ce-mi doresc acum B)

 

asa ca, tot ce-mi ramane de facut, e sa astept sa aduca la muzica jackson-ul negru.. eventual mai strang banuti si pentru husa :(

Link to comment
Share on other sites

Auzi... dar tu zici ca ai mai incercat vre-un Jackson inainte? Pentru din cate stiu io cam toate au tastele mari - jumbo sau extra-jumbo (nu bag mana in foc insa, mai ales pt seria JS30 sau astea facute in India). Iar tastele mai mari te ajuta fantastic la benduri (prin faptul ca sunt mai inalte), fraze in viteza... la slide-uri nu am observat sa ma incurce; poate doar la acorduri un sunt un pic mai nicomode. Cred insa ca 8 chitaristi din 10 prefera niste taste mai mari.

 

Una peste alta nu zic sa regreti alegerea facuta... la o adica mai bine ca n-ai dat banu dc zici ca aveai dubii.

Link to comment
Share on other sites

pai am incercat un jackson js30 la muzica, si avea taste un pic mai mari decat la copia reghin de strat pe care o am acum, dar erau exact atat cat sa nu ma incomodeze..cel putin asa mi s-a parut. pe cand la charvel erau si inalte si groase...

 

acum, sa nu va inchipuiti cine stie ce monstrozitati.. mie mi s-au parut incomode, altcineva le-ar putea considera de preferat :) .

Link to comment
Share on other sites

Pai, ti s-au parut incomode pentru ca nu erai obisnuite cu ele. Ia sa canti tu 2 zile pe freturi jumbo, si sa vezi ca o sa te obisnuiesti cu ele, si probabil ca o sa iti placa mai mult. La fel cum te vei obisnui cu forma unui Kelly (daca o sa iti iei), asa o sa te obisnuiesti si cu tastele, griful, floyd-ul (daca era).

Parerea mea e ca ai facut o greseala ca n-ai luat Charvelul, dar fiecare cu gusturile lui.

Link to comment
Share on other sites

du-te si ia charvel-ul frate.nu compara charvel cu panarama de jackson js facuta in india.eu am avut jackson made in india.vai de capul lui de jackson.

charvel-ul avea probabil taste jumbo inoxidabile(argintii),nici nu stii ce-ai pierdut.

panaramele jackson js indiene au taste din aliaj de cupru(galbui),se tocesc mai repede.

toata seria jackson JS sunt made in india(probabil cea mai proasta licenta).

nu face greseala sa cumperi chitara, made in india.vei regreta amarnic!

Link to comment
Share on other sites

Bah, lasati omu' sa-si cumpere ce-i place si ce-si doreste !

 

Prowler, du-te frate si incearc-o pe aia pe care o doresti si daca-ti pica bine-n mana si suna rezonabil, IA-O!

 

O sa ai ocazia in timp s-o schimbi cu ceva mai pricopsit. Nu de alta, da' la sfaturi toti sunt buni si daca mai tii cont ca fiecare are alta parere, n-o sa-ti mai cumperi tu chitara ever. Probabil (adeka sigur) ca o sa ai si garantie (ca deh, e noua) si in caz ca-ti crapa ceva fie se repara fie ti-o schimba.

 

 

PS :) nu lucrez nici pentru pro-guitar si nici client de-al lor n-am fost ... (ba mint, am luat niste pene si niste coarde :) D'Addario) :)

Link to comment
Share on other sites

cosu, multumesc pentru ajutor.. din pacate, din ce am vazut (review si poza) chitara aia pare sub charvel-ul care l-am incercat, adica e faza cu gatul nu foarte rapid, la care se adauga si floyd-ul licentiat :) daca ar fi avut bridge fix, ar fi fost o optiune foarte interesanta ...

 

malex, merci pentru incurajare... pana la urma asa o sa fac probabil, desi sper sa mai incerc si alte alternative zilele astea...

 

eventual ar putea veni cineva cu mine cand ma mai uit la chitara aia? cosu, din review-ul chitarii tale pari sa te pricepi... io nu-mi dau seama de finisaj, neregularitati etc, nici daca-mi dai in cap cu ele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.