www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Inaltime Actiune Si Fretbuzz


Guest mmaarriiaann
 Share

Recommended Posts

Guest mmaarriiaann

Salutari comunitatii.

 

Scriu aici deoarece am ajuns la un punct in care nu imi mai pot explica problema.

Acum 2 luni mi-am achizitionat prima chitara electrica, un jackson JS23 in stare impecabila. La cateva zile dupa achizitionare un prieten ce se mai pricepe la chitari a observat ca actiunea e cam sus si ca gatul chitarii este putin concav. Ne punem pe mesteric, indreptam gatul, coboram actiunea. Pentru mine deja parca era alta chitara, suna la fel de bine dar cu atiunea mult mai jos era mult mai usor sa exersez. Si de aici incep problemele, Dupa 3 zile de la operatia asta incepe sa se auda un fretbuzz accentual pe corzile E si A, cu acels prieten depistam exact pe la ce taste este si pilim ff putin din fret'uri. S-a rezolvat problema..pe moment. A 2a zi a reaparut fretbuzz'u; si acolo a ramas indiferent de actiune. Am incercat sa ridic inapoi actiunea in speranta ca remediez problema. In momentul asta gatul e inapoi putin concav si actiunea e undeva la 2mm la tasta 12 si se aude fretbuzz (corzile E si A) de la tasta 3 la 14. Nu stiu ce sa ii fac. Am incercat sa trec cu vederea fretbuzz'ul si sa dau volumul mai tare, degeaba, ma zgaraie pe creier plus ca e si actiunea in copac, deja ma fac sa nu mai pun mana pe chitara.

 

Ceva sfaturi ar fi binevenite.

Salutari comunitatii inca odata.

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

In momentul asta gatul e inapoi putin concav

 

Dacă ţi-ai dat seama de chestia asta, tot nu înţelegi ce trebuie să faci? Nu, nu să mai pileşti din fret wire.

 

Îndreaptă gâtul, citeşte pe net, că-i plin de sfaturi. Altă treabă, tu toate astea le-ai făcut cu un set nou de corzi, sau cele care au venit pe chitară? Dacă sunt cele de pe chitară, ia-ţi un set nou şi setează totul cum trebuie. De preferat fără "prietenul" care s-a gândit că trebuie pilit fretwire-ul chiar dacă gâtul e concav...

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca a fost o idee buna sa pilesti tastele. Griful nu trebuie sa fie perfect drept (cel putin nu fata de corpul chitarii). Iar fretbuzz-ul este ceva normal la o chitara electrica, atata timp cat nu se aude prin amplificator nu este nici-o problema.

Actiunea chitarii este un lucru de compromis - cat de mare sa fie actiunea retinand un sunet bun si un fretbuzz insesizabil (PRIN AMPLIFICATOR).

http://www.fretnotgu...itar/action.php (nu considera chestiile de aici drept obligatorii ci doar ca ghid).

S-ar putea sa ai o problema din cauza tastelor pilite fiindca s-ar putea sa fi stricat raza curburii tastelor dar de preferat fa o reglare corecta inainte sa te uiti la alte cauze mai greu de reparat.

Edited by alex212
Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Am utat sa precizez ca odata cu chitara am luat si un set nou de corzi ce le am si acum. Daca la cum e acum gatul am fretbuzz, daca il indrept cred ca fretbuzz'ul o sa acopere amplificatorul. Nu am lasat degeaba gatul inapoi putin concav, inainte de asta era si mai grav. Am rasfoit internetul pe toate partile si abia apoi am scris aici.

 

L.E. La corzile E si A am reglat individual inaltimea actiunii ca sa pot totusi utiliza chitara, si sunt atat de sus incat la strumming le agat inevitabil, deoarece sunt prea sus.

Cat despre raza curburii tastelor, e adevarat, tastele 2 3 4 sunt destul de plate fata de restul.

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

Am utat sa precizez ca odata cu chitara am luat si un set nou de corzi ce le am si acum. Daca la cum e acum gatul am fretbuzz, daca il indrept cred ca fretbuzz'ul o sa acopere amplificatorul. Nu am lasat degeaba gatul inapoi putin concav, inainte de asta era si mai grav. Am rasfoit internetul pe toate partile si abia apoi am scris aici.

 

L.E. La corzile E si A am reglat individual inaltimea actiunii ca sa pot totusi utiliza chitara, si sunt atat de sus incat la strumming le agat inevitabil, deoarece sunt prea sus.

Cat despre raza curburii tastelor, e adevarat, tastele 2 3 4 sunt destul de plate fata de restul.

O poza ceva ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ultimate-guitar.com/forum/showthread.php?t=602241

Uita-te aici putin .

Man, du chitara la cineva experimentat sa-i faca un set-up, sigur gasesti pe careva in zona ta. Cu niste beri cred ca se rezolva si scapi de stres.

Ar fi o solutie dar tot trebuie sa inveti sa ti-o reglezi singur.

 

 

 

De asemenea ai grija ca s-ar putea ca buzz-ul sa provina de la o piesa care nu este insurubata corect - ia in considerare si varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

Daca la cum e acum gatul am fretbuzz, daca il indrept cred ca fretbuzz'ul o sa acopere amplificatorul. Nu am lasat degeaba gatul inapoi putin concav, inainte de asta era si mai grav. Am rasfoit internetul pe toate partile si abia apoi am scris aici.

 

Probabil că n-ai înţeles prea bine cum funcţionează treaba cu setatul şi ce anume se întâmplă când ai gâtul concav sau convex, ce freturi îţi ating de corzi. Dar dacă tu zici că aşa trebuie, aşa o fi...

 

Tastele 2,3,4 de ce sunt "destul de plate"? La o anumită curbură a gâtului, când apeşi tasta 2, nu-ţi atinge de 3, îţi atinge de tastele superioare, 13, 14, 16, 17, de la caz la caz... De-asta ai fretbuzz de la 3 la 14. Dacă ai fi avut gâtul convex, ai fi avut fretbuzz în prima parte a gâtului.

 

În general, nu se setează perfect drept. Ca generalizare, mulţi pun un deget pe tasta 1, un deget pe tasta 12 sau 24, şi se uită pe la tasta 6-7. Ei bine, acolo, pe mijloc, nu vrei să fie distanţă mai mare decât o pană subţire, dar nici să atingă fretwire-ul de coardă. Odată ce aranjezi curbura neck-ului în felul ăsta, treci la acţiune şi la intonaţie. Abia mai apoi, dacă ai fretbuzz şi nu poţi seta acţiunea cum îţi place, poate fi din cauza tastelor.

 

Repet, ce nu-ţi iese prin amplificator, nu te deranjează.

Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Ca generalizare, mulţi pun un deget pe tasta 1, un deget pe tasta 12 sau 24, şi se uită pe la tasta 6-7. Ei bine, acolo, pe mijloc, nu vrei să fie distanţă mai mare decât o pană subţire, dar nici să atingă fretwire-ul de coardă.

 

Am incercat acum. De la 1 la 12 ramane o distanta foarte mica dar de la 1 la 24 raman aproape 2mm distanta.

Inteleg ce spui cu fretbuzz'ul, daca ar fi minor probabil nu m-ar deranja dar ca sa il am minor trebuie sa am o actiune foarte mare ceea ce ma deranjeaza maxim.

Link to comment
Share on other sites

În general, nu se setează perfect drept. Ca generalizare, mulţi pun un deget pe tasta 1, un deget pe tasta 12 sau 24, şi se uită pe la tasta 6-7. Ei bine, acolo, pe mijloc, nu vrei să fie distanţă mai mare decât o pană subţire, dar nici să atingă fretwire-ul de coardă. Odată ce aranjezi curbura neck-ului în felul ăsta, treci la acţiune şi la intonaţie. Abia mai apoi, dacă ai fretbuzz şi nu poţi seta acţiunea cum îţi place, poate fi din cauza tastelor.

 

Repet, ce nu-ţi iese prin amplificator, nu te deranjează.

Up!

 

Grif-ul tau arata doar foarte putin curbat - ar trebui o ajustare foarte usoara. NU COMPARA GRIFUL CU CORPUL CA SA-TI DAI SEAMA DACA E DREPT. Grifurile sunt insurubate la un unghi gandit de producator.

Daca e prima chitara electrica s-ar putea sa trebuiasca doar sa te obisnuiesti cu ideea ca pentru a avea o actiune buna va exista sii un fretbuzz.

 

Incearca asta :

* indreapta grif-ul

* coboara actiunea pana ce de la fretwire-ul tastei 12 la E subtire ai 2mm ( grosimea a doua pene de chitara).

* de aici ridica actiunea treptat pana gasesti zona in care te simti confortabil

 

Mai apoi poti tree la reglaje mai fine.

 

NOTA! Dozele single-coil exercita o atractie magnetica mult mai puternica decat humbucker-ele de aceea trebuie ajustate mult mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

in primul rand doza de neck cel putin imi pare prea sus. poate da coarda in poli

Nu loveste. Am citit despre reglarea dozelor inainte sa re reglez, sunt vreo 5 mm distanta intre corzi si doza de la neck.
Link to comment
Share on other sites

distanta pt inaltimea dozei de neck o calculezi cu coarda apasata la ultimul fret.

doar ziceam, din poza asa pare. si pare si ca doza e reglata un pic atipic, adica cu partea dinspre dozele groase mai sus decat cea dinspre corzile subtiri. trebuie invers

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Am mai coborat dozele de la neck si am incercat si 1-16 si la 8 ramane loc de o pana sau chiar mai putin.

 

L.E. @'mnezau, am scris in primul post ca chitara nu am luat-o noua.

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

a fost pilita fff putin cu o pila de unghii si apoi lustruit fretul cu pasla

 

L.E. @007 vezi ca am scris mai sus putin cum e cu coarda apasata la 1 si la 24, si da, e coarda cu problemele cele mai mari

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Inteleg ce spui. Acum ce optiuni am? ca eu nu ma apuc sa mesteresc nimic deoarece nu ma pricep. Teoretic stiu ce e de facut, dar practic...

M-am uitat mai atent cu o lupa acum si fretul 2 si fretul 7 sunt plate in dreptul corzii E si spre A.

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

Să nu mai încerci chestii ireversibile, de genul "pilesc tasta". Încearcă să mai citeşti tutoriale, poate ţi-a scăpat ceva, poate nu măsori cum trebuie. Poate o marte parte din buzz nici nu se aude prin staţie. Toate setările astea se fac cu chitara conectată la staţie, nu acustic. Ce auzi acustic e irelevant.

De curiozitate, corzile pe care le-ai pus, ce dimensiuni au?

Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Tastele le-a pilit un prieten si am avut incredere ca stie ce face. Corzile sunt Tenson si sunt luate de la Muzica si cred ca sunt de 0.08 sau 0.09 dar nu sunt sigur.

Edited by mmaarriiaann
Link to comment
Share on other sites

Din ce reusesc sa imi dau seama din poze, neck-ul pare cam prea concav iar inaltimea la corzilor la nut mare. Asta nu are treaba cu fret-buzz-ul.

Probabil ca e nevoie de fret-leveling. Faptul ca ati pilit doua taste nu e ok, tastele se pilesc in raport cu celelalte, probabil ca acum s-a accentuat problema.

Cum au spus colegii, intai se regleaza neck-relief cu chitara acordata, apasand simultan la prima tasta si la tasta 16 sau care este cea la care neck-ul intalneste corpul, te uiti la jumatatea distantei, ;a tasta 8 si intre varful ei si coarda trebuie sa fie maxim 0,6mm, cam cat un card bancar.

Apoi se regleaza actiunea, apoi intonatia, apoi inaltimea corzilor la nut.

Actiunea (inaltimea corzilor) la o chitara electrica trebuie sa fie maxim 2mm la E gros. Aceasta se masoara intre varful tastei 12 si coarda folosind o rigla cu gradatii marcate chiar de la capat. Inaltimea se regleaza si in functie de stilul de cantat, mai usor - mai joasa, sau mai agresiv - mai mare.

 

Ce nu ai spus este de cat timp canti, poate si tehnica ta este de vina.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

De la 1 la 12 ramane o distanta foarte mica dar de la 1 la 24 raman aproape 2mm distanta.

 

Dupa cat inteleg, asta ar insemna ca ai o curbura concava de toata frumusetea intre tastele 12 si 24 si ca, intr-un mod care mi se pare demn de filmele SF, baza tastierei ar fi situata mai sus decat varful gatului. Asta ar fi posibil doar daca ar fi dezlipita tastiera de corp si indoita cu brutalitate. Din pozele pe care le-ai facut nu reiese un asemenea lucru. De asemenea, la o actiune precum vad in poze, cred ca nici o chitara normala n-ar prezenta nici un fel de "buzz". Insa gatul ala nu e nici pe departe reglat cum trebuie. Daca tu l-ai setat "concav" (adica ai slabit truss rod-ul, banuiesc) pentru a ridica actiunea, atunci cred ca trebuie sa mai citesti cateva materiale despre rolul truss rod-ului. Ori o setezi in mod corect, dupa cum te-a sfatuit si Eugen mai sus, ori pur si simplu o duci la cineva care se pricepe sa-ti faca setarea. Si nu cred ca mai trebuie sa apelezi in continuare la prietenul tau. Deja mi-e mila de cum arata instrumentul dupa interventia lui... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Guest mmaarriiaann

Ce nu ai spus este de cat timp canti, poate si tehnica ta este de vina.

 

De foarte putin timp, cam 2 luni. Mi-am educat foarte mult agresivitatea cu care lovesc corzile. La inceput ma infingeam tare in ele dar incet incet si cu exercitiu zilnic nu mai sunt nici pe departe de cum eram in prima saptamana.

 

Din tot ce mi-ai scris aici mi-am luat tema de casa si zilele astea am sa ma ocup.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.