www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Uzura Tastelor


Guest Radu.R
 Share

Recommended Posts

Guest Radu.R

Se pot indeparta urmele de uzura de pe taste ? Daca da , cum ? Ma refer la acea mizerie lasata de corzi pe freturi .

Link to comment
Share on other sites

Se pot indeparta urmele de uzura de pe taste ? Daca da , cum ? Ma refer la acea mizerie lasata de corzi pe freturi .

 

Da. O ştergi după ce cânţi şi te şi speli pe mâini mai des. Mizeria nu-i produsă de corzi, e produsă doar de mâinile tale jegoase.

La schimb de corzi cureţi jegul cu ulei de lămâie, ulei de in, puţină apă, ce ai la îndemână. Uleiuri doar în cazul în care ai tastieră din palisandru. Ajută şi lemnul în timp, nu se albeşte aşa cum se albesc tastierele de palisandru neîntreţinute. Dacă ai din arţar, apă chioară, poţi folosi şi o perie mai moale dacă stratul de jeg e prea gros.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

As avea o intrebare. Eu deobicei tocesc destul de repede freturile. Cam in 2 ani au uzura destul de avansata. o sa trebuiasca sa-mi fac un refret( Nu eu ci un meserias care se pricepe) Intrebarea mea ar fi care sunt cele mai dure, rezistente freturi de pe piata (jumbo fret)?

Link to comment
Share on other sites

Se pot indeparta urmele de uzura de pe taste ? Daca da , cum ? Ma refer la acea mizerie lasata de corzi pe freturi .

 

Eu n-am prea inteles daca intrebarea se referea la uzura tastelor de la corzi (acele santuri) sau la jeg. Ce s-a spus despre jeg e corect cu precizarea ca nu e doar de la maini murdare. Daca chitara sta descoperita (si nu in husa sau toc) se depune pe ea praf si mizerie din aer pur si simplu stand, care in contact cu transpiratia (chiar daca mainile sunt curate) = jeg. Eu toate chitarele le tin huse cat nu sunt folosite + spalat pe maini inainte + sters corzile/griful cu o carpa uscata dupa fiecare cantare si in mare parte am scapat de problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.