www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multi chitaristi pe forum, pacat ca...


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

Stefane: GOOD JOB man

mai nu vreau sa ma dau mare acum sau ceva de genu

da..........sincer eu acum intru in clasa a XI-a, desi nu am o vasta inaintata stiu mai mult ca altii de la mine din Liceul de Arta Oradea,chiar si colegi de clasa a XI-a.......... (in domeniul chitarii "usoare" ca in liceu fac clasicas)

deci concluzia: nu conteaza ce varsta ai,conteaza cat studiezi,conteaza cat de mult tzii la studiu si cel mai important sa fii tu multzumit de tine

EXEMPLU prieten de al meu ( 8 ani deci ATENTZIE) face erpegiile lu MALMSTEEN

deci la 8 ani

 

 

 

atat am avut de spus

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest sadus

bai scanteie mai las-o in pana mea ..pe toate forumurile acelasi lucru..am stat si m-am uitat. tu chiar crezi ca ai dreptu sa vb in numele tuturor sau sa-ti impui niste pareri si sa le bagi pe gat ca pe niste fursecuri prefabricate?dak esti in vreun fel lezat de capacitatile tale sau ale altora tine-ti-o (frustrarea) pt tine.Intr-adevar e greu, si stiu din exp proprie ce inseamna cantat pe scenele din tara asta, publicu, oamenii studiourile.si cu toate astea :"So fuckin what"?

multi nu sunt mercantili, multi sunt prinsi de mirajul si misterul bucatii asteia de lemn dar sunt o groaza de pusti aici care vb cu fervoare si care merita incurajati.Eu asta am sa fac indiferent de ce se intampla in kktu asta de tara.Si dak nu ai fost atat de valoros incat sa pleci afara si sa faci ceva din chestia asta , din arta asta, atunci da-le altora o sansa.

Link to comment
Share on other sites

bai scanteie mai las-o in pana mea ..pe toate forumurile acelasi lucru..am stat si m-am uitat. tu chiar crezi ca ai dreptu sa vb in numele tuturor sau sa-ti impui niste pareri si sa le bagi pe gat ca pe niste fursecuri prefabricate?dak esti in vreun fel lezat de capacitatile tale sau ale altora tine-ti-o (frustrarea) pt  tine.Intr-adevar e greu, si stiu din exp proprie ce inseamna cantat pe scenele din tara asta, publicu, oamenii studiourile.si cu toate astea :"So fuckin what"?

multi nu sunt mercantili, multi sunt prinsi de mirajul si misterul bucatii asteia de lemn dar sunt o groaza de pusti aici care vb cu fervoare si care merita incurajati.Eu asta am sa fac indiferent de ce se intampla in kktu asta de tara.Si dak nu ai fost atat de valoros incat sa pleci afara si sa faci ceva din chestia asta , din arta asta, atunci da-le altora o sansa.

12426[/snapback]

 

Mi se pare mie sau tu gandesti cam la fel... ?

Credeam ca s-a inteles care e treaba cu topicul asta.

Data viitoare citeste si tu inainte toate posturile... intre timp parca ma facusem inteles... Si by the way... Daca tot zici ca m-ai vazut si pe alte forumrui poate ai fi observat ca am reinviat o trupa. Ma rog... Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest sadus
Si by the way... Daca tot zici ca m-ai vazut si pe alte forumrui poate ai fi observat ca am reinviat o trupa.

 

stiu de Serenity si te felicit pt asta si tocmai de aia nu inteleg de ce naiba vb asa.

 

Sau ma rog ( ai vb asa).

Ma refeream si la topicul ala cu undergroundul facut pe metalfan.De fapt la asta ma refeream in special.

Pt ca din ce ai zis tu rezulta ca de ce dreaq sa te mai apuci de cantat ca oricum u'll end up in a fuckin coffin ( a se intelege obscuritate).Eu raman la parerea ca nu e asa si , faptul ca tu esti atat de convins de ce zici (vis-a-vis de asta) si sa faci un topic special m-a facit sa ma intreb cand am scris postul ala de ce naiba te-ai mai aoucat sa canti cu trupa aia ? :) vezi...sunt multe aspecte.Eu am intrat pe forumu asta cu dorinta de a ajuta dak pot si evident de a obtine ajutor pt mine unde nu mi-e clar.As simple as that.

Link to comment
Share on other sites

Cataline, nu stiu de ce te incanta sa te "duelezi" cu forumistii :) . Parerea mea este ca in primul rand chitara trebuie sa-ti dea tie satisfactie. Nu cred ca pentru a fi satisfacut de chitara trebuie sa fii "in luminile rampei" si "pe culmile gloriei".

Sa stii ca am descoperit lucrari incredibile la asa numitii "RATATI".

Da maii stii... poate fac si io parte dintre ei :) si de aceea vorbesc in felul asta.

Daca ai chef sa arati si altora din cand in cand ce-ti poate chitara este foarte bine. Daca nu ... la fel de bine. Poti trai fericit si implinit in "ratarea" ta pana la adanci batranete.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest m_vanghelie

baietzi, eu ce pot sa spun? n-are rost sa va certati intre voi... a facut bine catalin ca a reusit sa reinvie ceva... e un exemplu ca se poate sa incurajezi pe cineva la greu... o vorba buna chiar e binevenita oricand pentru un pusti cu perspective mari si nehotarat in ce priveste drumul pe care sa o apuce... sa vedem ce or sa faca in continuare cei care or sa fie primii clasati la concursul pentru chitara Fender, daca o sa mai auzim de ei... din partea mea, succes tuturor si sa auzim piesele!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest OvidiuZ

Felicitarile mele pentru cei care-si doresc sa atinga muzica! Insasi dorinta e un premiu. Nu conteaza sa devii superstar sau extraordinar de bun. Astea-s detalii, trebuie doar sa te depasesti pe tine mereu si sa fii vesel ca poti canta, chiar daca singur in apartament, sau numai cu prieteni. Daca se rateaza sau nu, asta-i in ochii muzicianului, nu in ochii privitorului. Adevarul sta intotdeauna in noi (ca si el e relativ), nu in prieteni sau alte persoane. Daca TU esti fericit, toti te considera ratat, da-i dracului ca ai castigat!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mai cam asta este adevarul,

eu m-am lasat odata.. daca m-as fi tinut de chitara de atunci era ceva de capul meu acum. Am si cea mai buna dovada: trupa in care am activat..sunt niste zerouri si au trecut totusi ani buni de atunci.

o iau ca pe o pasiune...sunt constient ca nu o sa fiu niciodata un muzician adevarat...

Prima data dadeam vina pe lipsa sculelor si a banilor, acum nu mai am nici o scuza..

Va urez la toti perseverenta si sa ajungeti mari mari..si poate imi dati si mie un autograf cand o sa fiti acolo sus..

Succes

Link to comment
Share on other sites

La finalul acestui super post dar adevarat de dureros, mi-a venit in cap o replica dintr-un film regizat de Sergiu Nicolescu:

- Maria Ta, priviti, vin intariri... :)

 

Deh, unii s-au ingrasat si nu se pot mai ascunde dupa deget... Altii inca sunt "slabi" si vor mai ramane asa o vreme.

 

Nu-mi sariti in cap acum... Ok ?

"Asa e textul" - Stefan Banica Jr.

 

Mai nene,da tuuuu te pricepi ,adicaa aa aaa,ai asaa "cum le zice la astea maaa.. ?"(Toma Caragiu)GUSTURI,asa deci!?!ai gusturi barosane,Stefan Banica,Sergiu Nicolaescu,oameni dă oameni.

Daaa' de ceee n-ai zis tu, Artistu' stefan banica jr.,Artistu' sergiu Nicolaescu asa ca intre voi artistii

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Mai nene,da tuuuu te pricepi ,adicaa aa aaa,ai asaa "cum le zice la astea maaa.. ?"(Toma Caragiu)GUSTURI,asa deci!?!ai gusturi barosane,Stefan Banica,Sergiu Nicolaescu,oameni dã oameni.

Daaa' de ceee n-ai zis tu, Artistu' stefan banica jr.,Artistu' sergiu Nicolaescu asa ca intre voi artistii

Asa, sefu, ma scuzati ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

eu am sa va povestesc ce mi s-a intamplat mie, in 2000:

aveam un contract in swing house, care nu era chiar o maneloteca pe vremea aia, cantam in fiecare duminica si se mai nimerea si o sambata pe luna, ca sa avem si public mai numeros :)

basistul s-a convertit, sau, ma rog, si-a descoperit alta vocatie...

tobarul, care ridicase nivelul trupei cu 100%, a plecat sa cante pe vas, ca el din asta traia si atunci...

cel mai apropiat prieten (sau cel mai bun, desi suna siropos, dar nu asta e ideea...) a zis "pas" pentru ca nu-i placea directia in care o luase trupa, dpdv muzical...

ramasesem intr-o formula pe care nu vreau s-o nominalizez, dar care, oricat m-am straduit, nu mai suna a blues cam deloc...ori mie asta-mi iese din chitara si din cap - blues...

asa ca m-am dus frumos la zapada si i-am dat chitara "harmony" (google it, just for fun..:) ), tunerul, cablurile si husele i le-am dat moka, asa eram de amar....

am stat un an mintindu-ma ca se poate si fara blues - ei bine, eu nu pot....

si am luat-o de la inceput...si merge binisor, ascendent, lent de tot, f########### (utu-i gura ma-sii, adica), dar de bine de rau am avut niste cantari mai rasarite....

totul depinde de cum iti constientizezi propria existenta (sau macar DACA se intampla lucrul asta)...restul sunt fitze...

am mancat biscuiti si paine cu margarina ca sa-mi iau din nou o chitara, iar prima chitara adevarata este cea de-acum...am 30 de ani, frate, altii la 20 canta de rup....conjunctura, soarta...

a, apropos, catalin s. bate campii. parerea mea. il inteleg, dar nu sunt de acord cu modul de a actiona - sa faci valuri pe forum nu cred ca are vreun impact.

no offense.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

sa va zic si eu ce am de zis .

Am stat vreo 2 ani si mi-am tot adunat bani . Nu stiam ce vreau . Intre timp am dat de muzica , si mi-am luat o chitara . apoi am mai stat aproape un an si mi-am mai luat inca o chitara (prima electrica ) , pe care la o luna de cand am luat-o am si vandut-o , si mi-am luat alta mai buna cica. Si apoi mi-am luat si un efect .......

Toate astea ca sa ce ...? acum imi place, cant din placere si ma satisface , am avut si trupe , dar nu au dat rezultat , si de progresat progresez foarte foarte lent !

 

Am prieteni care acum in vacanta muncesc ca sa castige un ban cinstit , iar eu stau ca si greierul si cant la chitara , iar cand vine vorba de bani , is la pamant !

 

si ca sa ajung la subiect , vorba lui Catalin , peste vreo 10 ani , poate ma las si eu de muzica , si ma apuc de lucru ca sa ma mentin in viata !

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

Wooooowwww.... ce de chitaristi pe forum, pacat ca 95% se vor irosi (a se citi rata) din punct de vedere muzical... Cat are taticul bani ne cumparam jde mii de modele de chitari care mai de care mai lucioase sau mai xulescu signature... Ulterior ajung in vitrina unui magazin sau pline de praf pe vreun sifonier... :)

 

Hai nu va ofticati acum, but...

You know... wake up maaaaannnn... :)

 

Concluzie trasa dupa ce am intervievat in timp (la o bere desigur) vreo 20 de ex trupeti din underground si nu numai... care la randul lor mai aveau vreo 20 de amici chitaristi care si aia, etc, etc, etc B)

 

P.S. Am spus sa nu va ofticati, da ? :)

 

Iata ca a aparut si cel mai bun chitarist pe forum! Nici eu nu sunt demult dar nu ma pot compara cu tine....Apropos, cine esti tu?? .... nu prea am auzit de chitaristul asta celebru pe nume "Catalin S" (???). O fi Sictirani? :(

 

Dar nu-i nimic, ca tu o sa devii celebru (daca nu esti deja!?!?) cu o chitara rapciugoasa in timp ce noi ne cumparam 'jde mii de modele' si le tinem 'in vitrina' k sa te oftici tu.

Taiticii nostrii (astia de pe forum) au bani sa le cumpere pe toate! Vitrine sa avem, ka sa avem ce umple!

 

P.S. Chitarele se fabrica pt. cei ce au bani sa le cumpere, adica pt. noi ;) bafta.

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.