www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multi chitaristi pe forum, pacat ca...


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

Wooooowwww.... ce de chitaristi pe forum, pacat ca 95% se vor irosi (a se citi rata) din punct de vedere muzical... Cat are taticul bani ne cumparam jde mii de modele de chitari care mai de care mai lucioase sau mai xulescu signature... Ulterior ajung in vitrina unui magazin sau pline de praf pe vreun sifonier... :)

 

Hai nu va ofticati acum, but...

You know... wake up maaaaannnn... :)

 

Concluzie trasa dupa ce am intervievat in timp (la o bere desigur) vreo 20 de ex trupeti din underground si nu numai... care la randul lor mai aveau vreo 20 de amici chitaristi care si aia, etc, etc, etc :(

 

P.S. Am spus sa nu va ofticati, da ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest p_aciulea
Wooooowwww.... ce de chitaristi pe forum, pacat ca 95% se vor irosi (a se citi rata) din punct de vedere muzical... Cat are taticul bani ne cumparam jde mii de modele de chitari care mai de care mai lucioase sau mai xulescu signature... Ulterior ajung in vitrina unui magazin sau pline de praf pe vreun sifonier...  :)

 

Hai nu va ofticati acum, but...

You know... wake up maaaaannnn...  :)

 

Concluzie trasa dupa ce am intervievat in timp (la o bere desigur) vreo 20 de ex trupeti din underground si nu numai... care la randul lor mai aveau vreo 20 de amici chitaristi care si aia, etc, etc, etc  :(

 

P.S. Am spus sa nu va ofticati, da ?  :)

 

 

frate, de cand ti-am vazut primele posturi mi s-a parut ca esti prea plin de tine, dar in urma acestui ultim post, mi s-a confirmat acest lucru. NO OFFENCE. B)

Link to comment
Share on other sites

Ratarea intr-un domeniu poate insemna succesul in alt domeniu :)

 

S-ul de la Catalin S vine cumva de la Satriani? K atunci topicul si remarca chiar ar fi fost aaaaaaabsolut OK

 

Respekt :(

 

 

Later edit: Benson, nu face spume! Intr-un anume fel, omu' are dreptate. Si mai mult, tre' sa respektam parerile altora. Deci. daca asta-i parerea lui... asta e si gata.

 

Catalin: ratare se numeste atunci cand - cu chitara - vrei sa faci cariera, sa devii cineva :) . Daca consideri ca probabil pentru mai mult de 80% chitara e doar un hobby (cam costisitor cateodata :), atunci nu poate fi vorba de ratare. se cheama renuntare B)

Link to comment
Share on other sites

Ratarea intgr-un domeniu poate insemna succesul in alt domeniu  :)

 

S-ul de la Catalin S vine cumva de la Satriani? K atunci topicul si remarca chiar ar fi fost aaaaaaabsolut OK

 

Respekt  :)

 

Tare ! Voi incerca sa iau legatura cu Satriani sa-l rog freumos sa-mi dea voie si mie sa fac astfel de afirmatii. Pardon, sa trag unele concluzii. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mah, nu mi se pare prea relevant subiectul :| Indiferent ca ai dreptate sau nu (probabil ca ai, doar procentul poate sa difere), asta nu inseamna ca merita sa incerci sa impiedici pe cineva sa-si urmeze visul... Lucrurile par sa inceapa sa miste si pe la noi, e adevarat, va mai trece destula vreme pana sa se apara o diferenta notabila... Mai bine ureaza succes, si incearca sa imparti din experienta ta :). Inteleg dupa semnatura si atitudinea d-aci' ca tu te-ai dat batut?

Link to comment
Share on other sites

Adica inteleg ce subiect se discuta, dar nu inteleg de ce se discuta. Se stie ca incep sa cante 10000 si muncesc deajuns doar 2 ca sa ajunga la performanta. Altfel am fi toti niste artisti. Problema ar fi de ce s-a apucat Catalin S sa vorbeasca despre asta, ca doar nu o sa ne para rau dupa toti cei ce s-au lasat de muzica. Viata e grea, poate unii chiar n-au putut sa se mai tina din motive de pierdut casa, lipsa bani mancare, etc. Nu-i putem invinui ca n-au vrut, iar pentru altii chiar a fost prea greu sa reziste la tentatii gen alcool, droguri, combinatii ciudate sau pur si simplu lene. Eu la 26 de ani imi vad toti prietenii cum se lasa incet-incet. Dar e optiunea lor, man. Acum as putea sa spun si despre mine ca daca m-am insurat inseamna ca m-am lasat de muzica, sau despre tine Catalin ca ai un copil pe care il iubesti si nu mai ai timp sa canti si sa stai cu familia... Plus ca traim in Ro, si e mult mai greu. Asta stiu toti. Apropo, stie cineva un vocal bun, ca vreau sa pun din nou pe picioare trupa :)

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, o puteti lua si ca pe o porvocare...

Pt. Sherifful... Eu le urez tutror succes si-i incurajez... dar cand vad pe unde si cum se ajunge la un moment dat, ma tot gandesc la aeorportul ala international de la Otopeni.. Cum dreaq ii zice ca am uitat... Oh shit si abia am fost ieri p-acolo sa-i iau pe Dungeoni... Mai bine le spuneam sa ma bage si pe mine in boxe ca phoenixhii... :)

 

Am glumit la faza cu Dungeonii... ok ?

Link to comment
Share on other sites

Catalin de ce faci asta? Chiar nu inteleg...

Preferi ca pustiul tau sa rumege seminte in fata blocului si sa isi puna problema cate cantece a scos saptamana asta florin parizer?

Din cei 20 de chitaristi care stiu pe alti 20 de chitaristi samd se vor ridica 2-3-10 care vor fi la standarde internationale (adica precum aia la cre te bate pe tine gandul sa mergi)Restul nu vor ajunge sus insa cu singuranta vor fi castigat ceva.

Pe mine ma trece un fior incredibil cand pun mana pe chitara si cred ca si tu experiementezi/ai experimentat aceeasi senzatie . Nu imi fac vise ca o sa ajung la fel de celebru sau virtuos ca xulescu insa ma pasioneaza si cant pentru propria mea satisfactie.

Link to comment
Share on other sites

catalin.. daca tu te-ai lasat sau nu, asta e prb ta.. nu vad d c ai facut asta, esti talentat. mie unu mi s-a zis, ca n-am talent, ca nu stiu nimic, ca voce n-am ca bla bla, dar n-am renuntat si nici nu o sa renunt, chiar , daca doamne fereste se va intampla ceva cu mine, sau cu ai mei parinti. este o pasiune, care pt mine in momentul asta imi ocupa aproape tot timpu..

si pana la urma ce se doreste din topicul asta?

 

edit: cine a zis ma ca are tata sau mama bani de scule.. arata-mi mie cati dintre chitaristi, le-au fost cumparate scule de catre parinti (si ma refer la scule calumea nu jucarii ).. hai ca aci esti tare..

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

intr-adevar, eu sunt un ratat in ale chitarii, nu de alta, dar eu am un vis pe care inca il urmez, insa tind sa fac cariera in alt domeniu, si anume testarea de jocuri pe telefoane mobile. deci nu voi mai avea foarte mult timp de trupa, prin urmare ma voi rata. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

intr-un punct nu-s de acord cu tine, Catalin. din pacate, taticu nu prea are bani sa imi cumpere chitara, nici macar una de un nivel mai mediu (adica la 300$), nu stiu cand o sa am bani sa pot sa imi cumpar ceva cu care sa pot canta pe o scena, dar asta nu ma face sa ma las de chitara. cat de ratat din punct de vedere muzical voi ajunge ramane de vazut.

 

eu totusi ma bucur de faptul ca exista forumul asta, si oameni interesati de muzica si chitara. si in stilul asta, poate incet incet nu o sa mai moara de foame cei care vor sa faca muzica serioasa (fiindca sunt destule trupe cu potential in underground).

Link to comment
Share on other sites

Pe bune, topicul asta este inutil. Asa cum ai zis Cataline, discutind la o bere cu diversi extrupeti, ai aflat ca etc etc. Exact pentru o astfel de ocazie e bun tipul asta nelucrativ de filozofism, adica la o bere. Pe acest Forum isi are locul prea putin. Nu face sa stergem topicul sau sa-l inchidem, i-am acorda mai multa importanta decit merita (topicul, nu initiatorul sau). Sper sa nu se intimple des.

Link to comment
Share on other sites

Cititnd printre randuri eu am ridicat o problema destul de des intalnita la noi, tara tuturor posibilitatilor (de ***, adik)... Daca v-au deranjat anumite pareri este exclusiv treaba dumneavoastra. Cui nu-i convine, sa nu posteze, e simplu. Asa e pe orice forum. Stergerea topicului nu cred care si-ar avea rostul atata vreme cat nu se abate de la subiectul lansat. De fapt e inutil acum sa discutam despre asta avand in vedere ca unii nu au mai mult de 22-23 de ani (marja de eroare 1 an in plus sau in minus) varsta la care putini au curaj sa spuna ca inca sunt intretinuti de parinti si un eventual zbor s-ar frange destul de repede.

 

P.S. In vene sa-si bage al tau, baiete ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RutZap

Frate, nush cum e la voi dar io fac chitara ca imi place. Mi-ar placea si mai mult sa fiu intr-o trupa dar nu ash face asta sa ma intretin pentru ca, repet, eu fac chitara din placere, e un hobby, si nu visez sa fiu intr-o trupa super comerciala si sa ma uit numai dupa bani!!

 

Sa shtii ca io nu ma bazez pe banii lu taticu, chiar si la 15 ani io mi-am luat chitara din alocatzie, e un reghin mai varza dar imi place! Si sa presupunem ca parintii ne-ar fii cumparat sculele adevarate, care e diferentza? vrei sa ma duc acum la universitate sa cant k sa cashtig un ban, in loc sa-mi dea tata dak are?

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

Mie mi se rupe daca cineva imi zica ca sunt antitalent. Cantatu la chitara este ca orice altceva in viata, unii se tin altii se lasa, si din aia putini care se tin si mai putini fac performanta. Cred ca domnul Catalin are o problema cu un anumit tip de persoana. Din toti membrii pe care ii cunosc nu cred ca se incadreaza vreunul la categoria "pustan intretinut". Cred ca e o idee buna sa se inchida topicu ca nu duce nicaieri.

Link to comment
Share on other sites

Cititnd printre randuri eu am ridicat o problema destul de des intalnita la noi, tara tuturor posibilitatilor (de ***, adik)... Daca v-au deranjat anumite pareri este exclusiv treaba dumneavoastra. Cui nu-i convine, sa nu posteze, e simplu. Asa e pe orice forum. Stergerea topicului nu cred care si-ar avea rostul atata vreme cat nu se abate de la subiectul lansat.

si care ar fi subiectul??

 

si eu ca rutzap.. banii care mi i-a dat mama (care de fapt au ramas dintr-o excursie la munte :) ) n-au acoperit nici juma din pretul chitarei.. restul prb mea.. acu cand imi iau amp la fel, so nu mai zice tu ca ne dau parintii bani.. pt ca nu e asa.. ala care se apuca de chitara, nu e intotdeauna dintr-o familie instarita..

iar aia cu familii instarite nu se apuca de asa ceva, au treburi mai importante de facut :)

 

da io nu inteleg care e prb ridicata de tine.. ca nu toti avem talent?? explica-mi si mie, ca din cauza caldurii nu inteleg nimic (vb f serios)..

peace dudes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.