www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cosmetizare Semi-Hollow Si Creare Head.


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

La capitolul doze inca nu am itnrat..voi lasa single-urile cu care a venit.si voi vedea dupa..ca o itnrebare separata..cineva mi-a recomandat sa pun impamantare pe fiecare element ..doze..poturi..etc..si mi-a zis ca din firul actual al inpamantarii..care e legat la o tija metalica din tail-piece..sa leg inca 8 fire sis a le pun pe fiecare element..recomandati asta?? sau sa las doar pe jack impamantare?>

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai masa comuna pe toata "instalatia" iar masa sa mearga la corzi, prin intermediul oricarei piese care are contact direct cu corzile. Piesa respectiva sa fie pozitionata pe corp, bineinteles.

Deci firul de masa trebuie sa uneasca toate elementele, incepand de la doze si pana la corzi, trecand pe la pot-uri, switch, mufa jack.

 

Si ecranajul sa fie pus la masa.

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce e serie sau paralel

Pe noi in clasa a VI-a nu ne trecea la fizica in situatia asta.

 

Daca tot nu intelegi cum functioneaza o chitara electrica si ce anume (dar mai ales cum) ii influenteaza sunetul, sper sa nu te mai vad raspunzand altor neavizati care pun intrebari.aici pe forum. Nu este etic sa te trezesti vorbind prostii si altul sa ia de bun ceea ce zici.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refgeream strict la legarea dozelor serie sau paralel..nu ma refeream ca nus tiu ce e un circuit serie si un circuit paralel circuitelele RLC mai nou le-am inceput studiul..ci ma refer daca e o diferenta atat de mare itnre serie si paralel...daca e o diferenta de sunet atat de mare.

Link to comment
Share on other sites

Stiuc a paote suna a amator..dar vreau sa fiu sigur..pe chitara am nevoie de poturi longshaft?? adica eu voi folosi butoanele clasice fender..cele care vin pe fender squier...sau cum or fi..Link aici. : http://www.mcmusic.ro/chitare/componente/jhs-gt504-capace-pot-set3-gt504.html

 

Ce potentiometre trebuie?? butoanele le am de le un squier..:?:D Longshaft..Short?? MA gandesc ca long imi sunt perfecte..

Link to comment
Share on other sites

Pai si la long shaft si la short se potrivesc butoanele.

 

http://i727.photobuc...rt_and_long.jpg uite aici diferenta.Diferenta la acestea e grosimea corpului potului efectiv acolo unde e filetul.Daca trebuie sa il montezi pe o supratafa subtire gen pickguard sau placaj subtire folosesti short shaft, altfel long.Unele chitare les paul au long shaft.Nu stiu grosimea la semi hollow-urile astea, insa momentan de care sunt montate pe chitara?Tot de alea iti trebuie, ideea e ca daca iti pui long shaft si iti trebuie short intre knob si corp-ul chitarii iti ramane un spatiu ca nu intra pana jos knobul.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Da..deci am short...asta era nedumerirea..si din cate vad la potul de volum e pus un rezostor..sau o rezistenta...aceea cum se numeste?? se da in fct de valoarea potului?? la 250k potul ce rezistenta pun?

 

http://www.thomann.d...er_poti_250.htm De astea am avut...

 

Bine..nu fender..dar marimea asta. si dea cel rezisotr rosu zic..il gasesc separaT?

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde...eu la potul meu de ton tot de 250K am condensator de 0.047 micro farazi.Pe o alta chitara tot cu single coil-uri, pot-uri tot de 250K aveam condensator de 0.020 micro farazi.Cel mai bine iti cumperi de amandoua si le pui pe rand, vezi cu care iti place mai mult sunetul.Nu sunt scumpi condensatorii, in jur de 1 leu bucata maxim.

Condensatorul se pune pe potentiometrul de ton.

P.S. de obicei daca ai single coil se pun pot-uri de 250K, iar daca ai humbuckere se pun poturi de 500K.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

ok..notat..deci o mica lista de cumparaturi..

 

4 Potentiometre de 250k 2 liniare 2 logaritmice

4 Condensatori.. 2 de 047 si 2 de 022

3 Way-switch tip Les Paul

Fir de legatura.

 

Referitor la switch...am sanse sa gasesc la magazin si capacul de plastic pentru el?? si aici e tot pe amrimi?? long..short?? vreau ceva clasic ..gen Lp switch...ce marime au acelea??

Link to comment
Share on other sites

Pai switch daca vrei si cu cover mai bine iti iei de la vreun magazin de muzica/chitare, deoarece la magazine de piese electronice nu sunt sigur ca gasesti decat cam asa http://static.zoovy..../3way_4pole.jpg

Oricum important e sa fie 3 way switch.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ca sa invii topicul..sa zic asa...Am noi vesti...pentru head..Am terminat cutia..mai am de primit placa de inox din spate..in fata e facuta..e montata fata ..totul e ok.trebuie sa mai vina si placuta pe care vor sta circuitele din itnerior..Voi reveni cu poze..va fi ivnelit in imitatie de piele neagra..sa se asorteze cu cabinetul . VOi face poze cat de repede pot.

 

Chitara..am slefuit tot pana la culoarea originala..aceasta fiind foarte subtire..nu am continuat..lemnul se vede ca si cum ar fi "deschis"..porii sunt deschisi..si grundul va adera foarte bine la el...Pe partea de vopsit..Am un prieten de familie care e pictor profesionist..si mi-a zis ca vrea sa o faca neagra la aerograf..cu foita aurie pe la note..pe headstock..Sa o facem impreuna model unicat..Sunt super incantat..trebuie sa astup 2 gauri si sa mai fac 2 ..si dupa emrg cu ea la el la posit.

 

Fac poze maine sau poimaine si va arat.

 

:D:d

Link to comment
Share on other sites

Asa :

 

IMG_2434.jpg Aici am pus toate piese laolalta.

 

IMG_2437.jpg Mai am partea neagra de dat jso si e gata. Si de refacut ramele..la doze..ghaurile de suruburi sunt stricate.

 

IMG_2438.jpg Aici am de astupat acele 2 gauri si de nivelat celelalte 2 care sunt kituite.VOi face altele 2 pt poturi de volum normale. Switchul va fi pus sis ca la Les Paul.

 

IMG_2439.jpgSpatele e la culoarea orignala..un SUnburst foarte subtire.

 

IMG_2441.jpg

 

IMG_2443.jpg

 

IMG_2444.jpg Asta e spatele terminat.Gata de grunduit.

 

IMG_2446.jpgPe laterale mai amd e tat putin din zonele care au fsot curbate.

 

IMG_2447.jpgAici totul a mers perfect..s-a dus totul foarte frumos.

 

IMG_2448.jpg Aceasta piesa va fi partea de sprijin a Tune-o-maticului. Sau mai bine zis a Tailpiece. Partea de jos va veni pe interior..care are pilitele sudate pe ea..Si cea de sus..voi renunta la partea cea mare si ii fac 2 saibe. Suruburile de rpindere la bridge se vor strange in piulitele filetate si va trage placa in sus facand o fixare perfecta si rezistenta.

 

IMG_2449.jpgAici e fata ..trebuie taiata ca sa itnre in itneriorul cutiei..o voi taia pe laterale si jos . Scurtezinoxul.

 

IMG_2450.jpg Asta e cutia terminata.

 

IMG_2451.jpgSi acestea sunt lateralele.

 

 

Momentan am pauza pana fac rost de piese noi.

 

Sfaturi..Pareri..accept orice.:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iese bine, felicitari. Inainte de grunduire sa stergi cu ceva diluant, sa degresezi bine.

Dupa ce acoperi cu grund vor iesi in evidenta zonele unde mai ai de insistat cu chit/smierghel, dar mult nu mai este de munca.

 

Head-ul ala sa-l acoperi cu ceva, este un anunt la mica publicitate, colegul @igorr vinde un vinilin fain.

 

Mai posteaza din evolutia lucrarii, suntem interesati.

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.