www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare...


CosminStefan
 Share

Recommended Posts

hmm deci tu zici asa...ai microfon wireles si reciver..eu cred..desi nu sunt 100 sigur de ceea ce zic..ca tie iti trebuie un reciver..sau ceva de genu..care sa-l bagi in chitara si care sa transmita semnalul la statia wirlese..adica sa fie ceva gen ce are microfonul in el..si de asta nu sunt asa sigur de sansele de reusita...Dar precizez..doar o parere proprie e asta...astept un expert sa ma lamureasca si pe mn..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FiveseveN daca o sa mearga juri ca faci o tura de piata in **** gol ? :D fara misto sau jigniri acum !

Dragul meu, mai întâi ar trebui să definim ce înseamnă "să meargă". Dacă ții microfonul în fața corzilor tot "merge" într-un fel.

În rest, despre impedanță de intrare și alte detalii s-a tot scris pe-aici, dar pesemne s-a uitat.

Link to comment
Share on other sites

hmm deci tu zici asa...ai microfon wireles si reciver..eu cred..desi nu sunt 100 sigur de ceea ce zic..ca tie iti trebuie un reciver..sau ceva de genu..care sa-l bagi in chitara si care sa transmita semnalul la statia wirlese..adica sa fie ceva gen ce are microfonul in el..si de asta nu sunt asa sigur de sansele de reusita...Dar precizez..doar o parere proprie e asta...astept un expert sa ma lamureasca si pe mn..

 

Corect, doar cu alti termeni : nu-i trebuie o adaptare a mufei care intra in chitara, ii trebuie un emitator care sa trimita ,prin intermediul antenei, semnalul la receiver.

 

 

FiveseveN daca o sa mearga juri ca faci o tura de piata in **** gol ? :D fara misto sau jigniri acum !

Sa te vad FiveseveN.

 

Mai copii, voi incercati sa il provocati pe @57 ?... :gnight: ... incredibil, tre' sa caut rapid ceva popcorn, si o bere, desfasurarea va fi nasoala... pe placul meu... :D

Edited by stratosaurus
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ai putea incerca sa scoti sa zic din microfon daca e itnegrat acel emitator..si sa il modifici sa il faci cu mufa jack pt chitara...dar ar insemna sa strici microfonul..da-ne un link cu modelul exact si te ajutam mai mult..si atat timp cat fiveseven a fost dragut cu voi..v-a zis ca nu se paote cu informatiile date si voi il luati la cioace..eu nu stiu ce sa zic...el incearca sa va ajute si voi va purtati ca nsite copii...Putin respect ca macar incearca sa va ajute.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am cumparat astazi un microfon wireless. Inafara de microfon am un fel de "antena" si un WIRELESS RECEIVER . Intrebarea mea care este : Exista vreun adaptor care sa il pun la "antena" si sa folosesc tot sistemul ca un sistem wireless pentru chitara?

 

 

Intrebare intrebatoare !!!

 

 

Deci in afara de microfon ai un fel de antena .

 

La antena , teoretic poti sa pui alt emitator .unul care are intrare ptr instrument /chitara .

 

Unele "microfoane wireless " aveau capsula detasabila , dupa ce scoteai capsula aveai intrare jack ptr chitara .

 

Desfaci microfonul ,scoti capsula , montezi ceva atenuator ( de ex potmetru semireglabil ) apoi un jack mama prin care cuplezi chitara .. nu stiu cum va suna si nu stiu daca nu se dezacordeaza emitatorul ...dar este interesant de incercat . DAca este cu emitator pe 150 -460 MHz probabil se dezacordeza emitatorul ,respectiv devine sensibil la pozitia cablului etc etc ...

Bineinteles daca strici ceva nu te enervezi ci cumperi alta scula ...si se continua experientele .

 

Technical Specifications£º

Carrier Frequency£º110¡«120MHz

Frequency Steadying:£º0.005%

Modulation Mode£ºFM

Maximum Deviation£º¡À75KHz

Audio Frequency Response£º100¡«10000Hz

S/N Ratio£º¡Ý60dB

T.H.D£º¡Ü1%

Cover Range£º30m

Operating Temperature£º10¡æ¡«50¡æ

Power£º1.5V

Asta-i jucarie ..are un tranzistor, parca ...ceva foarte rudimentar .

Cum nu costa mult faci experiente si te lamuresti , ...

decuplezi microfonul electret , identifici si intrerupi ( dezlipesti) rezistenta de polarizare de la 1,5V al capsulei . ... cuplezi un jack la condensatorul de cuplaj de pe intrare si la masa ..si incerci ... daca functioneaza ..

 

Prevad ca este sensibila treaba la chitara ce se comporta ca si parte al circuitului de "antena" ..fapt ce duce la dezacordare de pe frecventa ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.