www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

One Of The Greatest Solos Ever Written!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Absolut de acord cu StratMan despre solo-ul de pe Secolul Vitezei (desi, ironia sortii, Aldea spunea ca a cantat foarte prost la chitara pe acest album). As adauga si soloul lui Covaci de pe Strunga care, desi tehnic extrem de simplu, demonstreaza a cata oara ca nu trebuie sa fii mare virtuoz daca ai ceva de transmis (in cazul lui chiar sa ramai in istorie :)).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci cel mai solo dintre solourile scrise vreodata .

 

Aduca nu improvizatie ci tema muzicala scrisa , gandita , etc...

 

Tot caut ..care o fi cel mai sris .."solo de solo "

 

de interpretare nu este vorba ci de cum a fosst scris/compus soloul ...

 

Asa ca este cam grea treaba . si cu bagajul de coltora muzicala care e cam subtire ca sa pot compara ,,ce si cum

Sa compar ceva despre care nu prea stiu nimic ..nu sunt in tema nu am auzit niciodata si probabil nici nu-mi place cu ceva obisnuit ce i-mi place ?.

 

De ex Hendrix ( casa ramanem la 6 corzi pe 0 scandura ) de unde stiu eu cate a scris si cate a improvizat pe cate o "structura" data ? Nu prea a cantat de doua ori la fel un "solo" .

 

Dar ce-i un solo ?

 

La Satriani ,Vai cand e solo ? sau e solo incontinu ? Atunci cand este "ne-solo " ? Iese Satriani de pe scena ramane trupa ca sa nu mai fie tot timpul solo ..si pentru diversitate canta numai trupa un intermezzo spre deliciul spectatorilor care sunt saturati de atat "morse la chitara" ...

 

Canta Satriani singur pe scena ..atunci precis este solo ..caci doara nu mai este nimeni pe scena numai el singur singurel .deci solo .maxim ....de tot .

 

Sau este vorba numai de imntermezzo instrumental al unui instrument dintr-o trupa la cate o piesa ...

 

Ditamai estrada rasuna ...apoi se ridica unukl cu trompeta si face pe "primas"-ul timp de o "tura" .dar nu stim daca este scris sau improvizat .

 

Asa ca Satriani ,Vai,Malmsteen, Hank marvin,Jeff Beck ,...si toti ceilalti care canta muzica instrumentala la chitara cu toata activitatea lor intra in categiria yopicului . ..

 

Apoi urmeaza alti artisti care canta ,muzica instrumantala ... organistii , pianisti , Basisti , suflatorii , .....percutionisti si bineinteles si vocalisti ..

 

Ca sa se posteze totii care merita cred ca trebuie sa infiintam un " IUTUB 2 ".

Ca sa-i ascultam pe toti nu cred ca putem sunt prea multe inregistrari si pre amulti artisti .

 

Totusi cum chiar acum am citit ca s-a stins din viata Reg Presley unul din pionierii muzici rock . vocalist compozitor al trupei "Troggs" .

.Compozitor al celebrei piese " Wild Thing " , si al hiturilor "I Can't Control Myself" , "With a Girl Like You" , "Love Is All Around ",Toate preluate si prelucrate de-a lungul timpului de multi muzicieni vestiti ..in acest fel au devenit hituri de mai multe ori de-a lungul timpului .

 

 

 

Deci unul din cel mai bun solo (voce) , un garage-rock cantat cu o voce foarte "dura" ptr acele timpuri , ani '60 .

 

De observat ca dintre durii vremii avea voce si canta bine !

 

O alta piesa in contrast cu celelalte dar care a ajuns #1 in Anglia ....apoi a fost preluata in anii '90 de Wet Wet Wet a ajuns iarasi hit mondial ..." Love Is All Around " .

De observat cat de "fin" poate sa cante comparativ cu celalat hit .

 

Un solist multivalent care a scris solouri bune si frumoase , blande sau dure .

 

R.I.P

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

UN exemplu fericit de lucrătură in grup, fără ca rezultatul general sa fie exagerat de complex, dar nici simplist, fără a scoate in evidenta nici un instrument, dar in care toți isi arata măiestria, chitara inclusiv. O balanta perfecta pentru gustul meu. Si totul într-un format de câteva minute!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

StratMan, m-ai prins cu The Sensitive Kind...ce piesa si ce vocal (Alex Ligertwood) acolo, omule! ;) Am avut discul Zebop in urma cu "cativa" anisori! Asculta tot albumul fiindca e unul dintre cele mai faine ale lui Santana. Foarte fain, merci! :)

Edited by bandibalog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

StratMan, m-ai prins cu The Sensitive Kind...ce piesa si ce vocal (Alex Ligertwood) acolo, omule! ;) Am avut discul Zebop in urma cu "cativa" anisori! Asculta tot albumul fiindca e unul dintre cele mai faine ale lui Santana. Foarte fain, merci! :)

ma bucur nespus ca suntem impresionati de acs. muzica. am primit vinilul cu Zebop, imediat dupa ce a aparut, pe la inceputul anilor '80 si il pastrez si acum, cu sfintenie. cred ca l-am ascultat si pe cant. de altfel, la vremea respectiva, am cantat, cu trupa, vreo doua piese de pe acest album: changes si sensitive kind. am mai studiat si alte piese de pe acest album, printre care: i love you much too much si brightest star (un blues, in care exceleaza acordurile pe tonica si subdominanta in minor 7,9), in care "straluceste" efectiv, la partea vocala, alex lighertwood.

si pt. ca tot am amintit aceasta piesa, o si postez, avand niste solo-uri de chitara magnifice, tipice, de altfel, marelui maestru.

inca o data, :respect:

 

Edited by StratMan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.