www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Footswitchul De Amp


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Am un combo Peavey Classic 30 si am incercat sa schimb canalele ampului si sa activez/dezactivez reverbul cu un footswitch Behringer FS112 care e folosit pentru aceleasi lucruri pentru diverse ampuri Behringer. In primul rand, functioneaza doar daca si cat tin apasat butoanele footswitchului, iar in al doilea rand butonul din stanga care ar trebui sa schimbe canalele activeaza reverbul si invers. Sigur exista o explicatie legata de momentary/latching si alte chestii la care recunosc ca nu ma pricep, asa ca va intreb pe voi cum se poate rezolva sa functioneze cum trebuie. Merci anticipat !

Link to comment
Share on other sites

De aceeasi problema m-am lovit si eu. Legat de faptul ca activeaza reverbul cand trebuie sa schimbe canalele tine de care fir este legat la tipul jack-ului stereo. Nu stiu cat de inteles m-am facut :confused:

Ar trebui inversat firul de la tip cu cel de la ring (vezi foto). Legat de cealalta problema, tine de "retinerea" switch-urilor, dupa cum spune colegul ValeChitara. Si nu ma pronunt, dar tind sa cred ca fara schimbare nu ai ce-i face. Adica sa schimbi asta http://www.bitcheslovemyswitches.com/#!/~/product/category=0&id=10205028 cu asta http://www.mammothelectronics.com/4SFS2PDT-LS-p/800-1000.htm

.trs-explanation.jpg

Edited by cristeadnl
Link to comment
Share on other sites

tind sa cred ca fara schimbare nu ai ce-i face.

Se poate adăuga un circuit care face "reținerea" dar va trebui alimentat. Consumul ar fi însă infim. Deci trebuie să decizi dacă merită intervenția și schimbarea bateriei poate odată pe an sau dacă e mai simplu să-ți iei un footswitch "normal".

Link to comment
Share on other sites

Dar nu pricep cum functioneaza FS112 asta cu ampurile Behringer, imi explica cineva ?

 

Functioneaza asemanator ca si la telecomanda TV ,sau butoanele Up/Down de la multiefecte ..Practic

un circuit logic comuta cand faci scurt intre masa si intrarea de comanda respectiva .aica ii dai ZERO logic la care circuitul comuta si ramane comutat ...la un urmator ZERO logic se comuta la loc .( un circuit bistabil )

Sau ca si la volum-ul de la telecomanda poti avea un buton ptr UP si un buton ptr Down ... adica cate un buton separat

ptr On si Off .

 

Poti comanda trei efecte On/Off cu doua comutatoare pe doua fire ,plus masa.

 

Butonul 1 apasat => o comanda ...On/Off

 

Butonul 2 apasat => alta comanda On/Off

 

Buton1 si Buton2 apasat concomitent =>treia comanda On/Off

 

Exact ca si la multe pedale .multiefect cele doua butoane de Up si Down actionate concomitent trece efectul pe bypass si cupleaza acordorul ...

 

Daca merge cand tii apasat schimbi switch-urile momentane ( ca de sonerie )pe unele cu mentinere .cum sunt la stompboxe mai vechi .

Adica buton ce ramane apasat dupa ce iei piciorul ..apoi la o urmatoare ationare se ridica butonul..revine la starea anterioara ..

 

Pedalele cu switch-uri de la firme/scule diferite nu sunt toate interschimbabile deoarece pot avea pe langa switchuri si componente pasive ca diode, rezistoare etc in functie de ce intrare de comanda utilizeza constructorul ..

 

Cred ca nu se fac la fel ca sa cumperi separat de la firma mama !

 

Ecoul costa 99Euro dar ca sa ai toate posibilitatile ai nevoie de switch si de pedala de volum

 

..una bucata switch ( plastic cu un cablu si un jack la capat ) si o pedala de volum din plastic cu potmetru si un cablu cu un jack ..90Euro ..deci e clara de ce nu se fac la fel ...

De fapt ca si in cazul cu cuplele ptr alimentatoare .adaptoare de la telefoane, aparate foto si camcordere ..nu se potriveste una la cealalta nici in cadrul aceleiasi firme la produse diferite ...se fac bani mai multi decat cu scula efectiva din banii dati pe cabluri ,,surse adaptoare ...

Deci ca sa cumperi un switch ptr Behringer si altul ptr Peavey

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.