www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Grx90


CosminStefan
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor, am o intrebare:

Se merita sa bag bani intr-un Ibanez Grx90?

Vreau sa-i schimb toata partea electronica

Se merita ?

 

Si dozele vreau sa i le schimb

 

Dozele poţi să le schimbi. Cu partea "electronică" îţi va fi mai greu. Probabil nu are. La întrebarea "se merită?", nu pot răspunde pentru că nu o înţeleg.

Ca idee, formatoarele de ton (amplificator, procesor, pedale, etc.), influenţează mult mai mult tonul decât dozele. Dacă schimbi dozele vei simţi (sau nu) o oarecare diferenţă în timbru. Marea parte a tonului va fi tot ăla pe care îl obţii acum cu sculele tale.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde , daca vrei tu se merita , daca nu vrei nu se merita :)

 

Adica depinde de preferintele tale , poate tie iti place ceva la chitara asta si nu iti place la alta mai scumpa dar la asta care o ai nu iti place asta si asta dar daca ai avea asta si asta ti-ar placea mai mult.. ( :lol: )

 

It's up to you !

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine sa merite?

 

Ce anume vrei sa pastrezi din chitara si de ce? Ce vrei sa schimbi si de ce?

 

Cat te costa schimbarea? Cat te-ar costa o chitara cum vrei tu?

 

Teoretic, poti s-o schimbi pe toata, bucata cu bucata: chei, neck, body, doze, switch, potentiometru, samd. De ce ai vrea sa faci asta? Mai bine o mariti si iei alta, zic eu, iesi mai ieftin.

 

Asta sigur, daca te incurca ceva la chitara si ai un scop. Daca doar vrei sa schimbi, problema ta, banii tai.

 

Oricum, orientativ, doar un floyd bun si e scumpisor... ceva mai mult decat chitara... de vreo 2 ori si ceva.

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/Floyd-Rose-Tremolo-_-c848.html

Link to comment
Share on other sites

Acum fara gluma, ce mare diferenta crezi ca va fii?

Iti zic eu, mai nimic! Tot nu o sa ai sustain, ba chiar mai mic decat daca nu faci nimic, datorita floydului (ii e foame des si cam papa din sutain...si din lemn).

O sa fie putin mai bine, datorita dozelor, asta daca pui unele bune (care, evident, au un pret), daca le schimbi doar asa...sa fie schimbate mai bine te lasi (de modificat).

Dar cu potentiometrii ce ai? Sunt stricati? Fasaie? Sau ii schimbi, doar sa fie noi? Poate vrei unii care merg mai fin, sau nu...

De ce vrei floyd? Ca tragi de el? Si? Poti sa tragi si de unul normal, mai greu dar tot tragi. Sau vrei ca sa nu ti se dezacordeze chitara? Teapa, e ca si cum o acordezi de 10 ori, dar doar o data, efortul e acelasi. Dar dispus altfel in fct. de timp.

NU se merita! Iti iei alta... Stiu ca ar fi frumos sa facem dintr-o bucata de lemn cu corzi o super chitara, dar daca bucata aia e lemn de gard poti sa-i pui ce vrei tu, poate sa cante si singura tot prost o sa se auda.

Singurul avantaj ar fi un mic plus la comfort, dar e egal cu zero comparat cu pretul pe care l-ai da pe componente si mana de lucru (taiatul pentru a instala un floyd nu e traba sigura, fara experienta ori iti arunci chitara ori degetele la gunoi).

O sa iasa ceva scump si prost!

Nici nu inteleg de ce intrebi, e lodic, daca nu ai lemn de calitate buna, asamblat bine, ii faci ce vrei tot prost o sa sune.

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Discuţia se îndreaptă într-o direcţie greşită.

 

Cosmin, din profilul tău văd că ai Ibanez GRX90, amp Ibanez GTA10, procesor Zoom 505II. În cazul tău, dacă nu îţi place din vre-un motiv tonul chitarei, cel mai probabil, problema e de la amplificator şi procesor.

Referitor la doze, @ValeChitara, esti convins că dozele ieftine sună mai prost decât cele scumpe? Eşti dispus să facem un blind test? Poţi, dintr-un sample să îmi spui cine e producătorul dozei, fără să ai vre-un punct de referinţă sau care e mai preţul dozei?

Oricât ar lăuda marii producători dozele lor, au fix aceleaşi componente ca cele făcute de chinezi, "pe vapor". La doze nu plăteşti componentele, plăteşti research-ul din spatele lor şi numele dozei. Că au stat nişte indivizi şi au analizat diferenţele care se obţin dacă se face un anumit număr de înfăşurări pe un anumit tip de magnet şi au făcut nişte doze cărora le pot pune o etichetă şi o descriere.

 

La fel cu lemnul "de calitate buna". Asta-i tot din oala cu miturile alea cu lemne vechi. Dar, poţi spune, la o ascultare ce lemn e mai vechi, care e dintr-un copac naşpa şi care e din copacul mişto? Şi aici revin la problema anterioară. Indiferent ce chitară ai, prin scule mişto va suna bine. La fel şi reciproca, prin scule naşpa, va suna naşpa. Degeaba îţi iei tu Gibson Robot, prin Zoom 505II, probabil că nu vei observa mari diferenţe între Gibson Robot şi Epiphone LP Special II.

 

Dozele, pot-urile, condensatorii, sunt detalii fine, cu care trebuie să-ţi baţi capul după ce eşti foarte mulţumit de tot echipamentul pe care îl ai. După ce îţi place foarte mult cum sună toate treburile şi vrei să îţi placă oleacă mai mult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@'mnezau

Nu am zis ca daca o sa isi puna doze ieftine o sa sune neaparat prost, am zis ca nu va fi mar diferenta intre cele noi si cele vechi.

Iar in legatura cu lemnul, ce am zis eu de vechimea lemnului? Asta cu vechimea tine de cat de uscat elemnul, nu de anii petrecuti intr-un depozit.

Important e sa fie de calitate, fiecare tip de lemn suna altfel, nu incep iar discutia. Daca o sa ii furi gardu lu vecinu si vrei sa-ti faci chitar, nu o sa fi pre incantat.

Ai dreptate cand zici ca o sa sune prost orice chitara printr-un amp prost, dar el a intrebat daca se merita sa isi modifice chitara.

In concluzie, NU merita sa faci vr-o modificare. Mai bine iti iei un procesor bun.

Link to comment
Share on other sites

Acum fara gluma, ce mare diferenta crezi ca va fii?

Valechitara, ai mare dreptate cu verbul "a merita" pe care aproape toata lumea il foloseste in forma reflexiva impamantenita la noi de limbajul de jargon, al baietasilor smecheri de cartier. Evident ca "se merita" cuiva care a trecut mult pe la scoala ii va suna foarte rau. Dar eu zic sa nu dam cu parul facand noi alte greseli flagrante de limba romana. De cand "va fii" se scrie cu 2 de i? Verbul = a fi, infinitiv. Modul de formare al viitorului in limba romana: particula de viitor (va,vom,veti) + vb la infinitiv. Deci "va fi". E la fel cu aia cu "va stii", si nu e cu nimic mai prejos decat "a se merita". Scuze ca mi-am permis asemenea comentarii.

 

sau ca sa mai amintesc un alt cretinism implementat la noi si care chiar suna rau atat la ureche cat si la logica, e ala cu "am decat una". Dar despre asta a aparut si un banc evident sperand sa se autocorecteze aceasta eroare de limbaj. Vanzatoare: Doriti cartofi? Cumparator: Da. V: De cat? C: Da, decat cartofi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Valechitara, ai mare dreptate cu verbul "a merita" pe care aproape toata lumea il foloseste in forma reflexiva impamantenita la noi de limbajul de jargon, al baietasilor smecheri de cartier. Evident ca "se merita" cuiva care a trecut mult pe la scoala ii va suna foarte rau. Dar eu zic sa nu dam cu parul facand noi alte greseli flagrante de limba romana. De cand "va fii" se scrie cu 2 de i? Verbul = a fi, infinitiv. Modul de formare al viitorului in limba romana: particula de viitor (va,vom,veti) + vb la infinitiv. Deci "va fi". E la fel cu aia cu "va stii", si nu e cu nimic mai prejos decat "a se merita". Scuze ca mi-am permis asemenea comentarii.

 

sau ca sa mai amintesc un alt cretinism implementat la noi si care chiar suna rau atat la ureche cat si la logica, e ala cu "am decat una". Dar despre asta a aparut si un banc evident sperand sa se autocorecteze aceasta eroare de limbaj. Vanzatoare: Doriti cartofi? Cumparator: Da. V: De cat? C: Da, decat cartofi.

Ai perfecta dreptate. Acum...,nu ca sa ma scuz, genul asta de greseli sunt comun intalnite,datorita repezelii.

Nu ma dau vr-un mare cunoscator al gramaticii, dar imi displace profund formularea "se merita", in alta situatie, probabil, nu as fi corectat pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.