www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Ma Apuc De Cantat La Chitara ! Help


Guest LeDante
 Share

Recommended Posts

Guest LeDante

Buna-seara toata lumea , astazi e craciunul si mie-mi zboara gandul tot la chitara...chitara care o sa mi-o cumpar dupa ce trec sarbatorile , ce parere aveti de chitara asta : http://www.allegromusic.ro/chitare-electro-acustice/1217-flame-dg-200-ce-bk.html ?

 

Am ales o electro-acustica, pentru ca am inteles ca se aude mai bine ca o acustica si ca poate fi conectata la Boxe/Sistem .

Link to comment
Share on other sites

1. Posteaza la sectiune "Pentru incepatori", topicul "Ce chitara sa imi iau".

2. Cine ti-a spus ca o electroacustica se aude mai bine decat un acustica? Ce inseamna "mai bine", mai tare? Regret sa te dezamagesc, dar nu se aude "mai bine" daca e electroacustica. Poti sa o conectezi la un amplificator fara sa iti instalezi o doza, e incorporata, nu vad cum s-ar putrea auzi mai bine din punct de vedere acustia. Sau te-ai referit ca se aude mai bine amplificata (chitara acustica fiind imposibil de amplificat fara o doza sau un microfon condensator) ? Nici aici nu ai dreptate, chitara amplificata cu un amp prost poate sa sune mai prost decat chitara "la rece"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator aproape orice chitara e buna.Nu-ti pot spune daca aceasta chitara este una buna sau una proasta deoarece site-ul nu prezinta prea multe informatii.Oricum, n-o sa ai prea multe pretentii la inceput de la chitara, pretentiile in legatura cu sunetul cresc odata cu timpul, acesta este un motiv pentru care oamenii incep cu o chitara acustica/clasica.Mai sunt si cei care incep cu electrica direct, dar tot nu se poate obtine un sunet foarte bun de la un incepator cu o electrica si un amplificator.Ce vreau sa zic aici e ca poti incepe cu electroacustica asta si pe parcurs sa achizitionezi o chitara electrica daca te atrage alt gen de muzica, daca nu, continua cu o acustica mai buna.Eu am inceput cu o acustica de pe vremea lui Ceasca, are 30 si ceva de ani...Am cantat pe ea 6 luni, mi se parea ca e o chitara foarte buna (nu ca n-ar fi, doar ca are unele probleme), pentru mine asta insemna tot echipamentul, n-aveam pene, le faceam din plastic.Are distanta dintre griff si corzi de vreo 3 ori mai mare decat normalul, de aceea cand am trecut pe electrica nu aveam vreo problema in a apasa pe corzi/benduri(nu puteai sa faci bend mai mare de un semiton pe acustica).In concluzie, sfatul meu e sa achizitionezi chitara, fie ca e buna, fie ca e proasta, n-avem de unde sa stim, iar pe parcurs sa cumperi ceva mai bun daca simti ca nu-ti mai satisface nevoile electroacustica asta.Asa fac toti chitaristii, incearca cel putin sa-si imbunatateasca mereu sculele, nimeni nu ramane pe loc nici daca vrea.

Link to comment
Share on other sites

Alt topic idiot.

 

Daca vrei sa te apuci de chitara cauti un profesor sau pe cineva care a mai cantat si te va ajuta cu primele acorduri cat si cu achizitionarea chitarei.

 

In rest... doua vorbe trei prostii.

 

Eu zic sa te duci sa te culci. Omul a deschis un topic prin care isi exprima dorinta de a achizitiona o chitara. Ce zici de asta? Daca te simti violat fugi in pat linistit si asteapta-l pe mos craciun. Este foarte amabil din cate vad cu un incepator. Sa cresti mare!!! In rest baliverne.

PS: acum sa ii raspund si lui LeDante: Cumpara orice chitara doresti pentru inceput. Nu e o chestie de viata si de moarte sa dai 500 Ron maxim. In timp iti vei da seama daca vrei sa continui sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest LeDante

Multumesc mult pentru sfaturi baieti <3 m-ati ajutat sa ma hotarasc, si o sa fac cum a-ti spus, o sa-mi iau o chitara , si in timp o sa-mi creasca pretentiile de la sunet . Multumesc mult :3 .

Mai am o mica intrebare,

Chitara Electro-acustica, daca o conectez cu o mufa(nustiu ce fir imi trebuie ) la DVD.. ( de la care setez volumul, deci ma gandesc ca joaca rol de amplificator ), de la acest DVD pleaca un sistem audio 5.1 (il am conectat la calculator ) ! o sa se auda chitara mea....in boxe? :o

Link to comment
Share on other sites

Omule dute si ia-ti orice chitara vrei tu,raspunsul la intrebarile astea idioate sunt de prisos pt tine acum.Eu cand am inceput nu stiam nimic despre chitara si cu ce se mananca, ma duceam la un prieten si ma mai invata cate una doua in ale chitari pe un reghin acustic,dupa vreo sapt m-am dus si mi-am luat un reghin clasic cu 80 de lei din camin de la un student si am zdranganit la ea si restul e istorie.Asa ca nu cauta sfaturi inutile pe forum si pareri,e ca si cum ai intreba pe mama cu ce femeie sa te iei,nu o sa fie nici una buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest LeDante

Alt topic idiot.

 

Daca vrei sa te apuci de chitara cauti un profesor sau pe cineva care a mai cantat si te va ajuta cu primele acorduri cat si cu achizitionarea chitarei.

 

In rest... doua vorbe trei prostii.

 

Fara cineva care se pricepe alaturi poti foarte usor sa cumperi o barcutza de hartie.

 

Si daca-si cumpara o chitara cu fretbuzz de nu poate canta pe primele taste sau daca are actiunea de 2 centimetri la tasta 12 canti tu pe ea?

 

Profesor nu-mi permit timpul si banii , iar prieteni care se pricep la chitara, nu am , de acord ca ma pot alege cu o barcuta de hartie, tocmai de-asta va intreb pe voi , daca imi poti da cateva informatii utile Beck Petrucianii, ti-as fi recunoscator .

 

 

dar aptitudinile muzicale ti le-a confirmat cineva, sau nu conteaza, tu fiind hotarat, oricum, sa-ti iei chitara?

nu de altceva, dar e pacat si de bani si de urechile (muzicale?) celorlalti care vor avea (ne)sansa sa te auda! :)

Aptitudinile mele muzicale....hmmm , sa sti ca m-am gandit si la asta, ador muzica, ador gandul sa stiu ca muzica va iesii din mainile mele, sa pot controla orice sunet si sa-mi simt sufletul cum zboara...ahhh, trezirea, realitatea, da .....ai dreptate, trebuie sa am ureche muzicala, nustiu daca am , dar daca aud un sunet il tin minte si-l pot reproduce exact asa cum a fost, sper ca asta inseamna aptitudini muzicale, am avut o chitara am dat pe ea 30 lei de la un vecin, era veche de peste 40 de ani, vai de mama ei, am bagat cateva sunete pe ea dar ZZZZBARNAIA prea tare si cum a zis Beck Petruciani ," m-a facut sa ma las de cantat" ...

Vreau aptitudini! Ce sa fac sa le am ? Si daca le am, cum imi dau seama ? :D

 

 

Omule dute si ia-ti orice chitara vrei tu,raspunsul la intrebarile astea idioate sunt de prisos pt tine acum.Eu cand am inceput nu stiam nimic despre chitara si cu ce se mananca, ma duceam la un prieten si ma mai invata cate una doua in ale chitari pe un reghin acustic,dupa vreo sapt m-am dus si mi-am luat un reghin clasic cu 80 de lei din camin de la un student si am zdranganit la ea si restul e istorie.Asa ca nu cauta sfaturi inutile pe forum si pareri,e ca si cum ai intreba pe mama cu ce femeie sa te iei,nu o sa fie nici una buna.

Inteleg ce vrei sa spui, mi-as lua orice chitara dar vreau una sa nu se "rupa" rezistenta, sa se auda binisor, eu caut mai degraba ce ar trebuii sa NU iau ....e aiurea sa o intreb pe mama ce femeie sa iau, dar e ok sa o intreb ce femeie sa nu iau :D .

 

Apropo la intrebarea mea cu electro acustica imi poate raspunde cineva va rog ? Citez " Chitara Electro-acustica, daca o conectez cu o mufa(nustiu ce fir imi trebuie ) la DVD.. ( de la care setez volumul, deci ma gandesc ca joaca rol de amplificator ), de la acest DVD pleaca un sistem audio 5.1 (il am conectat la calculator ) ! o sa se auda chitara mea....in boxe? "

Link to comment
Share on other sites

Guest LeDante

Sa o amplifici pt ca tu canti unde?

 

La tine in camera se aude acustic destul de bine si nu ai nevoie de nici un fel de boxa, amplificare, etc. Nu ai tu unde sa-i dai volum sa se auda peste cat se aude ea fara boxe decat daca o sa canti intr-o sala mare.

 

Am inteles :D Cant in camera...sunt cu ochii pe o chitara...doar acustica, nu electro, ma gandeam la cea electro ca se acordeaza usor daca are mufa de intrat in pc...cu programu ala....AP TUNER>...http://www.mcmusic.ro/chitare/acustice/takamine-gs320-bbs-ch-acustica-gs320-bbs.html , sunt cu ochii pe chitara asta, cu toate ca eu am doar 5 milioane....e 5,5 , se merita ? vreo parere despre ea?

Link to comment
Share on other sites

Am inteles :D Cant in camera...sunt cu ochii pe o chitara...doar acustica, nu electro, ma gandeam la cea electro ca se acordeaza usor daca are mufa de intrat in pc...cu programu ala....AP TUNER>...http://www.mcmusic.ro/chitare/acustice/takamine-gs320-bbs-ch-acustica-gs320-bbs.html , sunt cu ochii pe chitara asta, cu toate ca eu am doar 5 milioane....e 5,5 , se merita ? vreo parere despre ea?

Poti sa acordezi foarte usor chitara si fara sa o conectezi la PC, tot cu AP tuner, eu asa imi acordez toate chiterele, iti dai seama ce-ar fi sa le conectez pe toate la pc?La acustice pun mic-ul langa cutia de rezonanta (langa gaura aia) si la electrice pun mic-ul langa amp.Oricum Petrucciani exagereaza dupa parerea mea, am prieteni care si-au luat acustice la acelasi pret cu chitara ta si suna si bine si e si usor de cantat.Eu iti recomand sa te indrepti spre o acustica, la pretul de 5 milioane gasesti multe foarte bune, la electro acustice gandeste-te ca trebuie si ei sa scoata profit si electrica de pe o electroacustica costa si ea ceva...Deci sunetul o sa fie mai prost dar mai tare.Nu stiu cu ce te ajuta sa fie mai tare, doar n-o sa dai concerte, ci canti pentru tine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.