www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Acustic Falseaza


duhast
 Share

Recommended Posts

ceau, am ceva probleme cu un bass acustic, cumparat second, care nu avea nut, pragus. Am cumparat acel nut dar acum am inceput sa observ ca falseaza si ca corzile sunt putin departate de griff, sa fie de la nut sau de corzi pt ca si ele sunt putin cam vechi, cat despre distanta corzilor fata de grif, tind sa cred ca e putin deplasat griff-ul dar nu se observa cu ochiul liber, sa fie tot de la nut ?? merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Poate fi de la toate sau de la una singura dintre cauze.

Corzile daca sunt vechi pot sa falseze deoarece se incarca cu grasimi/uleiuri/resturi de piele in mod neuniform.

Daca nut-ul are santurile pea putin adanci falseaza.

Daca saddle-ul; este prea inalt - falseaza.

Daca actiunea este prea mare - falseaza.

.

.

.

 

Trebuie vazut, setat, constatat ce se poate face.

Poate e nevoie de neck-reset sa poti avea actiunea corecta. Prin asta se corecteaza si intonatia.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Neck reset inseamna dezlipirea neck-ului si corectarea unghiului pe care il face cu corpul.

Inaltimea corzilor la nut se verifica apasand coarda intre fretul 2 si 3 si verificand inaltimea fata de fretul 1, trebuie sa fie aproape insesizabila.

Parerea mea este ca basul tau trebuie verificat de cineva priceput pentru a stabili cauzele pentru care falseaza si ce trebuie facut pentru remediere.

Link to comment
Share on other sites

ceau, am ceva probleme cu un bass acustic, cumparat second, care nu avea nut, pragus. Am cumparat acel nut dar acum am inceput sa observ ca falseaza si ca corzile sunt putin departate de griff, sa fie de la nut sau de corzi pt ca si ele sunt putin cam vechi, cat despre distanta corzilor fata de grif, tind sa cred ca e putin deplasat griff-ul dar nu se observa cu ochiul liber, sa fie tot de la nut ?? merci anticipat

 

Film de groaza .....pune si tu niste poze sau un desen daca nu stii exact sa explici /descrii.

 

( mai nou toata lumea are ..webcam , telefon cu foto , aparat foto , camcorder ..si daca nu ai exista "paint " in PC ... la,,, All Progtams ...Accessories ...Paint )

 

Nut ...depinde inaltimea in pozitia "0" ,,,este bine sa fie cat mai mica ,,cat sa nu ai frettbuzz ..

 

In rest daca "actiunea :"( inaltimea ) este exagerata ( de ex peste 3mm la octava ( tasta 12 ) depinde de inaltimea calusului ..

 

......sau in caz mai nasol curbura gatului din cauza tensiunii prea mari exercitata de corzi ,,,daca se poate indrepta ( contrabalansa) cu truss rod ( bara de otzel din interiorul gatului ) este OK .Daca nu se poate indrepta din bara de otzel trebuie sa se indrepte gatul(lemnul ) de catre un lutier .

 

Falsat

 

Poate venii ...in primele pozitii de la inaltimea ( actiunea) prea mare la nut .,,cand apesi coarda pe tasta acesata urca in "pitch " si este peste ton ....se intampla la majoritatea chotarelor si basilor .

 

fals..in general .

....de obicei tot mai fals cum urci in pozitii ,,..de la "octava falsa "( tasta 12) .din cauza ->..calus (bridge ) setat necorespunzator

...daca ai corzi foarte vechi "intinse,,otel obosit" de cele mai multe ori nu se mai poate regla din bridge ,,,( depinde si de sistemul de bridge)..

...In cazul corzilor noi se regleaza bridge-ul .calusul ( calusurile , sadle ) ca sa ai octava corecta ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Bine, acuma daca ai vreo gioarsa de bas romanesc vechi si neingrijit e normal sa falseze.

Sunt totusi niste motive pentru care un instrument bun costa bani.

 

Ce are vechimea basului cu falsarea ?.

Se muta tastele ?

Se scurteaza gatul ?

 

 

Am trei chitare bas Reghin ..cumparate casa inregistrez acasa ..toate trei sunt perfecte ca si instrument .lemn...etc ..la doua dintr e ele as inlocui dozele cu unele de Fender Precision ca sa am soundul dorit fara sa mai caut o zi cu EQ ..in mixer ..

In rest sunt perfecte ..

 

Cu ingrijirea si conditiile de depozitare ... La un bas acustic sa zicem ca a fost indoit gatul /corpul din cauza corzilor neadecvate sau din cauza ca . este un instrumnent mai sensibil la conditiile de depozitare ..in acest caz nici nu se poate canta la instrumentul cu "actiunea" enorma .

 

Poze !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

poti face urmatoarele probe:

 

actiunea la nut: apesi coarda intre fret-urile 2 si 3 si te uit cat ce distanta este intre coarda si fret-ul 1 - ar trebui sa fie foarte mica, daca lovesti coarda in dreptul fret-ului 1 sa se auda ca loveste.

 

neck-relief - apesi simultan coarda la fret-ul 1 si fret-ul 15 (la bas acustic asa stiu ca la 15 se intalneste griful cu corpul) - si te uiti la jumatate, la fret-ul 7 ce distanta este intre coarda si varful fret-ului - ar trebui sa fie cam 0,7mm sau putin mai mult deoarece este bas.

 

actiunea - se masoara la tasta 12 intre coarda si varful fret-ului - ar trebui sa fie ~3mm

 

Faci rost de o rigla lunga de ~60cm si o asezi cu muchia pe fret-urim in lungul neck-ului si cu capatul foarte aproape de bridge - ar trebui sa fie putin deasupra muchiei bridge-ului, atentie! nu a saddle-ului.

Daca este mai jos, cam cu 2mm deja e cazul de neck-reset.

 

Verifica ca saddle-ul sta bine in slotul din bridge si nu este inclinat spre nut.

 

Daca toate astea sunt ok si totusi falseaza cu mai mult de 10% pe tuner inseamna ca brige-ul este pozitionat prost.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.