www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Practice Amp? Need Some Advice :p


Guest lespaul-es
 Share

Recommended Posts

Guest lespaul-es

salutare!

As dori sa achizitionez un amp de apartament si as dori niste sfaturi cu privire la anumite modele. Buget - maxim maxim 700 ron. Vreau sa iau ceva cat mai versatil ptr hard rock, ceva blues, si un pic de metal. Eu oscilez intre un Roland Microcube si un Fender Mustang 1. Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Guest lespaul-es

daca scot din discutie Rolandul (da-mi o explicatie scurta te rog, draugr ), asta inseamna sa merg si sa aleg mustangu? Mai am si alte optiuni la acelasi pret, comparabile cu ampu de la Fender?

Edited by lespaul-es
Link to comment
Share on other sites

Am fost cu cineva să-şi ia o chitară acum câteva zile şi am băgat şi io un jack într-un Mustang II, pentru câteva minute... Suna făinuţ difuzorul...

N-am apucat să mă dumiresc cu reglajele, dar zi-mi tu, el are canal de clean sau te trece numai prin ampsimurile din dotare ? Cum se înţelege cu pedale în faţă ?

Io am avut un modelling de genul ăsta, un AD30VT, da' mereu am avut o mică nemulţumire că nu avea şi un clean acolo al lui... Numai ampsimuri...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest lespaul-es

cu siguranta o sa il testez. eu am inceput acest thread cu gandul sa imi dati cateva optiuni de testare, ca nici nu prea ma trage inima sa merg prin vreo 4 magazine si sa iau la rand vreo 4-5 ampuri care se incadreaza in bugetul meu... ramurel nici eu nu sunt incantat de seria ad de la vox... are un prieten un vox ad50vt pe care il vinde si l-am testat de vreo 2 ori si chiar nu m-au atras tonurile de clean in special.

Link to comment
Share on other sites

Am fost cu cineva să-şi ia o chitară acum câteva zile şi am băgat şi io un jack într-un Mustang II, pentru câteva minute... Suna făinuţ difuzorul...

N-am apucat să mă dumiresc cu reglajele, dar zi-mi tu, el are canal de clean sau te trece numai prin ampsimurile din dotare ? Cum se înţelege cu pedale în faţă ?

Io am avut un modelling de genul ăsta, un AD30VT, da' mereu am avut o mică nemulţumire că nu avea şi un clean acolo al lui... Numai ampsimuri...

 

.

 

Are ampsimurile alea de care nu scapi. Poti sa opresti toate efectele si simulatorele de cab dar ampsimul nu se poate opri. Presupun ca daca aiti alegi un amspim destul de clean ar merge si cu pedala in fata dar nu am incercat.

Link to comment
Share on other sites

... chiar nu m-au atras tonurile de clean in special.

 

Păi dacă tu cauţi un amp care sa aibă şi canal de clean, vezi ceva amplifuri de la Kustom, din seria Quad ( e un Quad mişto pe-aici, numa' să nu-ţi prisosească 65 W...) sau seria Dual ... Bun raport preţ/calitate la ele... Iar canalul de lead te duce direct în Bluesland... Şi dacă bagi distorsu' mai mare , te-aruncă direct în Rockworld :rock: ... :) Eu am un Dual 30RC şi-s tare mulţumit în sensul ăsta. La metale.... acolo cred c-ar mai trebui sa mai adaugi ceva în faţa lui...

Sau te mai poţi uita la ceva Laney, din seria LX ( şi dintr-ăsta văzui unu', nu ştiu daca mai e... )...mişto clean, dar numa' tu ştii ce alte pedale sau procesoare mai ai, ca să-ţi aranjezi soundul...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest lespaul-es

pedale nu am inca si nu doresc sa cumpar in viitorul apropiat. Cum am spus - doar practice amp, cu mici sanse sa il folosesc la o sala de repetitii. Caut o gama cat mai larga de tonuri, iar cu privire la metal, pot accepta si un sunet mai nasol, ca si asa, cant destul de rar metal. Sunt interesat ptr un pic de blues, funk, hard rock si cat mai multe tonuri de clean. Fender Mustang, de la mama lui de acasa, indeplineste conditiile astea?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.