www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

... Mai Este ,azi, "periculos" Cantatul La Chitara?


Guest tkh1105
 Share

Recommended Posts

Guest tkh1105

... stiu ca pare o intrebare hazardata, dar este pusa la modul cat se poate de serios.

"Periculos", adica cu efecte letale .

Nu stiu cati dintre chitaristi, atat experimentati dar mai ales cei incepatori isi (mai) mai pun intrebarea daca ,cumva,printr-o intamplare te poti curenta,poate chiar mortal in timp ce utilizezi echipamentele folosite de fiecare pentru a "produce muzica", echipamente care,binenteles sunt conectate la o sursa de curent. Eu unul mi-am pus intrebarea asta,dar bazandu-ma pe cunostintele limitate despre electricitate si impreuna cu convingerea ca, totusi "cantam" intr-o lume mai sigura in 2012, am considerat un subiect neglijabil;

...Si totusi, am auzit, si nu nunai eu cred, despre chitaristi electrocutati mortal in timp ce cantau pe scena sau chiar acasa sau la sala de repetitii. Acum,stiu ca motivele pot fi multe si poate destul de greu de enumerat si exemplificat. Dar cu toate astea cred ca pe multa lume ar interesa "cum gandesc , cum folosesc si cum se asigura " cei care inca se gandesc serios la problema asta;

Si ca sa fiu mai precis se poate exemplifica in doua scenarii diferite (chiar daca ambele contin destule similitudini) : la sala de repetitii si in situatii de concerte live. Adica ceva de genul cam la ce ar trebui sa fie atenti chitaristii inainte sa se conecteze la "echipamentele de facut muzica" pentru a fi cat se poate de "asigurati" ca in timp ce canta o piesa de la AC/DC nu trece prin ei adevaratul AC-DC. :rokon:

 

PS: daca subiectul a mai fost cumva dezbatut pe undeva pe forum atunci imi cer scuze pentru deschiderea unui nou topic, dar pentru ca poate fi considerat si ca un mic indrumar pentru cei ce nu-si pun neaparat astfel problema dar pana la urma poate fi chiar extrem de util, poate e mai bine sa sa reaminteasca aceste "aparent" lucruri fara importanta.

Link to comment
Share on other sites

 

Si ca sa fiu mai precis se poate exemplifica in doua scenarii diferite (chiar daca ambele contin destule similitudini) : la sala de repetitii si in situatii de concerte live. Adica ceva de genul cam la ce ar trebui sa fie atenti chitaristii inainte sa se conecteze la "echipamentele de facut muzica" pentru a fi cat se poate de "asigurati" ca in timp ce canta o piesa de la AC/DC nu trece prin ei adevaratul AC-DC. :rokon:

 

Ma intereseaza si pe mine subiectul... pentru ca m-am curentat destul de serios recent.

 

Rig-ul normal (amp cu lampi, pedale) pe care-l cant acasa fara probleme semnificative, m-a zguduit serios cand l-am dus la margine de Bucuresti. Cu titlu experimental, am vazut ca se face arc electric intre corzi si calorifer. Priza era shucko doar estetic, nu era legata impamantarea. Cum a legat-o, problema a disparut. Ca idee, acelasi amp sta neimpamantat acasa fara probleme.

 

Concluzia mea: prize (verificat) impamantate, si pe cat posibil, impamantare comuna daca sunt mai multe scule de putere. Sa nu fie diferenta de potential intre corzile de la mana stanga si microfonul de la gura.

 

Astea-s concluziile mele de amator. Ma intereseaza in continuare ce spun cei mai experimentati.

Link to comment
Share on other sites

Poate că înainte de toate ar trebui verificate instalaţiile electrice pe care se bazează totul?

 

Da și nu. Toate amplificatoarele (și orice alt echipament) moderne sunt izolate de rețea prin transformatorul de alimentare. Situații periculoase apar atunci când se înfrânge această izolare. Carcasa (și masa amplificatorului) trebuie conectată la pământ astfel încât în cazul în care apare o astfel de situație periculoasă curentul se scurge prin carcasă și cablul de alimentare și nu prin corpul tău spre pământ (ceea ce doare).

Și alimentatoare chinezești de 2 lei pot crea genul ăsta de situații, nu are legătură cu puterea echipamentului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Mortal nu cred ca te mai poti curenta la ampurile pe lampi.Exista inainte un condensator de filtrare in ampuri care daca accidental, sau nu, se dezlipea de la masa prin intrarea de chitara trecea curentul de la priza, astfel acest condensator fiind numit death cap, ulterior modificandu-se schema, acesta fiind eliminat din ecuatie.

 

Acum.Ce a simtit domnul Leopold a fost un mic soc datorat unor priza fara impamantare.Mai mult ca sigur acesta a pus mana pe ceva metalic care atuncea jos, in acelasi timp in care cealalta mana tinea chitara de grif.Trust me, been there, done that.Practic domnul Leopold a facut o legare la masa prin corpul sau.Acest lucru este similar cu momentul in care canti din gur si daca te apropii cu buzele de microfon acesta "pisca", dar oricum un electricean este mult mai calificat decat mine sa va raspunda la intrebarile acestea.Sper sa va fi fost de folos!: )

Link to comment
Share on other sites

Sigur că trebuie să fie o compatibilitate minimă a rețelei. Degeaba ai amplificator izolat și filtrat și masa și carcasa legate cum trebuie dacă în priză e inversată faza cu împământarea sau dacă "ies" 10000 V în loc de 230 V.

Reglementările de siguranță pt. rețea și pt. echipament converg spre același scop (prevenirea prejudiciilor în primul rând umane și apoi materiale) dar prevăd situații diferite. De exemplu dacă transformatorul de alimentare al unui amplificator se supraîncălzește are șansa (mică dar potențial fatală) să topească izolația și să creeze o situație despre care vorbeam: să conecteze utilizatorul direct la rețea (printr-un scurt între primar și secundar). Pt. a preveni asta se aplică una sau mai multe metode: supradimensionarea transformatorului, siguranțe termice (întrerup alimentarea când temperatura depășește un prag), siguranțe fuzibile în serie cu alimentarea (întrerup la supracurent) etc. Asta nu are legătură cu rețeaua de distribuție, care are propriile siguranțe și sisteme de monitorizare.

Eu nu sunt electrician sau expert în safety dar câteva noțiuni de bază ar trebui să fie clare pentru toată lumea: Cu cât e mai complex sistemul de siguranță cu atât crește șansa ca ceva să nu funcționeze cum trebuie. Trebuie deci izolate și consolidate cât mai mult elementele sistemului (modularitate) și dublate unde e nevoie (redundanță).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

inca o idee geniala:cantati cu manusi de cauciuc,pe picioare cizme de cauciuc,in mana o sticla de ciuc(nu conduce curentul)pe gatul chitarii puneti un prezervativ pentru orice eventualitate,ca PROTECTIA e pe primul loc

 

Inainte sa aberezi ampulii mai bine citeste atent (vezi fiveseven) si documenteaza'te la subiect . Faptul ca is multe variabile sau ca tie nu ti s'a intamplat nu demonstreaza ca nu e posibil sa se intample.Intamplator lucrez in domeniul curentilor si tensiunilor mari si iti garantez ca mare parte din accidenta s'au intamplat tocmai din vorba aia: "lasa ba ca am mai fost io pe aici"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum.Ce a simtit domnul Leopold a fost un mic soc datorat unor priza fara impamantare.Mai mult ca sigur acesta a pus mana pe ceva metalic care atuncea jos, in acelasi timp in care cealalta mana tinea chitara de grif.Trust me, been there, done that.Practic domnul Leopold a facut o legare la masa prin corpul sau.Acest lucru este similar cu momentul in care canti din gur si daca te apropii cu buzele de microfon acesta "pisca", dar oricum un electricean este mult mai calificat decat mine sa va raspunda la intrebarile acestea.Sper sa va fi fost de folos!: )

 

Hmm, nu stiu ce sa zic. Incep prin a afirma ca nu ma pricep aproape deloc la electronica. Insa cred ca pot descrie utilizarea sculelor.

 

Situatia 1. amplifcator (lampi, vechi, mesa studio 22+) cantat la apartament, unde curentul e bun. Priza neimpamantata. Nici o problema vreo 9 luni or so. Am verificat aseara, diferenta de voltaj practic zero intre corzi si calorifer.

 

Situatia 2. Acelasi amplificator, cantat la o casa la marginea Bucurestiului, unde curentul variaza destul de urat (e un mare stabilizator la "intrarea" in casa, altfel se mai prajesc electrocasnice). Priza fara impamantare. Cantat vreo ora, lasat amp-ul in stand-by, revenit peste 20-30 min, n-am putut tine chitara-n mana. E posibil sa fi fost descult pe parchet de lemn, e posibil sa fi avut papuci. Apropiata de calorifer, scanteie continua intre corzi si teava. Am impamantat priza, problema a disparut.

 

N-am apucat nimic altceva, doar griful, sa iau chitara din stativ. Cum spuneam, posibil sa fi fost descult. A piscat suficient de tare ca sa n-o pot tine-n mana, n-am avut senzatia de contractura musculara. Habar n-am ce diferenta de potential o fi fost. Nu se punea problema de cantat.

 

Ground-ul amp-ului vad ca e setat pe off (pentru detalii, exista manualul pe net), pozitie in care producatorul zice ca nu sunt probleme de scurt cu alte echipamente, gen microfon.

 

In alta ordine de idei, mai cantasem pe priza aia fara probleme.

 

Mi-e clar cum s-a rezolvat problema, nu mi-e clar de ce a aparut in acel moment, nu mi-e deloc clar ce se intampla daca-s mai multe instrumente sau microfoane, alimentate de pe circuite diferite, eventual de pe faze diferite, cu impamantare dubioasa, samd.

 

Asadar, astept sfaturi de la cei cu mai multa experienta.

Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

Inainte sa aberezi ampulii mai bine citeste atent (vezi fiveseven) si documenteaza'te la subiect . Faptul ca is multe variabile sau ca tie nu ti s'a intamplat nu demonstreaza ca nu e posibil sa se intample.Intamplator lucrez in domeniul curentilor si tensiunilor mari si iti garantez ca mare parte din accidenta s'au intamplat tocmai din vorba aia: "lasa ba ca am mai fost io pe aici"

subscriu, si tocmai din motive de comportament tipic regasit in multe cazuri pe plaiurile mioritice am crezut ca poate este interesant de stiut anumite lucruri, in cazul in care unii isi pun o astfel de problema, mai ales ca multe sali de repetitii si\sau concerte live se organizeaza in spatii din cladiri vechi,subsoluri,etc unde atat starea instalatiei electrice sau sculele puse la dispotitie sunt poate indoielnice din punct de vedere tehnic si poate e bine sa fi putin atent la unele lucruri inainte sa te conectezi "la retea".

...bine, e clar ca pentru unii, gen miki ,subiectul este prea banal si este perfect normal sa nu-si puna astfel de intrebari pentru ca nu-i asa ca " uscatorul de par poate chiar sa si incalzeasca apa din vana daca intre timp s-a mai racit?"

In fine, un articol care mie mi s-a parut interesant si pe care parca l-am mai vazut recomandat pe undeva pe forum http://www.guitarnut...afety/index.php

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

În mod normal, orice priză ar trebui să aibe o fază şi un nul. Faza are 230V faţă de împămîntare, iar nulul ar trebui să aibe 0 sau foarte aproape de zero. Din păcate, există cazuri în care berbecii de la Electrica alimentează local dintr-o fază a unui transformator trifazic, luînd nulul din acelaşi transformator. Dacă nulul e lăsat flotant sau împămîntarea e defectuasă şi nu există acelaşi consum de energie pe toate cele trei faze, potenţialul nulului se ridică substanţial şi există riscul electrocutării. Orice parte metalică a unui aparat aflat sub tensiune ar trebui să fie conectată la împămîntare. Nulul nu o poate înlocui, pentru că dacă se inversează poziţia ştecherului în priză, nu mai e nul, ci fază, iar rezultatele pot fi dezastruoase.

Link to comment
Share on other sites

pentru generatia Iphone 5(10+ anisori):va uitati prea mult pe youtube,si credeti toate prostiile ce e postat acolo,daca Hendrix,Clapton etc privea problema astfel,niciodata nu punea mana pe chitara electrica,si lumea era mai saraca.....Hagi daca la 10 ani spunea ca fotbalul e periculos,poate rupe o mana ,un picior,un dinte de lapte(?)unde era acum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest tkh1105

pentru generatia Iphone 5(10+ anisori):va uitati prea mult pe youtube,si credeti toate prostiile ce e postat acolo,daca Hendrix,Clapton etc privea problema astfel,niciodata nu punea mana pe chitara electrica,si lumea era mai saraca.....Hagi daca la 10 ani spunea ca fotbalul e periculos,poate rupe o mana ,un picior,un dinte de lapte(?)unde era acum.

vezi ca ai gresit pagina pe care postezi. aici e RGC ... nu GSP. :tardlol: Si dupa cum gandesti chiar cred ca trebuie sa fi atent cum folosesti uscatorul de par in baie. Pe bune!

Edited by tkh1105
Link to comment
Share on other sites

Teoretic azi nu mai e periculos cantatul la chitara... toti profesionistii folosesc sisteme wireless, deci mai greu sa te curentezi "prin aer".

 

Iar de umblat la amplificator umbla tehnicienii, nu artistii... :)

De acord cu tehnicienii "precauti" dar...azi poate practic nu mai e periculos, pentru ca teoretic daca Sf Ilie are boala pe tine iti poate f~~e una in sistemul tau wirless al mai smecher si tot te da cu cracii in sus (sanse cam cat alea cu care poti castiga la loto, dar unii mai castiga si la loto).

Si apropo, astia iti par destul de profesinisti?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.