www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

E mai greu sa fi vocal cu bass sau vocal chu chitara


Guest turshuanzen
 Share

Recommended Posts

Guest turshuanzen

Pun o simpla intrebare...pentru cunoscatori...atat basisti cat si chitaristi...dar care in acelasi timp sunt vocalisti...Pe ce instrument e mai usor sa canti...atata timp cat trebuie sa sutii si vocal trupa...

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca depinde f. mult de linia melodica a vocii si de cea a instrumentului pe care canti, si mai putin de instrumentul la care canti, bas sau chitara. Daca cele doua linii melodice difera semnificativ din punct de vedere ritmic, e mai complicat sa le canti simultan...

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

poi pentru basisti pe bass si pentru chitaristi pe chitara :)

ah..nu ai inteles...sau nu am fost asa deexplicit.de fapt am vrut sa zic...ce instrument te solicita mai mult....chitara sau bassul.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de stilul pe care vrei sa il canti. Poti sa vii vocal si in acelasi timp rythm guitar in cel mai bun caz.

Pe de alta parte poti sa te bucuri de o oarecare "libertate" pe care ti-o ofera bass-ul. Vezi vocalul de la The Offspring (sper sa nu ma insel).

Daca esti chitarist si vrei sa treci la bass asta nu o sa fie prea greu...trebuie doar sa te familiarizezi cu tehnicile specifice(ex:slap) si... cu durerea de degete :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Daca esti chitarist si vrei sa treci la bass asta nu o sa fie prea greu...trebuie doar sa te familiarizezi cu tehnicile specifice(ex:slap) si... cu durerea de degete :)

 

That was nice :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Cel mai greu e sa fii muzician. Daca stai numai pe net n-ai sa ajungi niciodata.

Ma rog..la cine faci referire?eu am cerut pareri legate de acest subiect...nu am cerut comentarii despre cat stau pe net eu...

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Te-ai simtit atacat? :)) Adevarul doare :)

Nu m-am simtit deloc atacat...:) numai ca postezi aiurea...in locuri ce nu-si au rostul...total offtopic...cand iti voi cere sa imi dai sfaturi...o voi face cu mare "incredere".

Edited by turshuanzen
Link to comment
Share on other sites

Guest Baragan

Faust esti total offtopic, potoleste-te!

 

Este mai greu si pentru chitaristi si pentru bassisti sa fie si vocali in acelasi timp pentru simmplul fac ca fac un lucru in plus care iti solicita concentrarea si abilitatile.

Daca este sa facem comparatia gradului de dificultate intre chitara si bass, well, daca ambii (chitara sau bass) fac in timp ce canta vocal, numai armonie (acorduri la chitara sau linii simple la bas) probabil ca gradul de dificultate poate fi asemanator. Dificultatea ar veni cu adevarat in momentul cand incerci sa canti cu vocea in timp ce faci vre-un solo maiastru. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Faust esti total offtopic, potoleste-te!

 

Este mai greu si pentru chitaristi si pentru bassisti sa fie si vocali in acelasi timp pentru simmplul fac ca fac un lucru in plus care iti solicita concentrarea si abilitatile.

Daca este sa facem comparatia gradului de dificultate intre chitara si bass, well, daca ambii (chitara sau bass) fac in timp ce canta vocal, numai armonie (acorduri la chitara sau linii simple la bas) probabil ca gradul de dificultate poate fi asemanator. Dificultatea ar veni cu adevarat in momentul cand incerci sa canti cu vocea in timp ce faci vre-un solo maiastru. :)

 

O indicatie mai mult decat buna...thanks.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

mie mi se pare ca bassul e mai complicat de tinut in acelasi timp cu vocea, fiind la sectiunea ritmica. de asta ii si admir pe solistii care-au fost in acelasi timp basisti sau tobari. acum depinde si ce fel de linie tii pe instrumentele respective :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Dupa cum sugera Baragan sectiunea ritmica sustinuta pe ambele instrumente (chitara si bass) favorizeaza mai mult concentrarea si pe "altceva". Nu intamplator multi dintre vocalisti sunt cei care au chitara ritmica apoi basul apoi chitara solo (mai ales daca ea tine loc si de ritmica cand nu face solouri).

In concluzie s-ar sugera o ordine

Vocal simplu - cel mai usor si pb cel mai indicat mai ales cand vocalul tre sa se concentreze mai mult (incepator sau parti mai dificile si/sau)

Vocal cu ritmic

Vocal cu bass

Vocal cu solo dar pe solo nu da cu vocea sau da un jet mik

Vocal cu clape

Vocal cu baterie (am vazut si asa backing deci cu jeturi mici)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Eagles aveau baterist vocal... si nu cu jeturi mici, Slayer au basist vocal, dar nu mi se pare ca face mare lucru la basu ala (nu sunt mare amator de slayer, ma pot insela), cu clapa nu-mi vine nici unu in minte, dar sigur exista... si cu chitara solo... Hendrix. Cu chitara ritmica nu cred ca are rost sa dau exemple.

 

Cu alte cuvinte m-am bagat si eu aiurea in seama, dar ideea e ca poti sa fii si vocal si orice altceva, daca esti in stare... nu te descuraja!!!

Link to comment
Share on other sites

cel mai greu e sa fii

 

e atat de greu pe cat ti se pare tie. ce esti chitarist sau basist ? cand te hotarasti? eu zic ca nu e nimeni asa de chinuit de talent incat sa nu poata sa renunte la chitara sau la bas sau la voce si sa ramana cu una singura. cred ca mai simplu e sa gasesti inca unu care sa se ocupe de asta. lumea o sa aprecieze ca nu ii ineci de tot in marea ta de talent care da pe dinafara din toate instrumentele.

 

 

e cu doi de i baaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

cel mai greu e sa fii

 

e atat de greu pe cat ti se pare tie. ce esti chitarist sau basist ? cand te hotarasti? eu zic ca nu e nimeni asa de chinuit de talent incat sa nu poata sa renunte la chitara sau la bas sau la voce si sa ramana cu una singura. cred ca mai simplu e sa gasesti inca unu care sa se ocupe de asta. lumea o sa aprecieze ca nu ii ineci de tot in marea ta de talent care da pe dinafara din toate instrumentele.

e cu doi de i baaaaaa

 

 

Esti isteric?...stiu ca e cu doi "i"..nu trebuie sa faci tu pe filologul aici...nu m-am uitat cand am scris titlul...de vina si tastatura mea si ora tarzie...dar atata timp cat nici tu nu esti perfect...gura mica.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...
Guest alyn78

Mi se pare ca singura problema e sa fi obisnuit sa faci doua lucruri de odata.

Daca poti asculta muzica si citii o carte in acelasi timp si sa tii minte ce piese ai ascultat si ceva dein carte atunci e clar ca ai ce trebe.

 

Sunt multi care fac Instrument+voce dar ese o tzapa si anume:

sa nu ai destul timp sa fi bun in amandoua , si daca esti doar mediocru : e nasol.

 

Iti recomand sa asculti SLAYER (Tom Araya face si bass si voce) si riffurile nu is chiar asa grele dar au un tempo mare - i un bun punct de start.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest eRRaDecember

in prezent eu cant si la bass si la voce (sunt pianist la origine, am cantat la chitara, la flaut, contrabass). :)

nu vreau sa par desteapta sau sa zica lumea "vai ce talentata esti", dar vreau sa spun ca trecand prin mai multe instrumente diferite ca si constructie (desi chitara, bass-ul si pianul au coarde) si cantand in acelasi timp la voce as putea sa va spun exact cum este.

la inceput imi venea sa ma arunc de la etaj pentru ca nu reuseam sa fac vocea in contratimp, in sincopa , in contratimp sincopat sau in sincopa contratimpata fata de instrument (pentru ca de fapt acolo e greul nu sa canti pe timpul instrumentului tau).... si am reusit...

e nevoie de atentie si rabdare. nimeni nu s-a nascut invatat. am luat-o rar pana cand mana s-a obisnuit sa cante altceva fata de gura :) . alt secret nu este. RABDARE. totul trebuie luat RAR !!! noroace!

NU EXISTA NU POT,

EXISTA NU VREAU !

Link to comment
Share on other sites

intrebarea este............

 

.......prima si prima data trebuie sa stii sa canti ,...bine .., si la voce si la chitare , apoi e vorba numai de exercitiu ptr "sincronizare".

 

Nu-i nici o problema .De obicei se canta aceiasi piesa in acelasi ritm si aceiasi gama , sincoplele si ritmica o stapanesti dupa un timp de exercitii .

 

Apoi nu trebuie sa faci solouri complicate "a la", Vai sau Pastorius in timp ce canti linia vocala .De obicei la instrument se canta paralel cu vocea , sau contramelodie si nu prea diferita ca ritmica deoarece trebuie sa sublinierze sa complecteze linia vocala .Doar daca este vorba de muzica experimentala, compusa ptr vocal separat si instrumentist separat cu ritmica foarte complexa si executie dificila ,se pune problema dar indiferent de instrument .

 

in mod normal nu este nici o diferenta gradul de dificultate este acelasi .

 

ce sa mai spunem de bateristi , pianisti care canta si solo vocal ....dar nici ei nu fac giumbuslucuri cand este vocea de baza.

Linia melodica vocala la majoritatea pieselor este destul de monotona si nu prezinta salturi prea mari si ritmica urmareste graiul , textul, este vorba de mesaj verbal ce trebuie inteles de public .Poate unele piese jazz cu linie vocala ce este mai complexa melodic si ritmic pune niste probleme.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e asa:

 

bass de umplutura, de 3 note/cantec(motorhead, slayer, nightwish) cel mai usor

chitara ritmica, ceva acorduri sau 3-4 riffuri, cum ar fi la metallica sau iced earth mai nou destul de usor

bass tehnic, gen steve harris, complex, cum ar fi la manowar sau maiden cam greu

chitara solo, gen alexi laiho, dave mustaine cel mai greu

 

mentionez ca nu stiu bas-vocalisti care sa cante ca aia complecsi, desi steve harris a cantat o perioada scurta voce

 

daca vrei sa canti la o chitara(bas sau orice) si voce, eu cred ca ordinea nu se schimba, decat gradu de dificultate

Link to comment
Share on other sites

intrebarea este............

 

.......prima si prima data trebuie sa stii sa canti ,...bine .., si la voce si la chitare , apoi e vorba numai de exercitiu ptr "sincronizare".

 

Nu-i nici o problema .De obicei se canta aceiasi piesa in acelasi ritm si aceiasi gama , sincoplele si ritmica o stapanesti dupa un timp de exercitii .

 

Apoi nu trebuie sa faci solouri complicate "a la", Vai sau Pastorius in timp ce canti linia vocala .De obicei la instrument se canta paralel cu vocea , sau contramelodie si nu prea diferita ca ritmica deoarece trebuie sa sublinierze sa complecteze linia vocala .Doar daca este vorba de muzica experimentala, compusa ptr vocal separat si instrumentist separat cu ritmica foarte complexa si executie dificila ,se pune problema dar indiferent de instrument .

 

in mod normal nu este nici o diferenta gradul de dificultate este acelasi .

 

ce sa mai spunem de bateristi , pianisti care canta si solo vocal ....dar nici ei nu fac giumbuslucuri cand este vocea de baza.

Linia melodica vocala la majoritatea pieselor este destul de monotona si nu prezinta salturi prea mari si ritmica urmareste graiul , textul, este vorba de mesaj verbal ce trebuie inteles de public .Poate unele piese jazz cu linie vocala ce este mai complexa melodic si ritmic pune niste probleme.

ca de obicei o parere deosebit de avizata si pertinenta! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã e important cât de diferitã este linia melodicã a instrumentului de cea a vocii.

Atunci când faci partea ritmicã, fie cã o faci pe chitarã, bas sau tobe, este destul de uºor. Asta pentru cã partea de voce nu prea are cum sã "pice" decât undeva ÎN groove. Sigur, e necesarã o concentrare în plus, dar nu e greu.

 

Atunci când liniile melodice sunt diferite, aici începe distracția. Sã faci o linie melodicã pe instrument ºi alta din voce este extrem de greu ºi trebuie studiatã fiecare melodie în parte. Adicã faptul cã ai reuºit sã înveți în acest fel o piesã nu înseamnã cã deja poți sã faci ºi celelalte piese în acelaºi fel. Fiecare trebuie studiatã separat.

 

În muzica mainstream, rock, blues, pop, pot spune cã de obicei partea de chitarã este ori ritmicã ori face un dialog cu vocea (cântã alternativ cu vocea). În schimb, în majoritatea cazurilor, basul cântã bucãți melodice, diferite de linia vocii.

 

Verdictul meu este cã, statistic, ºi în situații normale, e mai greu sã fii basist-vocal.

 

Subiectiv vorbind, mie îmi e mai greu la bas ºi voce (am cântat în ambele situații).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.