www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara electrica pentru incepatori....


Guest GogoAliasConstaan
 Share

Recommended Posts

Guest GogoAliasConstaan

Mai baieti am shi eu o rugaminte. E buna de ceva chitara aia de la Hora:Iris ca mi-ar cam trebui o electrica noua ca asta a mea nu mai are mult shi da coltu' dar n-am chef sa schimb un jaf cu un alt jaf daca intelegeti ce vreau sa spun iar in ceea ce priveste pretul n-ar fi chiar asa de scumpa. Ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

E aproape ok chitara petnru inceput :) Si cant de gandesti ca urmatoarea ca si calitate e un Squier Affinity Strat (Squender :P) la 7.3-7.5 mil, pare si mai buna :)

 

Poti incerca sa cauti ceva sila mana a doua, dar...

 

Cel mai bine te duci si o bagi intr-un amp si dai in ea sa vezi cum ti se pare.

Link to comment
Share on other sites

Guest GogoAliasConstaan

Voi cand cantati (scuzati cacofonia) ce folositi degetele sau pana? eU UNUL CANT CU DEGETELE SHI NU VAD cum este posibil sa canti mai usor cu pana.

Link to comment
Share on other sites

Guest GogoAliasConstaan

Dar oare n-o fi buna Iris ca mai putin putintel si-o sa ma dau cu capul de pereti ca Mos Craciun in reclama aia de la Skoda.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Addicted To Bass

Pai eu stiam ca cele mai bune dintre chitarile proaste sint Yamaha. Si prin multe locuri am vazut recomandata Yamaha Pacifica pt incepatori.

 

Scuza-ma dar tzip la tine... nu neaparat ca am yamaha dar crede-ma, raportul calitate pret la yamaha depasheshte de multe ori chitarile ibanez sau jackson.

Link to comment
Share on other sites

Exista pacifice si pacifice . Oricum yamahaurile astea ieftine sunt peste squier oricum ai da-o . Modelele highend de pacifica sunt chiar foarte bune (ca exemplu unul din chitaristii de la helloween canta pe pacifica). Yamaha face o serie de chitari foarte bune dar si foarte scumpe (seria AES de la yamaha ce aduce ca forma f putin cu lespaul si una bucata costa cam 1000$ ). Iarasi bassurile (e corect bassuri ? ) facute de yamaha sunt foarte bune (basistul de la dream theater canta pe yamaha - custom ce-i drept). In concluzie yamaha nu sunt jafuri

 

revenind la subiect la noi se gasesc in limita a 10mil urmatoarele chitari noi :

 

Hora Iris - copie Stratocaster 3 single coiluri 4.5mil

Diverse Stagguri intre 6.5 - 10mil - LesPaul , Stratocaster , Flying V, Warlock , Mockingbird, Stratocaster asemanator cu PRS-urile... Calitate indoielnica

Berhirnger - Copie Stratocaster 6mil Gat si hardware dubios

Squier - de 7 mil in sus Stratocaster , Telecaster, 2 humbuckere , 1 humbucker + 2 single coiluri , 3 single coiluri - doze indoielnice in rest ok

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Originally posted by GogoAliasConstaan

Voi cand cantati (scuzati cacofonia) ce folositi degetele sau pana? eU UNUL CANT CU DEGETELE SHI NU VAD cum este posibil sa canti mai usor cu pana.

 

la chitara electrica se canta cu pana. dar, aici depinde de melodie. adica, este recomandat sa canti cu pana, oricum cu pana se aude mai calumea.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu unul folosesc numai finger picking si ies chiar misto piesele numai ca astea de Metallica ies destul de greu si ma chinui grozav. Shot me already! :)

Link to comment
Share on other sites

cu yamaha sunt de acord .. foarte tari. nu stiu de modelele mai ieftine, dar din ce am apucat eu sa incerc sau sa vad sau sa citesc:

 

bas yamaha f. ieftin (ceva gen 4-5 milioane cred) - nu l'am ascultat infipt pentru ca nu a aveam in ce cand am pus mana pe el dar corpul avea sustain bunicel si grifu era chiar Ok.

 

tot basi yamaha - daca vorbim si de chestii sfinte, myung (dream theater) si patitucci, adica patitucci au bas yamaha custom si oamenii astia stiu ce vor.

 

tobe :) - yamaha stage custom - foarte foarte bune. totul, de la sistemul de prindere, lemn, acustica, orice. foarte misto.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.