www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Destinat Pentru Procesor De Chitara?


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

mai am o intrebare/ am akasa niste difuzoare penru pc ri boxe genius, cand bag procesorul pe ele se aude multumitor cu medii, stereo, un sunet zic eu decent chiar ok in comparatie cu amp urile pe care le am testat destinate pentru chitara care m au dezamagit. exista vreun amp destinat ptr procesoare?

Link to comment
Share on other sites

Te referi la power-amp, head sau combo ?

Oricum ideea e ca daca folosesti simulare de amp si cabinet din procesor iti trebuie ceva care sa nu coloreze foarte tare sunetul, de exemplu un amp de clapa sau o boxa/monitor activ. Asta e cumva specializat pentru chitara http://tech21nyc.com/products/powerengine/powerengine60.html

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Amplif ...cu intrare fr nivel .."Line-In" ...adica direct in etajul final fara preamp so fara EQ a; amplifului .

 

Asa ca amplifuri de chitara ce au si intrare Line-In (Aux) sunt OK sau dac au iesire -intrare de Effect Loop se cupleaza la Effect Return .

 

Fiind vorba de etaj final -dif si boxa de chitara de obicei nu mai ai nevoie de " cab-sim " dar daca suna bine poti sa folosesti ..

 

Reglajele ce le facui acasa pe boxe HiFi nu corespund cu cele ce trebuie sa le faci pe amplif de chitara

deoarece inaltele si joasele sunt gata limitate de amplif cat si de boxa-difuzor ..la 250-4500Hz combo open back sau 100Hz -4500Hz cu cele cu incinta inchisa.

Link to comment
Share on other sites

am citit dar daca atasezi o explicatie ar fi mai bine ca nu mi dau seama cum e asta.

Ptr a intelege trebuie sa te documentezi ..

 

exista GOOGLE ............scrii ....fX return...

 

si apar linkurile

 

FX Send /return explained - Guitar Noise Forums

 

FX Loop Explained - Guitar Lesson 78 - YouTube

 

Effects Loop | Article - Mack Amps

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.