www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet Marshall 1960 Schimbare Difuzoare


aliorneicev
 Share

Recommended Posts

am luat de la mcmusic acum un an un cabinet 1960A, detin un amp head mg h100fx, am o chitara aria xl dlx, nu folosesc cabinetul deoarece mi se pare ca suna fara medii prea multe. ma astupa celalat chitarist cand cantam impreuna. avand in vedere ca nu vrea nimeni gt75 celestion speaker ma intreb daca aveti idee cum ar fi daca o sa montez pe cabinet -desi nu stiu sigur c difuri are ca nu m am uitat in el - niste difuzoare de muzica destinate pentru frecvente medii. a mai facut asa ceva careva de pe forum? intreb deoarece nu am la indemana niste dif uri de medii sa testez. are cineva de imprumut?

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa spun ce reglaje am facut eu/ deci de la 0 la 10 am asa: bas 6/ middle 10/ inalte 3

 

si mai e ceva nu ma pricep la ce filtru va referiti mg ul hfx are asa: volum, bas medii inalte master si mai e o simulare lampa pe care nu o folosesc decat am facut niste teste si accentueaza frecventele medii inalte sau inalte

 

asta e amp ul

 

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=MG100HFX&pageType=SEEIT

 

 

 

asta e amp ul

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

mai am o intrebare/ am akasa niste difuzoare penru pc ri boxe genius, cand bag procesorul pe ele se aude multumitor cu medii, stereo, un sunet zic eu decent chiar ok in comparatie cu amp urile pe care le am testat destinate pentru chitara care m au dezamagit. exista vreun amp destinat ptr procesoare?

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

am uitat sa spun ce reglaje am facut eu/ deci de la 0 la 10 am asa: bas 6/ middle 10/ inalte 3

 

si mai e ceva nu ma pricep la ce filtru va referiti mg ul hfx are asa: volum, bas medii inalte master si mai e o simulare lampa pe care nu o folosesc decat am facut niste teste si accentueaza frecventele medii inalte sau inalte

 

asta e amp ul

 

 

http://www.marshalla...&pageType=SEEIT

 

 

 

asta e amp ul

 

Mai taie din bas, eventual, din inalte si da volumul mai tare, vei avea mai multe medii.

Link to comment
Share on other sites

Cut the fucking bass!

 

Tu ai acolo 4 difuzoare de 12", intr-o sala de repetiti mica va suna al naibii de basos si iti va crea senzatia de volum suficient dar fara medii.

 

Daca nu merge asa, pune un EQ in bucla de efecte sau in fata preampului si da mediile tare, sa le auzi,e mai ieftin decat sa cumperi un set de difuzoare.

Link to comment
Share on other sites

Probabil colegul tau are un amp pe lampi.

Cabinetul tau are in el dif-uri Celestion G12T-75, de 75w.

Nu exista dif-uri destinate frecventelor de medii mai bune decat cele pe care le gasesti in boxele de chitara electrica.Intradeva mediile iti ofera ceva mai multa patrundere, dar nu iti vor oferi un volum mai mare.Sunt desigur diferite modele care poate vor avea ceva mai multe medii decat altele, insa nu vei gesi difuri care sa scoata doar mediile.Daca colegul tau are in amp pe lampi de 50w iar tu cu al tau de 100w, iar amandoi mergeti la blana cu ele, fi sigur ca el se va auzi mai tare.Aici intra deja dinamica lampi, care este alta fata de cea a tranzistorului.

So long story short, da-ti mai tare ampul, mai baga cata inalte in el, nu le tine la 3, eventual i-ati un mid boost daca zici ca esti nemultumit de cantitatea de medii care o scoti din amp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

intreb deoarece nu am la indemana niste dif uri de medii sa testez. are cineva de imprumut?

Lasa cabinetul in pace, ca nu are nicio vina. Mai intai ar trebui sa vezi ce reglaje de EQ ti-ai facut prin procesor.

Daca celalalt chitarist te acopera, inseamna ca nu ai suficienta prezenta.Asta inseamna o combinatie de medii si inalte.

Link to comment
Share on other sites

Lasa cabinetul in pace, ca nu are nicio vina. Mai intai ar trebui sa vezi ce reglaje de EQ ti-ai facut prin procesor.

Daca celalalt chitarist te acopera, inseamna ca nu ai suficienta prezenta.Asta inseamna o combinatie de medii si inalte.

scuze dar nu folosesc procesor

 

eu cant acum pe procesor deoarece nu mi convine mg ul si cab ul de care am amintit . insa inainte sa vand difuzoarele peavey de pe un peavey combo classic vt din 1974 sau ceva de genul asta, pe care le foloseam cu mg ul aveam mai multe medii si ma multumea sunetul . imi pare rau ca le am vandut insa nu mai stiu cine a cumparat amp ul de la mine cu 100 de euro ca i as fi cerut difurile inapoi

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

Probabil colegul tau are un amp pe lampi.

Cabinetul tau are in el dif-uri Celestion G12T-75, de 75w.

Nu exista dif-uri destinate frecventelor de medii mai bune decat cele pe care le gasesti in boxele de chitara electrica.Intradeva mediile iti ofera ceva mai multa patrundere, dar nu iti vor oferi un volum mai mare.Sunt desigur diferite modele care poate vor avea ceva mai multe medii decat altele, insa nu vei gesi difuri care sa scoata doar mediile.Daca colegul tau are in amp pe lampi de 50w iar tu cu al tau de 100w, iar amandoi mergeti la blana cu ele, fi sigur ca el se va auzi mai tare.Aici intra deja dinamica lampi, care este alta fata de cea a tranzistorului.

So long story short, da-ti mai tare ampul, mai baga cata inalte in el, nu le tine la 3, eventual i-ati un mid boost daca zici ca esti nemultumit de cantitatea de medii care o scoti din amp.

merci ptr raspuns insa o singura precizare / noi cantam f incet sa nu deramjam vecinii

Link to comment
Share on other sites

merci ptr raspuns insa o singura precizare / noi cantam f incet sa nu deramjam vecinii

 

Pai atunci nu inteleg problema.Daca cantati incet ar trebui sa ai volum, vorba aia, cacalau.Unde este problema totusi?Poate vrei sa spui ca nu te multumeste sunetul amplificatorului.Asta este cu totul altceva!!!

Link to comment
Share on other sites

merci ptr raspuns insa o singura precizare / noi cantam f incet sa nu deramjam vecinii

 

Aha..iar pentru asta ai nevoie de cabinet closed back de 300W care mai si duce lipsa de medii :w00t:

 

Eu cred ca baiatul asta are chef de caterinca; unii vad ca'l luati in serios...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg despre ce caterinca e vorba/ noi cantam incet ca suntem intr un garaj si avem probleme cu vecinii si politia. oricum cabinetul nu e folosit ca nu am medii. folosesc un zoom 2 printr un peavey studio 50 care are binenteles medii.poate nu are amp ul mg ceva insa eu cred ca nu are medii.

nu inteleg despre ce caterinca e vorba? poate trebuie schimbata chitara, nu stiu de aceea intreb. nu am acces la tot felul de combinatii de scule deoarece stau in

targoviste si nu mi permit drumuri dese la Bucuresti. daca stii despre ce e vorba spune tu sa rezolvam problema . eu spun ca nu are medii cum aveau difuzoarele peavey pe care le folosisem inaintea celor celestion

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg despre ce caterinca e vorba/ noi cantam incet ca suntem intr un garaj si avem probleme cu vecinii si politia. oricum cabinetul nu e folosit ca nu am medii. folosesc un zoom 2 printr un peavey studio 50 care are binenteles medii.poate nu are amp ul mg ceva insa eu cred ca nu are medii.

nu inteleg despre ce caterinca e vorba? poate trebuie schimbata chitara, nu stiu de aceea intreb. nu am acces la tot felul de combinatii de scule deoarece stau in

targoviste si nu mi permit drumuri dese la Bucuresti. daca stii despre ce e vorba spune tu sa rezolvam problema . eu spun ca nu are medii cum aveau difuzoarele peavey pe care le folosisem inaintea celor celestion

 

Bun; cam greu de crezut ca vorbeai serios...

In primul rand mi se pare absurd sa'ti faci o parere pertinenta despre orice scula (mai ales difuzoare) la volum "f mic" asa cum ai zis initial, cum la fel de absurd mi se pare sa folosesti cab de 300W la volum mic

In al 2'lea rand, cum ti'au mai zis si alti colegi,incearca sa tai din bas,sa mai dai inalte; etc...de aia ai mid/treble/bas pe amp...sa cauti si sa incerci diferite combinatii.Pe un forum nimeni nu poate sti starea/uzura sculelor pe care le folosesti;chiar si asta poate fi o problema.

Senzatia lipsei de medii sau ca "nu te auzi" poate fi data si de lipsa unei antifonari cat de cat - deci gandeste'te si la aspectul asta.

In al 3'lea rand; raspunsul in frecventa depinde f mult de tipul chitarii/lemnului-dozelor; chiar si a corzilor sau acordajului folosit.

Deci; asa cum ti s'a m,ai spus incearca sa faci diverse teste si cu alte scule, pentru ca din cate povestesti, mie imi e clar ca difuzoarele sunt ultima ta problema

Link to comment
Share on other sites

cineva mi -a spus acum ca nu am medii joase de aceea ma dor urechile ca am medii inalte doar si e recomandat un tube screamer 808

 

ok sper sa nu fie vorba de difuzoare desi mi s-a spus ca exista difuzoare greenback care ar fi mai ok cu mediile, sunt si pe youtube niste demo uri

Link to comment
Share on other sites

Eu as vinde headul Marshall MG care e odios dupa parerea mea si as lua ceva cu mai multe medii de la mama lui si pe lampa. Si as vinde si cabinetul sau l-as schimba cu un 2x12 cu ceva gen Eminence Governor, Eminence Legend, Celestion Greenback, Celestion Classic Lead etc. Daca ai mult bass nu vad ce nevoie ai de 4x12. Sau vinzi difuzoarele si iei un set din ce ti-am recomandat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Dar treaba asta cu "n-am medii"/"nu ma aud de celalalt" o patesti peste tot sau doar in garaj?Fiindca dupa o vara de cantat in garaj si alte doua intr-o camera la subsol pot sa iti spun ca dupa ce duci ampul intr-o sala adevarata/aer liber/sala de spectacole o sa ai o revelatie.

Eu un ma auzeam deloc chiar daca eram dat foarte tare si asta fiindca aveam ampu' pus aiurea.In cazul tau fiind 412 nu prea mai e vorba de asta.Oricum,am mai constatat ca pana la un anumit volum multe ampuri suna prost,si dupa pragul ala obtii sunetul pe care il vrei.La tine poate fi fix asta: ampul ala de 100 de w printr-un cabinet asa de puternic mi-e greu sa cred ca il dai mai tare de 2 (hai 3.desi ma indoiesc,tinand cont ca stiu ce inseamna sa ai vecini tampiti).Poti eventual sa iti iei un amp mai mic si sa il dai tare.

*Daca colegii cu experienta mai multa considera ca am spus prostii,imi cer scuze.Testand pe pielea mea la concluziile astea am ajuns.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg despre ce caterinca e vorba/ noi cantam incet ca suntem intr un garaj si avem probleme cu vecinii si politia. oricum cabinetul nu e folosit ca nu am medii. folosesc un zoom 2 printr un peavey studio 50 care are binenteles medii.poate nu are amp ul mg ceva insa eu cred ca nu are medii.

nu inteleg despre ce caterinca e vorba? poate trebuie schimbata chitara, nu stiu de aceea intreb. nu am acces la tot felul de combinatii de scule deoarece stau in

targoviste si nu mi permit drumuri dese la Bucuresti. daca stii despre ce e vorba spune tu sa rezolvam problema . eu spun ca nu are medii cum aveau difuzoarele peavey pe care le folosisem inaintea celor celestion

 

Daca nu folosesti cabinetul ca nu are destule medii da-mi-l mie ca mie imi plac alea fara medii.Iti dau 500 Ron pe el!!!

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.