www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Separata Pentru Wah La Zoom 505 Ii?


Cognek
 Share

Recommended Posts

Faza tare... La zoom 505 II (procesorul meu pe care l-am furat) am gasit din intamplare prin casa o pedala care era folosita la o pianina... pe care nu scrie mai nimic... nu stiu ce facea pedala aia da e o pedala... oare as putea s-o folosesc sa controlez wah-ul din procesor ca si o pedala adevarata de wah?... vad ca am in afara de line in si headphones la intrari in procesor inca una pe care scrie control in...

Link to comment
Share on other sites

Păi da dar nu poți controla cu un comutator wah-ul sau alte efecte astfel, "ca si o pedala adevarata de wah". Dacă are rocker și poți refolosi carcasa o poți transforma în ce-ți trebuie dar e mai complicat.

 

Si daca e o pedala de volum,poate fi controlat wah-ul din procesor?

Da, dar trebuie conectat potențiometrul din interior ca în schema pe care am menționat-o. Poți face un adaptor extern sau să pui opțiunea pe comutator dacă nu vrei să pierzi funcționalitatea obișnuită a pedalei de volum.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Păi da dar nu poți controla cu un comutator wah-ul sau alte efecte astfel, "ca si o pedala adevarata de wah". Dacă are rocker și poți refolosi carcasa o poți transforma în ce-ți trebuie dar e mai complicat.

 

Dar daca iei de la alt producator, Behringer, sa zicem, o vede Zoom-ul ca fiind pedala de expresie compatibila cu efectele lui?

Link to comment
Share on other sites

87% offtopic : înainte sa îmi cumpăr ampul îmi adăugam distors într-un progrămel de chitara (guitarfx? sau ceva in genul ) și pe post de pedala foloseam pedala de accelerație de la un volan de jocuri pe calculator:) aveam opțiunea sa setez asa..mergea ok cu excepția faptului ca pedala avea arc și "sărea" singura înapoi.

Edited by minu
Link to comment
Share on other sites

99% offtopic:

 

Poti controla functii din Cubase / Nuendo cu un controller de Xbox wireless :)

Aditional, exista si aplicatii pentru Android / Ios care fac acelasi lucru prin VNC, dar necesita host pc-ul sa fie Access point prin wireless sau un router la care sa se conecteze amandoua.

 

Scrisese un tovaras pe baza unei aplicatii ce trimitea impulsuri midi, un algoritm de modulation (ca rotita de pe clapa) 0-127 in functie de pozitia giroscopului de pe un Iphone 4. Cu ifone-u pe strapul de chitara controlam mix-ul intre Dry-wet la un reverb = cand ridicam chitara cu griful perpendicular pe pamant (see glam rock positions) ridica wet-ul si cand o tineam normal era la 0. Doar ca era foarte buggy, lag-ul era cam de 0.5 secunde (deci nu se punea problema sa controleze un Wah) crasha cam dupa 2-3 minute de utilizare sau ramanea blocat pe un anumit parametru...

Link to comment
Share on other sites

cred ca pe vineri am sa va anunt daca merge... oricum daca nu merge nu prea pot sa umblu la el ca nu e al meu si imi da sormea in cap cu tot arsenalul de papusi barbie daca vede ca-i stric dracenia... Da, fac parte din categoria de frati mai mari stresati cand vad ca prichindeii lor de fratiori sunt cu fasion, facebook, mall-uri .... and all that trendy stuff...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.