www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Amplificator De Putere Si Cabinet


Guest rickydbz
 Share

Recommended Posts

Guest rickydbz

Salut RGC, vin cu urmatoarea problema

 

 

Pentru viitor apropiat ma gandesc sã-mi comand un Power Amp, am tot stat si m-am documentat in ultima vreme legat de asta. Pe scurt m-ar interesa sa iau un Amplificator de putere și ulterior un cabinet (home made sau efectiv cumparat, asta e foarte relativ.) Intrebarea mea este daca mai folosete cineva formula asta, cat de practica este, cat de bun sunet scoate, sfaturi, calitate recomandari, etc sunt chiar deschis sa primesc orice sfaturi. Deci nu dispun de un buget exagerat de mare. In prima faza, am nevoie de Power Amp+ plus un difuzor, cat sa-i pot da drumul. Va rog sa nu-mi recomandati head-uri cu cabinete. Deocamdata, n-am in plan sa achizitionez asa ceva, desi imi doresc un Amp pe lampi, destul de maricel, sau din nou. head&cabinet.

 

 

 

Gear

 

chitari

 

Ibanez Rg series (ceva made in japan)

Ibanez Artcore (Jazz)

Washburn xm (doze active)

 

Efects

 

Line 6 Pod Hd500

 

 

Stilul meu e destul de variabil, de la blues, jazz, rock, progresiv, alternativ, clasic

 

 

La ce ma gandeam

 

http://www.thomann.d...e_tamp_e400.htm

 

http://www.thomann.d...hms_b_stock.htm

 

etc.

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat ai si un preamp ar trebui sa sune binisor, dar mai sunt cateva probleme, adik, cu difuzorul ala trebuie facut cabinet si mai costa si lemnaraia...

Plus ca nu poti sa ii dai foarte tare din poweramp, pentru ca nu suporta difuzorul cat poate ampul...

Din cate stiu powerampul are vreo 190 w, dar difuzorul poate sa duca numai vreo 60, si oricum nu o sa sune prea bine cand e difuzorul la limita, pentru ca va distorsiona

Link to comment
Share on other sites

Ma, mie-mi place distorsiunea de difuzor.. acelasi difuzor l-am pus pe un Marshall avt100 de 100W. El by default avea un difuzor pe care scria ceva in gen 90W ...Distractia apare cu volumul la 7-10 :)

 

Amu, nu stiu cum s-ar descurca cu un power amp, dar presupun ca e aceeasi treaba..power amp dintr-un combo versus power amp de sine statator... am i wrong ?

Link to comment
Share on other sites

Guest rickydbz

Atata timp cat ai si un preamp ar trebui sa sune binisor, dar mai sunt cateva probleme, adik, cu difuzorul ala trebuie facut cabinet si mai costa si lemnaraia...

Plus ca nu poti sa ii dai foarte tare din poweramp, pentru ca nu suporta difuzorul cat poate ampul...

Din cate stiu powerampul are vreo 190 w, dar difuzorul poate sa duca numai vreo 60, si oricum nu o sa sune prea bine cand e difuzorul la limita, pentru ca va distorsiona

 

Preamp am din procesor, din pedala. Ii acceptabil. am cantat pe direct cu el, pe PA si n-am avut nimic de comentat. Partea cu cabinetul se rezolva, am scris mai sus, ori cumpar unul direct ori hand made.

 

Ma gandesc CA CHestile de volum reglaje se pot face, no?

 

Ma, mie-mi place distorsiunea de difuzor.. acelasi difuzor l-am pus pe un Marshall avt100 de 100W. El by default avea un difuzor pe care scria ceva in gen 90W ...Distractia apare cu volumul la 7-10 :)

 

Amu, nu stiu cum s-ar descurca cu un power amp, dar presupun ca e aceeasi treaba..power amp dintr-un combo versus power amp de sine statator... am i wrong ?

 

 

Da, teoretic din cate stiu eu, ii cam aceasi chestie. sa vedem ce zic altii.

Link to comment
Share on other sites

power amp dintr-un combo versus power amp de sine statator... am i wrong ?

 

Meh... unele amplificatoare cu final pe tranzistori folosesc diverse tehnici pentru a se apropia de comportamentul unui amplificator tradițional pe lămpi. Un criteriu distinctiv e impedanța de ieșire, sau mai precis damping factor. Un altul e comportamentul nonliniar (distorsiune), dacă e conceput pentru a ieși din plaja liniară. Deci nu-s chiar toate la fel, dar e discutabil dacă diferențele sunt perceptibile sau specifice sau dorite.

 

 

Ma gandesc CA CHestile de volum reglaje se pot face, no?

 

Poți reformula? Seamănă cu o propoziție dar zău nu înțeleg ce vrei să spui.

Link to comment
Share on other sites

Guest rickydbz

Meh... unele amplificatoare cu final pe tranzistori folosesc diverse tehnici pentru a se apropia de comportamentul unui amplificator tradițional pe lămpi. Un criteriu distinctiv e impedanța de ieșire, sau mai precis damping factor. Un altul e comportamentul nonliniar (distorsiune), dacă e conceput pentru a ieși din plaja liniară. Deci nu-s chiar toate la fel, dar e discutabil dacă diferențele sunt perceptibile sau specifice sau dorite.

 

 

 

 

Poți reformula? Seamănă cu o propoziție dar zău nu înțeleg ce vrei să spui.

 

"Din cate stiu powerampul are vreo 190 w, dar difuzorul poate sa duca numai vreo 60, si oricum nu o sa sune prea bine cand e difuzorul la limita, pentru ca va distorsiona"

 

 

Referitor la ce spunea colegul mai devreme.

 

Ca sa nu te incurci ia-ti o boxa autoamplificata pe care o poti folosi ca monitor si/sau studiu.

Live te duci cu o iesire pe boxa si cu alta in PA.

 

Mai tarziu iti iei un amp de chitara combo sau stack, dar monitorul este util oricand.

 

 

Aaa, procesorul de descurca bine pe live, dar depide foarte mult de cat de bun este echipamentul PA, am stat pe reglaje foarte mult, pentru ca sunt destul de perfectionist si abea scot un sunet cat de cat pe gustul meu. plus distorsia/overdrive-ul....nu reusesc sa scot cat de cat sa sune bine. oricat am incercat. Iar ulterior, din cauza asta caut solutii, in care, in prima faza ar fi sa-mi fac rost de Amp pret/calitate cat mai bun si tocmai deasta caut sfaturi.

 

Ca sa nu te incurci ia-ti o boxa autoamplificata pe care o poti folosi ca monitor si/sau studiu.

Live te duci cu o iesire pe boxa si cu alta in PA.

 

Mai tarziu iti iei un amp de chitara combo sau stack, dar monitorul este util oricand.

 

 

Monitor live am. insa pentru studiu, n-ar fi rau, da nu stiu cat de mult m-ar ajuta. Oricum buna idea

Link to comment
Share on other sites

Nu poți regla puterea debitată din controlul de volum, ca utilizator obișnuit (care nu umblă cu osciloscopul după el) și în mod consistent! Sunt mai multe motive în care nu intru acum. Dar se găsesc și puteri (poweramp) mai mici ș difuzoare sau cab-uri cu mai multe difuzoare ce suportă mai multă putere, nu-i greu de rezolvat situația.

Iar difuzoarele de chitară sunt mai tolerante la puteri peste specificație, de asta se pot folosi cu încredere după punctul în care distorsionează, dar vorbim de 120% din putere, nu 200%: http://www.gmarts.org/index.php?go=211 (v. Guitar vs. Hi-Fi speakers)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut RGC, vin cu urmatoarea problema

 

 

Pentru viitor apropiat ma gandesc să-mi comand un Power Amp, am tot stat si m-am documentat in ultima vreme legat de asta. Pe scurt m-ar interesa sa iau un Amplificator de putere și ulterior un cabinet (home made sau efectiv cumparat, asta e foarte relativ.) Intrebarea mea este daca mai folosete cineva formula asta, cat de practica este, cat de bun sunet scoate, sfaturi, calitate recomandari, etc sunt chiar deschis sa primesc orice sfaturi. Deci nu dispun de un buget exagerat de mare. In prima faza, am nevoie de Power Amp+ plus un difuzor, cat sa-i pot da drumul. Va rog sa nu-mi recomandati head-uri cu cabinete. Deocamdata, n-am in plan sa achizitionez asa ceva, desi imi doresc un Amp pe lampi, destul de maricel, sau din nou. head&cabinet.

 

 

 

Gear

 

chitari

 

Ibanez Rg series (ceva made in japan)

Ibanez Artcore (Jazz)

Washburn xm (doze active)

 

Efects

 

Line 6 Pod Hd500

 

 

Stilul meu e destul de variabil, de la blues, jazz, rock, progresiv, alternativ, clasic

 

 

La ce ma gandeam

 

http://www.thomann.d...e_tamp_e400.htm

 

http://www.thomann.d...hms_b_stock.htm

 

etc.

 

Cauta ca exista etaj final pe tuburi ..Marshall dar probabil si de la alte firme .

 

Tu stii la ce vrei sa folosesti , apoi vezi ce nu-ti convine sau ce-ti convine .

 

In general amplifurile acestea ,etaj final separat sunt de banda larga ! Nu sunt amplificatoare ptr chitara deci trebuie un formator de ton si tot felul de limitari si ca parte al unui etaj preamplificator ( ce poate fi si dintr-un mic mixer ) precum si din procesari analogice sau digitale .

Link to comment
Share on other sites

putin on topic: am testat cu un prieten intr-o sala de vreo 50 mp (poate are mai mult chiar), un procesor amplificat pe rand prin : un blackstar ht 5 - 5 w si un engl fireball - 100w si acelasi cabinet harley benton 2X 12 - V 30.

mare ne-a fost mirarea sa nu surprindem diferente semnificative pe simulari de hi gain , desi ne asteptam ca fireball sa sune mai "real" "cald" " viu" si alte epitete :)))

mai mult simularile hi gain din procesor , prin engl nu au fost cu nimic mai prejos fata de canalul de drive al ampului , si iar ne-am mirat o tura :)))

 

 

Meh... unele amplificatoare cu final pe tranzistori folosesc diverse tehnici pentru a se apropia de comportamentul unui amplificator tradițional pe lămpi. Un criteriu distinctiv e impedanța de ieșire, sau mai precis damping factor. Un altul e comportamentul nonliniar (distorsiune), dacă e conceput pentru a ieși din plaja liniară. Deci nu-s chiar toate la fel, dar e discutabil dacă diferențele sunt perceptibile sau specifice sau dorite.

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.