www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Open Jam


cyfer
 Share

Recommended Posts

Noul sezon Open Mike începe în 21 Octombrie 2008, marți, ora 21:00.

 

Locație: Big Mamou

Periodicitate: în fiecare marți

Orele: 21:00 - 24:00

 

Evenimentul va avea un nou format. Iatã care sunt noile reguli:

 

Trupa gazdã: Pe scenã se va afla o trupã "gazdã" cu un repertoriu propriu, publicat în prealabil. Componența va fi: Cyfer (chitarã, voce), Alex Lambrino (bas), Doru Diaconu (tobe), a.k.a. Cyfer's Sin. :)

 

Modalitatea de accedere pe scenã: Instrumentiºtii care doresc sã cânte, trebuie sã-ºi aleagã piese din repertoriul trupei gazdã ºi sã se înscrie direct la mine, prin PM sau la fața locului. Vocaliºtii pot propune ºi alte piese decât cele din repertoriu.

 

Sound: Vor exista pe scenã amplificatoare de instrument ºi microfoane de voce. Cei mai pretențioºi îºi pot aduce propriul amplificator sau/ºi microfon. Evident, fiecare vine cu instrumentul propriu.

 

Tobari: Din pãcate, tobarii nu vor avea acces la eveniment din motive tehnice. Nu avem cum sã montãm douã seturi de tobe pe scenã. Pentru a compensa acest neajuns, voi organiza seri SPECIALE pentru tobari.

 

Bilet: 5 RON; Muzicienii înscriºi nu plãtesc bilet.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si cum ramane cu "orice stil muzical este acceptat in cadrul serilor de Open Mike"? Sa inteleg ca Cyfer's Sin s-au reprofilat? :)

Link to comment
Share on other sites

se vor schimba unele lucruri!

treaba cu tobarii nu va fi prea placuta dar cu timpul sunt sigur ca vei gasi o cale de mijloc!

:)

E ceva nou. Mai ajustãm pe parcurs :)

 

Si cum ramane cu "orice stil muzical este acceptat in cadrul serilor de Open Mike"? Sa inteleg ca Cyfer's Sin s-au reprofilat? :)

Noi, trupa, cântãm ce putem, adicã repertoriul nostru, pe care intenționãm sã-l lãrgim în fiecare marți. "Orice stil muzical" se referea la trupele care doreau sã cânte la Open Mike, acum va viza instrumentiºtii ºi vocaliºtii care vor sã cânte cu noi. Va fi plãcerea noastrã sã cântãm cu muzicieni care "vin" din genuri cât mai diferite de al nostru.

Cum am spus, vocaliºtii, pot propune ºi alte piese decât cele pe care le ºtim.

 

pe langa piesele de pe canalul cyfer's sin de pe you tube... mai sunt si alte piese in repertoriul trupei gazda?

Da, noi avem aproximativ 40 de piese. Dupã ce fac o listã cu ele, o pun pe rgc.

Link to comment
Share on other sites

Aºa, iatã ºi "scuzele" pentru jam. :)

Aºtept autopropunerile voastre prin PM.

 

1 Shame Shame Shame (Jimmy Reed)

2 Got My Mojo Workin’ (Preston Foster)

3 Boom Boom (John Lee Hooker)

4 I’m Ready (Muddy Waters)

5 Wild Thing (Chip Taylor)

6 Mary Had A Little Lamb (George Braith)

7 The Sky is Crying (Elmore James)

8 Cocaine (JJ Cale)

9 Mustang Sally (Marc Rice)

10 This is Hip (John Lee Hooker)

11 Rollin’ and Tumblin’ (traditional)

12 Sweet Home Chicago (Robert Johnson)

13 I’m in The Mood (John Lee Hooker)

14 Mystery Train (Parker/Phillips)

15 Hotchie Cotchie Man (Willy Dixon)

16 Rock Me (Muddy Waters)

17 Honky Tonk Woman (Jagger/Richards)

18 Baby Please Don’t Go (Big Joe Williams)

19 Boogie Chillum (John Lee Hooker)

20 Whiskey and Women (John Lee Hooker)

21 Say What You Feel (Cyfer)

22 Time Stretch (Cyfer)

23 Fried (Cyfer)

24 Just For Those Days (Cyfer)

25 Sharp Edged Bone (Cyfer)

26 Take Me (Cyfer)

27 Sign (Cyfer)

28 Soft Hearted Woman (Terry Lee Burns/Cyfer)

29 White and Red Blonde (Cyfer)

30 Born Under A Bad Sign (Bell/Jones)

31 Treat Her Right (Roy Head)

32 Tequila (Daniel Flores)

33 Messin With The Kid (Junior Wells)

34 Miserlou (Dick Dale)

35 Personal Jesus (Martin Gore)

36 After Midnight (JJ Cale)

37 I Just Want To Make Love to You (Willie Dixon)

38 Killing Floor (Howlin Wolf)

39 Shake Your Money Maker (Elmore James)

40 Breezin (Bobby Womack)

41 You Don't Love Me (Willie Cobbs)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Noi, trupa, cântãm ce putem, adicã repertoriul nostru, pe care intenționãm sã-l lãrgim în fiecare marți. "Orice stil muzical" se referea la trupele care doreau sã cânte la Open Mike, acum va viza instrumentiºtii ºi vocaliºtii care vor sã cânte cu noi. Va fi plãcerea noastrã sã cântãm cu muzicieni care "vin" din genuri cât mai diferite de al nostru.

Cum am spus, vocaliºtii, pot propune ºi alte piese decât cele pe care le ºtim.

 

 

Cred ca te-ai contrazis un pic. Ai spus ca instrumentistii trebuie sa-si aleaga din repertoriul trupei gazda, iar apoi ai spus ca instrumentistii vor intra sub incidenta acelui "orice stil muzical". Cum e, pana la urma? Vorbim de basisti, chitaristi, clapari, violonisti, tambalisti si altii asemenea, excludem tobarii si vocalistii a caror situatie mi-e clara.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca te-ai contrazis un pic. Ai spus ca instrumentistii trebuie sa-si aleaga din repertoriul trupei gazda, iar apoi ai spus ca instrumentistii vor intra sub incidenta acelui "orice stil muzical". Cum e, pana la urma? Vorbim de basisti, chitaristi, clapari, violonisti, tambalisti si altii asemenea, excludem tobarii si vocalistii a caror situatie mi-e clara.

Am spus cã acel "orice stil muzical" se poate referi acum la instrumentiºti. Adicã stilul lor de bazã poate fi oricare. Pot sã cânt Cocaine împreunã cu Ciolan, dar ºi cu Sorin Romanescu. La Mojo Workin poate fi Jacob la mandolinã sau un saxofonist. Etc...

 

Deci Ghiudem si Babic nu or sa mai urce pe scena? :) Se pierde toata ideea de baza a evenimentului. Nu stiu care e planul cu noile jamm-uri, insa repertoriul prezentat (si conditiile) ii limiteaza destul de mult pe cei ce vor sa cante. Seamana mai mult cu o seara de karaoke. Pacat.

 

Ghiudem si Babic :)

De ce nu ar putea sa urce Ghiudem si Babic pe scenã? Ce cântau ei ar suna la fel de bine cu trupã pe spate.

 

Oricum, trebuie sã mai fac câteva precizãri, pentru cã deocamdatã e cam multã confuzie în jurul noului eveniment.

 

Open Mike, aºa cum a fost el în ultimii doi ani, nu mai existã. Motivele pentru care eu ºi clubul am decis asta sunt multiple.

Motivele clubului:

- distrugerea instrumentelor, microfoanelor, amplificatoarelor;

- totala lipsã de control asupra evenimentelor de pe scenã care, nu de puține ori, au luat-o razna.

Motivele mele:

Cei care frecventeazã jam-ul ºtiu cã sunt foarte puține trupe care vin sã cânte repertoriul lor. De obicei, vin muzicieni care doresc sã cânte pe scenã cu alți muzicieni ºi în special cu mine. Cei mai mulți sunt începãtori, ceea ce nu e rãu, doar cã asta limiteazã drastic posibilitãțile de pe scenã. Am ajuns sã cânt doar câteva piese la care ºtiu cã cei de pe scenã s-ar descurca, sau improvizații pe un singur acord. Din pãcate, showul a avut mult de suferit din aceste cauze. Eu am ajuns sã nu mai am nicio plãcere în a veni la acest eveniment.

 

"Trupa gazdã" este singura soluție pentru a face evenimentul mai interesant. Am nevoie pe scenã de un tobar care ºtie ce groove trebuie sã cânte ºi un basist care ºtie acordurile piesei. Dacã existã asta, putem introduce apoi orice element interesant ºi nou. Noul eveniment s-ar putea numi poate "Cyfer's Sin and friends", dar o sã rãmânã numele de "Open Mike" pentru cã microfonul rãmâne deschis pentru cine vrea sã cânte cu noi.

 

În nici un caz nu va fi o searã de karaoke. Pe scenã vor fi doar muzicieni, oameni care pot aduce ceva interesant pe scenã ºi nu diverºi care au învãțat sã zbiere la microfon cuvintele de la Wild Thing.

 

În concluzie, evenimentul va fi mult mai interesant decât precedentul, atât pentru cei de pe scenã cât ºi pentru cei din public.

Trust me :)

Link to comment
Share on other sites

Iatã un rezumat al primei seri de jam în noul format.

 

Mulțumesc invitaților ºi publicului prezent. A fost un început promițãtor. :)

 

scrie 2007 pe site :)

:))

ma bag si eu la un boogie chillen... dar nush cat de bine e "boogie"-ul meu... pot sa-ti trimit un "sample" zilele astea sa vezi daca e ok?

Link to comment
Share on other sites

Desigur!

 

Fa cumva sa poata si tobarii sa aiba acces la eveniment. Ca e un pic ciudat cum un an intreg de zile nu am lipsit de la nicio editie, si acum sunt(em) oarecum exclusi.

Link to comment
Share on other sites

Fa cumva sa poata si tobarii sa aiba acces la eveniment. Ca e un pic ciudat cum un an intreg de zile nu am lipsit de la nicio editie, si acum sunt(em) oarecum exclusi.

Nici mie nu îmi place aceastã situație, dar altã soluție nu existã. Îmi pare rãu.

 

Când o sã facem Special Drummers Night, eºti invitatul meu. Pânã atunci poti sã vii la chitarã/voce eventual :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca e vorba de Marshall-ul clubului Big Mamou, din cate stiu eu e un JCM800 2204. Anul fabricatiei nu il cunosc.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sa fi fost DSL-ul lui SebiJack?

 

In alta ordine de idei, ce s-a cantat, cum a fost?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu niste poze daca se poate, please :) am vazut niste blitzuri pe acolo :D

Inca ceva... ce marshall era ala pe care am cantat? ca nu m-am uitat

 

mult prea tare gemul de la sfarsit cu slide-ul si clapa... :)

 

Sa fi fost DSL-ul lui SebiJack?

 

In alta ordine de idei, ce s-a cantat, cum a fost?

Era Marshall-ul lui Andrei Bãlaºa. Nu ºtiu exact modelul, o sã ne spunã el când citeºte topicul.

 

Cum v-am obiºnuit, țin o arhivã a setlist-urilor serii. În felul ãsta, cei care nu au reuºit sã vinã, pot vedea cam ce s-a întâmplat. Mai mult decât atât se poate doar dacã veniți la concert pentru cã încã nu avem posibilitatea sã înregistrãm audio/video

 

Setlist 28 octombrie 2008.

 

În altã ordine de idei, mulțumesc invitaților, în primul rând lui Mircea Horvath care a venit cu douã clape (una de 8 octave ºi jumãtate), propriul mixer, microfon ºi sistem in-ear monitor, lui Andrei Bãlaºa si Cãtãlin care devin niºte obiºnuiți ai jam-ului, colegului Ciocãnel care s-a descurcat de minune la boogie ºi lui Horia, Cerbu ºi Vlad Guitar pentru rock'n'roll. :)

 

Ne vedem pe 11 Noiembrie. Pe 4 noiembrie NU se ține pentru cã am concert în SPICE CLUB în deschidere la brother SUGAR BLUE!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Începând din aceastã searã, Cyfer's Sin va avea un nou membru permanent: Mircea Horvath (clape).

 

Invitații serii vor fi:

Sorin Terinte (unul dintre cei mai buni pianiºti români de jazz)

Alain Godon (voce)

 

Doi chitariºti adolescenți de mare perspectivã:

Andrei Bãlaºa

Cristian Comaroni

 

ªi nu în ultimul rând:

Guitar Vlad Ferariu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.