www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Open Jam


cyfer
 Share

Recommended Posts

A fost fain, pacat ca nu am putut sa-l auzim pe Dan asa cum ar fi trebuit, oricum super tare Dane :)... o keste pe care am sa o propun macar pt o sesiune: haideti sa facem intr-un fel si sa vina cineva cu 2 amp-uri klumea si atunci nu vor mai fi pb legate de aspectul asta (punem toti de taxi and shit, pt ca la urma urmei asta-i marea problema)... ce ziceti?, incercam macar odata?

 

In rest... Cyfer la intaltime as usual, si cam atat... aaa, era sa uit... and I sucked ass (as usual also) :)

 

si si si sar'na Horica pt voce :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

dau si yo cu parerea in voi B) idee:(cred ca ) singura :) (sunt la scarbici :) ):

un playlist ar fi deplasat si de prostgust asa ca yo propun inscrieri,mai ales pt chitaristi(multi dom'ne) si bass-isti,ca de tobari si vocali m-am lamurit:cand vin 2,unul e racit si celalalt nu stie piesa :( ,iar tobarii sunt 2 maxim 3 si sunt utilizati la maximum.......................zic si yo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John!

Bai nene, dar haosul ala...e cam naspa sa stii. Asta iti dai seama cand esti in sala, nu pe scena, ca pe scena fiecare e in lumea lui, face ce vrea. Dar in sala, eu cand am plecat de la tobe si m-am dus in sala mi-au facut urechile implozie. Cyfer, esti coordonator de jam session. Nu ii mai lasa nene sa se dea asa tare. Ca nu sunt staruri.

In rest, na...jam session, marfa, inainte de fiecare marti zic ``maine e jam!!!`` :))

La mai multe, si mai marfa.

 

 

Aaaa, si CYFER RULZ!! :)

Un om care nu coordoneaza chitara, chitara il coordoneaza pe el :)

Link to comment
Share on other sites

Am zis cã vin cu reguli. Iatã-le:

 

Definiția evenimentului:

OPEN MIKE. Fiecare are dreptul sã se urce pe scenã ºi sã cânte solo sau cu trupã. Trupa poate fi deja fãcutã (cu repetiții la activ) sau constituitã ad-hoc.

Se pot cânta piese deja cunoscute sau improvizații libere pe o anumitã structurã de acorduri.

 

O primã observație: Nu este neapãrat o seara exclusiv de jam session. Pot veni trupe cu repertoriu propriu.

 

Este acceptat ORICE stil.

 

Modalitatea de accedere pe scenã: Doritorii trebuie sã se înscrie înainte pe acest topic sau direct la mine la fața locului. Vor avea prioritate cei care se înscriu pe RGC.

 

Durata unui program este de 20 de minute (aprox. 4 piese) cu posibilitate de prelungire (5, 10 minute dacã lumea apreciazã prestația). Dacã programul serii nu este aglomerat, se poate prelungi durata reprezentației.

 

Cei care se înscriu, trebuie sã aibe propriul mini-recital bine organizat. Sã ºtie cu cine intrã pe scenã ºi ce cântã.

 

Despre Sound:

Chitariºti:

Existã douã amplificatoare pe scenã. Ambele se aud foarte încet. A trecut timpul peste ele. Soluția nu este sã bãgați un preamplificator în fațã ºi sã dați tare. Nu au cum sã se audã mai tare decât atât. Pe scenã, soundul creºte ca intensitate de obicei de la tobe. Aºa cã rugați tobarul sã dea mai încet ºi problema este rezolvatã

Cei care nu sunt mulțumiți de sound, pot veni cu propriul amplificator de acasã.

 

Alternarea muzicienilor pe scenã:

Nu vã urcați/instalați pe scenã când o altã trupã cântã. Este un act de minim respect, acela de a-i lãsa sã se desfãºoare pe o scenã ºi aºa micã.

Asigurațivã cã aveți tot ce vã trebuie înainte sã urcați pe scenã, cabluri, efecte, bețe, etc... Timpul de instalare sã fie mai mic de 5 minute.

Link to comment
Share on other sites

@Cyfer: E bine ca ai bagat niste reguli, si cu tobar care trebuie sa da mai incet sunt de acord, pana la urma este vorba de timing, mai mult decat volumu, eh,eh, in rest felicitari si mult inainte.

Nu este usor sa fi coordanator la altfel de spectacule, nah, baiat bun cyfer acest!!! Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Horia, Burb, la voi e mult mai simplu.

Voi deja sunteți de-ai casei, ºtiți cine ºi ce poate pe acolo. Atâta vã rog, sã stabiliți trupa cu care cântați (basist, tobar, etc) ºi piesele pentru momentul în care vã urcați pe scenã. În felul ãsta diminuãm momentele de parlamentãri pe scenã, când nu ºtie nimeni ce urmeazã.

 

Pentru voi scenariul ar putea fi urmãtorul.

Horia voce, Burb chitarã, Vlad chitarã, Vlad bas, John tobe, discutați înainte ºi stabiliți 4, 5 piese pentru un mini set. Intrați pe scenã, faceți piesele dupã care lãsați pe alții. Apoi mai reveniți în alte formule în funcție de posibilitãți.

Link to comment
Share on other sites

Wow. Vektor ai fost acolo? :)

Cam aglomerat, nu te-am vãzut.

 

Da, a fost multã lume ºi haos. HAOS!!!

Trebuie sã mã gândesc la un set de reguli pentru cã e multã dezorganizare. :)

 

Yup, am fost. Scuze de intarzierea raspunsului ...

Nu m'am distrat asa de mult, cred ca asi fost bun de student la psihologie

 

By the way, I revel in chaos ... :)

 

----

 

Orice stil zici ? Poate voi pregati si eu 2-3 piese pentru vreo sesiune dinasta in curand ... numa tobari sa fie :(

Also, regulie sunt de bun-simt.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexm

Salut Cyfer!

 

Am fost si eu martea care a trecut la "open stage-ul" gazduit de tine, pentru prima data, si mi-a placut mult ce am auzit. Am ramas placut impresionat de "tipul" cu plete care a cantat la chitara dupa tine si apoi a cantat si cu tine, la bas. Ceea ce vroiam de fapt sa spun este "keep on the good work" si, desi nu conteaza, voi fi si martea care urmeaza prezent. Nice voice and nice guitar sound.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.