www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Infromatii Pentru Un Viitor Proiect


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Nu e neaparat cel mai usor cu top, mai exista si alta varianta. pui un "top" doar deasupra cavitatii poturilor (marcat cu rosu in desen).Si ce ziceam in legatura cu scandurile, uite si o asezare buna pentru constructia corpului.

 

Dar de ce ii recomanzi varianta cu top? Ma gandesc ca i-ar fi mai usor cu pickguard...

Link to comment
Share on other sites

asta e problema..nu vreau pickguard..pe modelul asta..vreau sa fie ca un les paul..sa se vada doar dozele..si potentiometrele...in rest..vreau cu top..ca daca era puneam un pickguard si rezolvam totul... dar vreau fara..si de asta zic..ca ideea cu top mi se pare si mei ok...dar nu va fi greu dupa la accesul la doze?

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/12/Star_guitar_body.gif

 

daca ai putea aici sa iei imeaginea si sa tragi linii rosii unde zici ca ar trebui facute lipiturile..sa zicem din 3 bucati...:D

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai inteles ce era in desenul ala. Nu erau imbinarile vazute de la partea de sus a corpului, ci era o sectiune. In bucata din centru-sus se fac cavitatile pentru doze si neck pocket. Tot pe acea bucata se va fixa si bridge-ul. "Scandurile" din dreapta contin si cavitatea potentiometrelor; cele de jos ar trebui taiate, iar cea de sus (marcata cu rosu) va fi doar gaurita pentru a fixa de ea pot-uri, switch-uri etc.

Link to comment
Share on other sites

Tu nu prea intelegi rostul top-ului in ceea ce a zis draugr ultima oara. E pur si simplu o bucata de lemn in care iti fixezi pot-urile. De ce il faci? Ca sa poti debita bucata de dedesubt pe toata grosimea ei pentru cavitatea din spate. Gandeste-te la el exact ca la un pickguard, doar ca va pica la linie cu celelalte bucati de lemn. De ce lemn? Ca sa-l poti slefui pe urma astfel incat sa nu se observe existenta lui.

Acum, depinde si ce ai tu in gand. daca vrei sa vopsesti chitara, e cea mai practica ultima varianta. Daca vrei sa dai doar cu lac, mai trebuie gandita putin problema.

 

Imi vine greu sa cred ca vei avea un rezultat concret prea curand, tinand cont ca discutiile se desfasoara in doua registre foarte diferite. Pe de-oparte colegii de forum iti dau solutii tehnice, pe de cealalta parte tu nu intelegi deloc si revii cu intrebari puerile. Citeste bine pe net ca sunt o gramada de informatii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai eu vreau asa...o voi vopsi..si vreau fara pickguard....acum solutiile din cate am vazut sunt multe..dar nu inteleg de nici o culoarea schema lui dragur...eu vad 2 straturi de lemn..si peste 2 inca unul mic de top....inteleg ca el zice sa pun top doar la locul unde voi pune potentiometrele...dar nu vizualizez deloc..deci o voi vopsi..si vreau fara pickguard...cum sa fac la doze..pur si simplu fac gaura de doza si pun doza peste..fara top fara nimic??

Link to comment
Share on other sites

La doza nu e problema asa mare. Poti sa debitezi direct in lemn. Acolo trebuie sa dimensionezi gaurile in functie de dimensiunea dozelor, la potentiometre trebuie sa dimensionezi in functie de filetul si lungimea acestora. Cam asta e diferenta. Cel mai bine e cu rama, rama se va prinde in corp, iar doza se prinde de rama.

 

Spui ca ai un Epiphone acasa. Desfa-l pe ala si uita-te cum e gandit. Exact acelasi principiu trebuie sa-l aplici si tu.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

pai asta am vazut..la doze nu cred ca e problema..ca daca e..le voi pune pe acestea pana iau altceva..si da..se pirnd de rama..si e doar scobit in lemn..la potentiometre..e dat gaura doar cat sa iasa filetul..si in spate..are un locas..acoperit de capac..asta ziceti sa fac?? sa pun un top doar deasupra gaurii?? ca sa o pot gauri complet?? acolo la potentiometre?

Link to comment
Share on other sites

NEws. TOcmai am vorbit cu o persoana care are depozit de lemne..cherestea de toate..si mi-a zis ca are o bucata de paltin special pentru instrumente muzicale..o zis ca e un paltin drept..sau nu stiu cum..care are 1.5 m lungime...18 cm latime si 5cm grosime..ceea ce zic ca ar fi suficient...:D

Link to comment
Share on other sites

Pentru instalarea potentiometrelor exista si sistemul "Pot Pods", daca nu te deranjeaza marimea butoanelor. Asta anuleaza nevoia unei cavitati pentru potentiometre.

O alternativa la tail-piece de la Tun'O'Matic sunt ferrules (astea si astea). Cer 6 gauri cilindrice, fara cerinte speciale in afara de a fi perpendiculare pe planul chitarii. Si unii spun ca ajuta la sustain.

 

Adevarat, astea nu rezolva problemele cele mai grele: neck pocket si cavitatile pentru doze, care sunt rectangulare. Daca tot vrei o forma existenta, nu te-ar coafa mai bine un kit? Eu si un prieten am faurit chitara din topicul asta si ni se cam luase hazul din cauza complexitatii si a duratei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

NEWS:: A Venit Lemnul,

 

http://postimage.org/gallery/6rsaaho/b2d4e1b0/

 

Deci..ce sa zic..un tei..uscat natural..cativa ani...ce sa zic...are 2 mici defecte....crapatura care se vede in poza...care are cam 5 cm...si cred ca o sa tai.,..si acel nod..ciot..zicetii ucm vreti....care sper ca la finisaj..sau la acoperit cu vopsea...

 

Ceva ideii...?:D?:D

Link to comment
Share on other sites

Here we start: am icneput slefuitul..taiatul..ca sa fac lemnul drept..avand putina burta..si niste margini rotunjite..e o munca baarbara..dupa 5 ore de munca..am taiat o amrgine..si slefuit o fata..cred ca voi merge la cineva pentru operatia asta...e munca munca munca....dar iese foarte bine...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.