www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Best Strat!


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.

In ultima vreme tanjesc foarte tare dupa un Stratocaster.

Bazandu-ma pana acum numai pe Les Paul-uri, nu prea sunt in tema cu ceea ce se intampla in lumea Strat-uriilor.

Rog posesorii de Strat-uri sa ma lumineze si pe mine.

Caut sa intru in posesia unei chitarii Stratocaster, si nu ma intereseaza inspecial ceea ce scrie pe headstock.

Am gasit aici pe forum o varietate de modele, Squire si Fender.

Acum am un prieten care si-a cumparat un Squire Telecaster Classic Vibe, cred, ceva Sunburst, doua Single Coil si binding, o chitara excelenta IMHO, cel putin la banii respectivi...

Am auzit discutii despre seria asta Classic Vibe de la Squire ca ar fi chiar peste chitariile Fender americane.

As dori si eu o lamurire va rog.

Am vazut un Fender Highway One aici pe formum exact pe gustul meu, dar oare cum o fi...

Cred ca intelegeti cu ce ma confrunt acum

Need help!!!Thanks!!! :)

 

PS:Sunt interesat si de Vintage-uri sa isi dea cineva cu parerea aici :)

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Probabil ar fi indicat sa identifici deceniul pe care sa-l evoce Stratocasterul pe care

ti-l vei cumpara. Sunetul specific anilor '50 difera de cel din anii '60. De asemenea,

cele cu grif integral din artar suna diferit de cele cu palisandru. Dupa ce iti fixezi

reperele acestea, e mai usor sa alegi.

 

Well...Hendrix BABY!!! :))

 

Pai deci nu stiu sunetul specific anilor 50 si nici 60, de asta ma aflu aici

Treaba cu fretboard-ul am inteles ca cele cu maple ar suna mai "bright" decat cele din palisandru (rosewood).

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare fix invers, contrar opiniei populare. Artarul suna intr-adevar ceva

mai cristalin, insa palisandrul mi se pare ca are un atac mai rapid, un soi de "plici"

(cue Fiveseven again in 3, 2, 1...) care mie personal imi oboseste rapid urechea.

 

Daca are vreo importanta, John Suhr pare a fi de-acord.

 

Scuza-ma.Atunci inseamna ca am fost eu informat gresit.

Pai in cazul asta este un lucru bun!!!

Mie imi place foarte mult aspectul unui strat cu grif integral din artar, insa as vrea ceva care sa sune cu ceva mai multe co**e.

Link to comment
Share on other sites

Telecaster din ash + maple, atunci. '52. Un Baja, de pilda. Sau un Road Worn.

 

Nu, nu, nu.In nici un caz Telecaster.Vreau neaparat Strat.Vreau si pentru configuratia SSS si pentru Tremolo.

Ca veni vorba, cum se comporta tremolo-ul la Squire-uri, este utilizabil, sau la o atingere s-a zis cu acordajul?

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa dau cu piciorul la ce au spus colegii de mai sus, dar, eu am un Strat Mexican si este excelent...Ma rog... este facut in 98' , probabil ca si asta conteaza, dar, am vazut niste "jucarii" care sunau excelent. Acum 3-4 saptamani a venit cineva cu o chitara Dimavery Stratocaster, sa o setez, ok.. m-am apucat.. i-am scos pickguardul si am vazut ca era din placaj (in gand mi-am zis ca nu suna nimic), ma rog.. dupa ce am terminat, i-am pus corzile si m-am dus sa o amplific. Deci am ramas uimit:|. Suna a statocaster, cristalin si clar si nici pe overdrive nu suna rau deloc, peste orce Squier. Da, deci poti gasi ceva foarte misto, trebuie sa ai bulan.. asa e in lumea Fender.

Link to comment
Share on other sites

Tremoloul la Classic Vibe este absolut ok, nu e cu nimic mai prejos decit alte tremolouri vintage. oricum problema mare la strat nu e la tremolo propriu zis ci la chei, string tree, nut, care din cauza frecarii fac sa se strice acordajul cind folosesti tremoloul. Toate astea se pot rezolva la orice chitara cu un pic de atentie.

Straturile cu maple neck suna si dupa parerea mea mai egal si mai plin, insa asta e chestie de gust, nu se poate spune ca unul e mai bun decit celelalte.

Straturile CV sint OK, foarte bune pentru cit costa, insa eu nu mi-am dorit sa imi cumpar nici una din cele pe care le-am testat in magazin sau in alte situatii. In general nu mai cred in ideea "bun pentru cit costa", calitatea nu ar trebui judecata tinind cont de pret.

Daca iti place stratul oricum iti vei dori unul BUN, care nu e nici CV, nici mexican. Mai stringe niste bani, apropie-te macar de un japonez second hand (6-700 Euro) si deja sansele sa iti iei o chitara pe care sa o pastrezi cresc foarte mult. Mai bine mai faci un efort si sa mai astepti putin decit sa iei acum ceva ieftin si sa vinzi in pierdere peste 4-5 luni.

Link to comment
Share on other sites

Straturile mexicane is foarte ok , mai ales daca le setezi cum trebuie poate schimbi pickupurile si cateva alte componente poti face o chitara care sa se intreaca cu cele americane . Deobicei am auzit oamenii cu chitare americane sa compare mexicanele cu chinezarii , ii pur snobism asa isi justifica banii grei dati pe chitara , ceea ce nu e problema daca poti sa iti permiti ii ok , dar nu imi place sa vad ca indruma altii pe opinii subiective , not everybody has money . Da alea americane is mai bune dar poti sa faci upgradeuri si setari la alea mexicane care sa le rivalizeze . Totodata , doar opiniile mele . Concluzia mea finala este ca daca vrei ceva ok si ai buget pana la 2500 mergi pe un fender mexican nou daca tii neaparat , iar daca nu vrei neaparat nou poti cumpara chiar si fender american , seria highway one daca esti destul de norocos sa gesesti asa ceva , am vazut pe site pentru 2600 deci daca poti negocia umpic sau poate mai bagi 100 in cazul asta intri in clubul "american" . Pentru 2500 poti sa gasesti fendere mexicane folosite foarte bune , am vazut cateva aici pe site , poate mai exista acelea ( mai ales straturile din seria classic 50' sau 60' )

 

Fender USA , doar un exemplu : http://forums.rgc.ro/topic/71944-fender-highway-1-stratocaster-made-in-usa/

Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut prin toate etapele cu Stratocasterele si am luat-o de jos: Regin, Hondo Japonez (btw, foarte ok ca si chitara, mai putin dozele care erau dezastru), Roytek, Squier Bullet, Affinity, Standard, Classic Vibe (si 50 si 60), Fender Standard (mexicance mai multe si in toate configuratiile), Classic 50, probat Classic 60-ul unui prieten de mai multe ori, Classic Player, Highway 1, Blade Texas Standard Pro etc, cam aici te opresti tu bugetul.

 

Ce pot sa iti spun ca la fiecare chitara am gasit lucruri bune, dar si mai putin bune. La multe nu mi-au placut dozele, la altele radiusul grifului sau tastele prea mici, lacul de pe grif, felul in care era taiat nutul, forma grifului etc.

 

De la Squier singura serie care m-a impresionat a fost Classic Vibe, si mi-au trecut prin maina cateva 60-uri, vreo 2 50-uri, un Tele 50 si un Bass Precision 60. La toate am remarcat lucratura foarte buna, peste ce ofera mexicancele din gama entry level si medie (Classic si Classic Player parca sunt totusi peste), dozele foarte bune si in general feelingul chitarii este foarte ok, in mod clar peste ce scrie pe headstock. Daca ar scris Fender pe headstock si ar fi avut potentiometrii CTS (nu ca cei de pe ea ar avea vreo problema, la mine la CV 60 dupa 3 ani functionau perfect) cred ca ar fi putut sta foarte bine lanaga chitari de cel putin 2 ori mai scumpe.

 

In gama Fender Mexic pot spune in mod clar ca seria Standard mi s-a parut de departe cea mai nerentabila, adica scumpa pentru ceea ce ofera. Dozele sunt primele care necesita upgrade, si la modelele mai vechi de 2009 parca erau si bridge + sustain block. Dupa ce o upgradezi si vezi cati bani a fost chitara + upgrade-uri incepi sa te intrebi de ce nu ai luat de la bun inceput o chitara care sa fie echipata din fabrica cu respectivele upgrade-uri, pretul cam tot acelasi este, doar ca bataia de cap e mai mica. In plus corpurile de Standard marea lor majoritate sunt facute din >3, de multe ori chiar 5-6 bucati de lemn, la seriile superioare folosesc mai putine. La calitatea lemnului nu ma pronunt, fiecare cum are bafta. In mod clar peste Fender Standard Mexic vin seriile Classic si Classic Player. Seria Classic este un reissue dupa straturile din anii 50-60. Majoritatea sunt destul de ok, in mod clar peste seria Standard, vin cu doze cu magneti alnico, "copii" facute in Mexic dupa seria 57/62 de pe American Vintage. Classic Player a fost gandita ca o chitara de gig, pentru un instrumentist care are nevoie de un instrument bine lucrat, versatil, care sa fie comod si sa sune bine. De remarcat aici sunt lucratura aproape perfecta si echiparea cu doze premium (CS 69 sau 57/62) si tremolo-ul in 2 puncte special.

 

Din cele americane seria Highway este hit sau miss, cele de dupa 2007 nu imi plac deloc, ce am nimerit pana acum pur si simplu nu mi-au spus nimic: doze hot, dar cam fara caracter, finisajul nitro destul de ieftin fata de seriile superioare, lemnul nu mi s-a parut deloc grozav. Diferenta fata de American Standard sau American Special chiar mi se pare mare. Aici in mod clar prefer un Classic Player decat un Highway nou. Modelele de pana in 2006 inclusiv in schimb au fost mult mai reusite din cam toate punctele de vedere. Singurele probeleme raman cheitele de acordaj si ansamblul tremolo care mi se par aceleasi de pe Mexican Standard, deci de calitate ceva mai slaba si dozele care desi sunt alnico nu sunt chiarde top, dar in mod clar sunt ok.

 

Din ce am probat Vintage nu m-au impresionat. Sunt bine lucrate, doar ca sunt prea aproape ca pret de seria Classic Vibe fata de care unst net inferioare.

 

O surpriza foarte placuta au fost pentu mine chitarile Blade. Am cantat ani de zile pe Texas Standard Pro fabricat in 2006 in Korea. Este o chitara extrem de versatila, lucrata impecabil, totul de supercalitate. Singurul lucru pe care a trebuit sa il schimb la ea au fost dozele, cele de fabrica nu prea au caracter, dar cu o investitie intr-un set bun de doze te alegi cu o chitara care poate oricand sa stea langa un American Standard fara nici o rusine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok.Deci

 

@Paceman: Anul fabricarii unei chitari conteaza deobicei cel mai mult, indiferent de modelul chitarii.Fiecare fabricant a avut "perioada de glorie".Dimavery nu am degand sa incerc in viitorul apropiat.

 

@dass101: Mersi pentru tip.Nu tin neaparat sa imi iau un Fender American.Vad ca Squier-urile Classic Vibe sunt foarte laudate si tot aud din ce in ce mai multe lucruri bune din diferite surse.Cred ca daca imi voi lua ceva nou va fi un Squier CV, probabil 50's ca alea vin cu gat din artar.

 

@TheZKD: Nu as vrea sa imi iau o chitara, mai ales sa mai scrie si Fender pe ea, si sa mai bag apoi alti bani in ea.Highway One-ul ala l-am vazut si eu.Nu stiu ce sa zic.Unii zic ca-s proaste, alti zic ca-s bune...

 

@Blackthorn: Mersi pentru post.Se vede ca ai avut o experienta lunga cu Strat-uri si ma bucur ca ai postat.Mi-ai lamurit multe chesti.Mersi!!!

 

@dudu:Mersi pentru video.Acum sunt lamurit cu diferenta dintre cele doua.Acelasi lucru l-a sustinut si @dass101.Ce sa mai zic...Maple all the way.

 

 

L.E:Acum nu stiu.Eu mi-as lua Squier CV 50s.Acum daca fac rost de mai multi bani, poate ma orientez si la vreun Fender, dar cred ca la mana a doua, de pe aici de pe forum, ca am gasit destule.Important este mai intai sa reusesc sa vand Epiphone-ul!!! :)) ...ca daca nu nema bani.

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

Gatul sa fie artar "quarter saw " , cu fretboard artar suna parca ceva mai deschis , dar si cu palisandru suna suficient de deschis oricum atacul este atat de mare ca daca nu ai scula serioasa live nu prea te ajuta la un TWANG cinstit ..Sar oricum daca nu pui corzi groase nu o sa ai "twang " cinstit pe coarda 6 ..Deci ar trebui sa ai dou atrei Strat-uri cu diferite tipuri de corzi ..

Corpul sa fie din doua bucati dar ca sa nu fie prea scump merge si din trei bucati .

In orice caz daca nu are gat quartersaw si corpul e din trei bucati chitara atentie la pret !!! ar trebuii sa fie mult mai ieftina.

 

Sa aiba cavitatile ptr doze exact dupa conturul dozelor si nu "piscina " unde incap zece doze si nu mai ai sunet .

Daca vrei sunet "cald " sa fie corpul din lemn usor .

 

Vibratorul vintage nu falseaza !!! Cum au scris colegii problema se afla sus la pragus si pe string tree si la chei , problema cheilor se rezolva ieftin cu chei ce au doua orificii ptr prinderea corzii ..este mai ieftin si mai OK decat chei cu blocare ..Nu strica un pragus cu role . dar s un pragus cu material grafitat este OK.

 

In rest nu prea conteaza fiecar chitara poate sa aiba un ton bun din famlia de sounduri ale Fender Strat .

 

Am incercat un strat Mexic cu Floyd ..2700 Ron nu era mai slaba in nici o privinta decat Strat-ul la 3800 Ron .

 

Niciuna din aceste doua chitare nu avea gat quarter saw se indoia gatul relativ usor la fortare usoara din incheietura maini stangi ..asa ca nu stiu cum se comporta la schimbari de temperatura ,

 

Daca gasesti MIJ Strat sunt cele mai bune de prin anul '84 ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gatul sa fie artar "quarter saw " , cu fretboard artar suna parca ceva mai deschis , dar si cu palisandru suna suficient de deschis oricum atacul este atat de mare ca daca nu ai scula serioasa live nu prea te ajuta la un TWANG cinstit ..Sar oricum daca nu pui corzi groase nu o sa ai "twang " cinstit pe coarda 6 ..Deci ar trebui sa ai dou atrei Strat-uri cu diferite tipuri de corzi ..

Corpul sa fie din doua bucati dar ca sa nu fie prea scump merge si din trei bucati .

In orice caz daca nu are gat quartersaw si corpul e din trei bucati chitara atentie la pret !!! ar trebuii sa fie mult mai ieftina.

 

Sa aiba cavitatile ptr doze exact dupa conturul dozelor si nu "piscina " unde incap zece doze si nu mai ai sunet .

Daca vrei sunet "cald " sa fie corpul din lemn usor .

 

Vibratorul vintage nu falseaza !!! Cum au scris colegii problema se afla sus la pragus si pe string tree si la chei , problema cheilor se rezolva ieftin cu chei ce au doua orificii ptr prinderea corzii ..este mai ieftin si mai OK decat chei cu blocare ..Nu strica un pragus cu role . dar s un pragus cu material grafitat este OK.

 

In rest nu prea conteaza fiecar chitara poate sa aiba un ton bun din famlia de sounduri ale Fender Strat .

 

Am incercat un strat Mexic cu Floyd ..2700 Ron nu era mai slaba in nici o privinta decat Strat-ul la 3800 Ron .

 

Niciuna din aceste doua chitare nu avea gat quarter saw se indoia gatul relativ usor la fortare usoara din incheietura maini stangi ..asa ca nu stiu cum se comporta la schimbari de temperatura ,

 

Daca gasesti MIJ Strat sunt cele mai bune de prin anul '84 ..

 

Multumesc pentru raspuns Karpi.Am niste intrebari:

 

-Nu sunt familiar cu termenul de "quartersaw"?

-Treaba cu "twang-ul" sa zicem ca nu ar fi o problema, desi am un stack plexi si alegerea mea la corzi este deobicei de 11-48, dar daca vad ca nu este deajuns se poate cumpara si un compresor.

-Treaba cu corpul facut din mai multe bucati o stiu si eu, este un criteriu de cautare la mine, la fel si cu cavitatea de doze

-In legatura cu cheitele, cum sunt cele de pe seria classic vibe, cele vintage?Acelea imi plac cel mai mult ca aspect

-Nici nu vreau sa ma uit la un strat cu floyd...just my opinion, no ofence

-Thanks for the tips!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Quater sawn este un termen legat de modul in care este taiat lemnul din care se face gitul. Cauta pe net si o sa te prinzi usor despre ce e vb.

Lemnul taiat asa are o structura mai uniforma si este din cauza asta mai rigid (si unii zic ca are si rezonanta mai buna)

In general nu se foloseste la chitarile de serie (in orice caz nu la Fender), deci nu cred ca are rost sa cauti asa ceva ;)

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu este 100% quarter sawn macar sa nu fie planul fibrelor ale lemnului in paralel cu fretboard-ul .Planul fibrelor sa fie perpendicular pe fretboard ca sa aiba rezistenta mai mare la incovoiere rigiditate mai pronuntata ce da sustain mai bun dar ! in rpimul rand stabilitate mai mare la schimbare de temperatura ...etc

Eu am MIJ Strat din 83 sau 84 este aprox quarter sawn nu pot sa misc /indoi gatul din incheietura ca sa se auda schimbare de pitch

Nu stiu dac nu si trateaza cumva termic sai chimic lemnul ..este foarte rigid fata de celelalte chitare ce la am dar care au gatul din paltin .

Ce am incercat prin magazine la toate se indoia gatul relativ usor ...

In cea ce priveste ""Floyd ""-ul sunt cele adaptate ptr Strat dar este OK si cel vintage poate are cursa mai mica ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.