www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara bass din chitara electrica


Guest boghy
 Share

Recommended Posts

...am auzit de la un tip....k ai putea face o kitara bass din una electrica....adik sa pui unei electrice corzi de bass + un procesor de bass => o chitara bass (improvizata) ...shi ...vreau sa imi spuna cineva care se pricepe la intrumente....dak acest lucru este posibil....

 

pls....raspundeti cat de curand..... ( bad_boy_boghy@yahoo.com )

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

nu stiu daca e posibil sau nu , dar imi pun intrebarea : " Oare e destul de lung griful astfel incat sa tina tensiunea in corzi ? "

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca incap corzile de bass in cheite, la prag respectiv la bridge sa le prinzi. Ca sa nu mai vorbim ca va trebui sa ii ridici bridge-ul destul de sus ca sa aiba loc corzile sa vibreze. Deci daca tre sa schimbi chei, prag, bridge + ce o mai fi, doze, mai bine iti iei un bass cred ca iti iese mult mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

...am auzit de la un tip....k ai putea face o kitara bass din una electrica....adik sa pui unei electrice corzi de bass + un procesor de bass => o chitara bass (improvizata) ...shi ...vreau sa imi spuna cineva care se pricepe la intrumente....dak acest lucru este posibil....

 

pls....raspundeti cat de curand..... ( bad_boy_boghy@yahoo.com )

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

Tensiunea din corzile de bas este mult mai mare decit cea din corzile de chitara, daca le intinzi suficient cit sa se inteleaga ceva din ce faci tu acolo - s-ar putea sa nu poti indrepta griful dup-aia oricit ai invirti de truss rod. In plus, griful de chitara este prea scurt - nu vei putea cobori suficient de jos cit sa fie un bas. Adica, vei suna vag aproape ca un bas adevarat pe corzile Sol si Re ale acestuia, dar nu ca pe La si Mi. Uite, baritonul meu, pe care folosesc corzi de bariton Ernie Ball, poate suna aproape ca un bas, mai ales daca il cobori in A, ceea ce este posibil, si va suna ca un Fender Bass VI, dar baritonul meu si Fenderul cu pricina au gitul lung de 30 de tzoli, spre deosebire de o chitara obisnuita care-l are de 25,5 tzoli, si mult mai aproape de un bas care are gitul de peste 34 de tzoli. In concluzie: un bariton cu gitul lung poate "imita" destul de convingator un bas, dar o chitara obisnuita va putea in cel mai bun caz doar sa maimutareasca un bas. Nu incerca asa ceva, este o pierdere de timp si material.

Link to comment
Share on other sites

Guest belphegor

am intalnit cativa care fac treaba asta, ai nevoie de ceva care sa iti coboare sunetul cu o octava si atunci poti sa zici ca ai sunet de bas (teoretic) :)

 

cred ca avea o pedala sau ceva de genu. google it

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai in primu rand o sa sune foarte fals..:) deci nu se poate... :) mai bine iti cumperi un regin obosit de 1.5 milioane decat sa transformi o chitara in bass:) o sa sune macar a bass...

Link to comment
Share on other sites

pai in primu rand o sa sune foarte fals..:) deci nu se poate... :) mai bine iti cumperi un regin obosit de 1.5 milioane decat sa transformi o chitara in bass:) o sa sune macar a bass...

 

se vand chitar bass exceptionale Reghin , adevarate vintage , cu instalatie Schaller si daca a noroc si cu chei Schaller originale .Gat paltin dintr-o bucata .Corp lemn de esenta tare maxim trei bucati.

Deci chitare cu un standard destul de bun la materialele folosite.

Au vechime intre 30 si 20 ani , ce nu s-a indoit crapat pana acuma va mai tine 50 de ani .

 

Chitara normala se poate folosi ptr bas , dar trebuie sa alegi corzile care se potrivesc .

 

Tensiunea corzilor nu este mult mai mare , si e vorba de nnumai 4 corzi nu 6.

 

Chiar sunt si chitare originale cu "masura" mai mica , (mai scurte si la solo si la bas )

 

trebuie sa te interesezi de corzi ptr asa chit bass.Si dupa acestea poti sa te orientezi ce corzi poti sa pui pe chit , ptr bass .

 

Fiind mai scurta masura la o tensine mai mica ajungi la tuning corect , deci o coarda prea groasa (ex E de la bass) nu va fi destul de intinsa si nu suna se "balangane" suna "ploc..ploc" , hehe , am incercat .Deci ai nevoie de corzi mai subtiri .Sunt o multitudine de tipuri de corzi de bass .

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

man ...wtf ? de ce sa faci dintr-o chitara electrica un bass prost , cand iti poti lua din magazin un bass bun ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Morrigan

Sa luam de exemplu The White Stripes, care n-au basist, il au doar pe Jack White sau cum l-o chema, si ala foloseste o pedala de octava la Seven Nation Army, cel putin live. Ar fi cam greu pentru el sa schimbe in timp util chitara cu bass in mijlocu melodiei. Nu zice nimeni k nu e mai bine sa-ti iei un bas decat o pedala de octave-, dar exista cazuri in care e mai practica.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sau iti iei o chitara bariton acordata foarte jos... saaau si mai bine... iti iei bassist :)

 

 

Basisti din toate tarile, uniti-va! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightwach

am fost odat' la o petrecere si trebuia sa avem si bass ... si nu aveam asa ca am dezacordat o chitara cu 12 semitonuri mai jos ..... si suna .... cam patetic :) (ne gandisem ca poate o sa sune a bass :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

O varianta ar fi daca ai procesor de efecte sa-l reglezi ca pedala de ocatva, de ex. am gasit un patch pt procesorul meu digitech rp-80, care face sa sune chitara aproape ca un bas, coboara sunetul cu o octava.. suna cat de cat ok, si e mai usor decat sa distrugi/modifici chitara :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
...am auzit de la un tip....k ai putea face o kitara bass din una electrica....adik sa pui unei electrice corzi de bass + un procesor de bass => o chitara bass (improvizata) ...shi ...vreau sa imi spuna cineva care se pricepe la intrumente....dak acest lucru este posibil....

 

pls....raspundeti cat de curand..... ( bad_boy_boghy@yahoo.com )

 

Get real! Faza asta ^imi aminteshte de tipul care a echipat un VW broscutza (^in epoca aia nu erau d-alea cu fitze pentru frumoase shuvitze) cu un motor Ford Cosworth cu 12 cilindri ^in V. Rezultat: fericitul posesor a ramas pe dinafara, pt. k motorul a ocupat tot locul din mashina...

Cine shtie ce gluma mecanica o fi vazut tipul care tzi-a zis kestia asta. Sau poate a vazut un bass Febder Mustang, care ^intr-adevar e unul de "m^ana mica", fiind el numai o idee mai mare dec^at un Fender Stratocaster. Vezi ^insa, dak te apuk mania bricloajului, ca tensiunea din corzile de bass e MULT MAI MARE dec^t la o chitara solo, asha k rishti sa cam ram^ai fara griff. Dar, dak nu ai ce face in timpul liber shi vrei sa capetzi experientza, e dreptul tau suveran sa incerci... Keep us posted!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
Guest calduramare
...am auzit de la un tip....k ai putea face o kitara bass din una electrica....adik sa pui unei electrice corzi de bass + un procesor de bass => o chitara bass (improvizata) ...shi ...vreau sa imi spuna cineva care se pricepe la intrumente....dak acest lucru este posibil....

 

pls....raspundeti cat de curand..... ( bad_boy_boghy@yahoo.com )

 

 

Mai bine trage niste game,,, iesi mai castigat, nu mere omule, am incercat si eu si suna ca dreaq, oricum am dat-o, eu lucrez cu lemn, am facut pana acum mai multe experiente dar pe asta il tin minte de naspa. e griful scurt, si nu are de unde sa vibreze, zbarnaie cel mult dar ca dreaq, freturile sunt subtiri, etc si pana la urma s-a cocosat si griful iremediabil, asa ca a ajuns pe mana copiilor jucarie in strada dupa ce am recuperat doze si cheite pe care a trebuit sa le modific basca timp pierdut aiurea. :) oricum daca vrei totusi sa te apuci, fa poze sa vedem. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.