www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

'mnezãu


'mnezău
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Alte bucatele de pe Ninjam, cu colegul nostru de forum, domnul Winston, de data asta. Nu-i greu sa va dati seama care-i unul si care-i altul, eu sunt ala care se screme sa faca ritmul si un solo in a 2-a parte, iar domnul Winston e cel care face arpegii si nebunii ca si cum ar fi cea mai simpla chestie posibila. :lol:

 

Pe domnul baterist nu-l cunosc.

 

jamm metalish.mp3

jamm metalish2.mp3

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bucatica din jamul de azi.

 

jamazi.mp3

 

Aici m-am jucat cu Amplitube. Se aude destul de aiurea. Din considerente practice, am luat toata partea de chitara ritm si am copiat-o pe un canal pe care am pus Amplitube, cu preset-u "gtr to bass", un octaver.

 

Am vrut sa cuprind cat mai multe tehnici pe care le folosesc de obicei tocmai pentru a putea lucra la tonurile de chitara intr-un mix cu tobe+bass, nu mi-am batut capul sa iasa bine, schiopatez si sar de pe ritm prin mai multe locuri. Mai am de modificat la el pana sa ajung la "the tone". In orice caz, imi place cat de cat.

 

lala2 bass.mp3

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sună fain ! Ce e acolo în mix ? Tu, cu ceva BT ?

 

Nu, doar eu. Bass (Cort Action V) şi chitare (Ibanez RG321MH), direct pe preset-uri din Ampeg pentru bass şi Guitar Rig 5 pentru chitare, iar tobele din EZ Drummer. Am mai folosit ca booster TSE 808.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Big like pentru sunetul de bass, mai ales pe melodia clean.

 

Ai putea, te rog, sa-mi spui exact ce preseturi din Guitar Rig ai folosit pentru chtiara(-ele) din background la piesa clean? Suna aproape ca o chitara electroacustica, m-ar interesa si pe mine un asemenea ton pe Cort in Drop-B.

Link to comment
Share on other sites

Mersi. În drop B probabil nu va suna aşa. Presetul e Buzzed Michael Clean. Îl găseşti la Styles>Jazz. Are nişte chorus şi reverb, cred că de-asta sună a acustică. Pentru partea lead, chestia cu oleacă de gain de la început şi prima parte, Little Jimmis Wing şi palm mute. Mi se pare că sunt default la GR5 amândouă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.