www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intermediar Thomann In Bucuresti?


toodie90
 Share

Recommended Posts

Intrebarea mea ar fi: stie cineva vreo firma din Bucuresti care aduce produse de pe thomann? Dupa putin research am gasit firme in alte orase(satu mare, cluj), dar pentru bucuresti nimic:) ideea e ca as vrea sa imi iau comanda direct de la sediul firmei, fara sa mai fie implicata o firma de curierat din romania - vreau sa iau un amp pe lampi si ma gandesc ca sunt totusi destul de fragile. Stiu ca as putea si sa comand direct la thomann, dar nu ma simt confortabil cand e vorba de a plati sume mari(pentru mine cel putin) online, si inaintea livrarii. De aceea, caut un intermediar caruia sa ii platesc cash si la ramburs - si care eventual sa ma lase sa vad ca totul e in regula cu comanda inainte sa ii achit.

Daca stie cineva vreo astfel de firma, v-as fi recunoscator pentru raspuns:d sau daca nu in bucuresti, macar intr-un oras mai apropiat(decat cluj):D

Link to comment
Share on other sites

De ce? Nu va inteleg. Thomann cu asta se ocupa. Vinde chestii cumparatorilor. Crezi ca stau ei sa-ti ia tie banii si sa nu-ti trimita produsele? In rest, acelasi traseu au produsele si daca faci comanda prin altii. Diferenta e ca le mai platesti si alora un comision. Cat despre probat produsul, ai 30 de zile la Thomann sa vezi daca-ti place sau nu. Nu-ti place, il trimiti inapoi. Probabil ca pierzi banii de transport la toata afacerea asta. In plus, sincer, pentru un produs mai scump, as prefera sa am garantia asigurata de o companie cat mai mare. Nu de SRL-uri de apartament care fac pe intermediarii intre Thomann si cumparatorii din Romania.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca o firma care face comenzi mari si dese are un regim mai preferential decat as avea eu: poate cunosc si ei pe cineva pe acolo si nu li se da "din depozit ce e mai naspa" - bine, nu zic ca pentru mine s-ar intampla neaparat asa in caz ca as face o comanda, dar parerile despre thomann pe care le-am citit pe forum sunt impartite-poate mai multe bune, dar mai sunt si proaste pe ici pe colo:)

Referitor la plata in avans, nu e vorba ca thomann ar da tepe sau ceva, pur si simplu nu imi plac tranzactiile online - nu pot sa zic ca ma super-pricep la calculatoare, dar ma gandesc ca totusi e posibil ca, in caz ca ai spyware sau mai stiu eu ce prin calculator, cineva poate sa obtina acces la contul tau si sa iti "sparga" banii cu mult inainte de a-ti da tu seama:)

Si ar mai fi un lucru: daca vin direct de la thomann, eu pot sa desfac intai coletul si sa ma uit daca totul e ok inainte sa semnez de primire ? Daca lucram cu un intermediar, ma duceam la sediu, ma jucam 2minute cu amp-ul si vedeam ca totul e ok pana sa ii dau banii

 

Si la partea cu "nu imi place, il trimit inapoi" merge si " e stricat, il trimit inapoi"? Ma gandeam ca ar putea sa spuna ca l-am stricat eu..de-asta vreau asa mult sa ma pot uita in colet la primire

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca merge. Totusi, daca e un amplificator pe lampi clasic, e destul de simplu sa isi dea seama daca stricaciunea a fost produsa de tine sau e o piesa defecta. Nu stiu intermediar care sa-ti comande tie o scula fara sa-ti ceara un avans. Nu poti sa desfaci coletul sa te joci. Curierul nu te prea lasa. In orice caz, aia cu 30 de zile money back guarantee se aplica fara sa ai vreo motivatie. Daca pur si simplu nu iti place cum suna, ti-l primesc inapoi fara sa le povestesti tu de ce.

Astia prin Romania o tot dau la intoarsa cu faze de genul "l-ai stricat tu", pentru ca aici se fac, de multe ori, bisnite, nu afaceri. De multe ori merg pe necunostinta cumparatorului privind legislatia si profita de asta. De-asta am spus de garantie. Daca il cumperi prin intermediar, garantia ti-o acorda ultimul vanzator, adica intermediarul respectiv. Ala, la randul lui o duce la altii sa-ti faca reparatia si e foarte posibil sa astepti mai mult sa ti se repare produsul decat daca l-ai trimite in Germania.

 

Referitor la tranzactiile online, eu pe ebay folosesc Paypal. Pana acum n-am avut probleme. Ca si idee mi se pare destul de safe, pentru ca nu-mi introduc datele cardului pe site-uri, ci doar adresa de e-mail la care am atasat contul de Paypal. Pe ei nu-i intereseaza decat mail-ul, numele si adresa ca sa-mi poata trimite produsele. De tranzactie se ocupa Paypal.

 

Am avut o singura problema, am facut o tranzactie pe un site mai obscur, fara paypal si m-am trezit peste cateva saptamani cu telefon de la banca, incerca cineva sa-mi foloseasca banii de pe card. Au inchis cardul si mi-am recuperat suma pe care o aveam pe card.

 

Eu chiar va recomand sa va familiarizati cu ideea asta de plata inainte. Problema la noi e ca nu prea avem magazine mutle care fac export cu amanuntul. Mai toate magazinele vand in Romania. Presupun ca vor aparea si pe la noi. Ei bine, atunci o sa inceapa majoritatea sa ceara banii inainte ca in restul tarilor.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu , in lege scrie ca daca trimiti produsul inapoi in 48h , primesti banii inapoi chiar daca produsul este stricat ! Dar nu stiu daca chiar asa este , din cate tin eu minte :)

 

EDIT : http://www.fungift.ro/blog/2007/06/21/banii-platiti-pentru-cumparaturile-online-pot-fi-returnati-in-30-de-zile/ Chiar 30 de zile nu 48h:D

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

In Romania ai dreptul sa primesti banii inapoi in 10 zile din momentul in care primesti bunul.

Daca are forma de lege europeana cea care aplica la Thomann, termenul de 30 de zile ni se aplica si noua, chiar daca in legislatia romaneasca scrie altceva.In orice caz, Thomann iti da inapoi banii in 30 de zile fara sa fii nevoit sa dai vre-un motiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu e vorba de economie, eu vroiam sa evit plata in avans:p

 

Eu o singura data am dat comanda la Thomann si am platit prin transfer bancar in jur de 700e-800e. Comanda mi-a ajuns in aproximativ 10 zile impachetata impecabil si fara niciun fel de problema. Nu recomand sa faci comanda la alt magazin care aduce de pe Thomann caci in general iesi mai scump.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.