www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Fel De Tehnica


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Uite ca am ajuns sa gasesc pe RGC oameni care vor sa invete stilul asta acustic hehe :rcain: .

 

In ultimii 2 ani l-am studiat foarte mult pe tip,atat tehnica lui cat si compozitiile lui si povestea din spatele lor.Andy nu scrie melodii foarte complicate(in comparatie cu alti artisti din aceeasi categorie) dar unele compozitii ale lui le poti numi "masterpieces".

 

Daca te referi la Drifting foloseste tehnica de tapping si de percutie pe chitara,de altfel asta fiind cam singura melodie a lui ce are numai tapping si percutie in ea(pe noul album a scos alta melodie Hunter's Moon,aia ii o melodie complicata,dar am reusit sa ii dau de cap).

 

Ce as recomanda eu ii sa iei un video cu el cand canta si sa incetinesti video-ul pana poti sa ii dai de cap singur(nu prea recomand versiunea de pe candyrat,daca vrei ia alta de pe youtube sau cea de pe Vevo a lui unde canta Drifting).

 

Cand am fost la inceput am fost foarte entuziasmat sa invat melodiile lui mai rapid si am luat taburile de pe site-ul lui: www.andymckee.com(cam la vreo 2$ fiecare), dar din contra nu m-au ajutat deloc,is foarte multe chestii micute care nu is pe tab si nu stii de unde sa le iei,de aceea ii mai bine sa le iei dupa ureche.

 

Is foarte multe chestii de retinut in stilul asta,daca vrei sa inveti Drifting iti pot recomanda tutorialul facut de omul in carne si oase:

 

http://www.guitarwor...ng-video-lesson

 

P.S: partea cu amplificatul ii un total shit.se aude foarte bine si acustic neamplificat...mai ales ca la chitarile ieftine nu ai un sistem care sa prinda si percutia.

 

Oooops...acuma 1 an erau toate partile,acum au schmbat site-ul si cred ca au uitat sa puna si celelalte parti....eh ghinionul tau.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Ca sa inveti stilul asta iti trebuie foarte mult timp,rabdar si talent.Nici macar nu stiu de unde sa incep.

 

De cat timp canti la chitara? Stii sa canti ceva fingerstyle? etc...

 

Sunt foarte multe lucrui de la mana stanga la mana dreapta,cum sunt unghiile la mana dreapta,cum sa nu grabesti melodia,etc.

 

Pentru inceput iti zic ce te-ar ajuta: invata melodia cum o vezi dupa ureche,downloadeaz-o de pe youtube si incetineste-o cu un program gen VLC sau Transcribe si invat-o. Dupa inregistreaza-te si o sa vezi cate greseli ai:))),si eu ma mai inregistrezi si imi corectez unele parti la melodii daca chiar nu le sesizez,dar deja mi-am format urechea cum ar trebui sa se auda o melodie,daca cant prea incet,daca nu sunt in tempo etc.

Link to comment
Share on other sites

Taburi de vanzare :)) nici gratuit nu renteaza sa te uiti pe taburi.

 

Ce sa-i faci...iti trebe timp ca sa observi ca taburile sunt o pierdere din timpul vietii:)).

 

Darius, genul asta cu tapping si alte nebuneli merge mana in mana cu fingerstyle,adica neaparat trebuie fingerstyle ca sa mearga si asta.Sunt multi artisti care canta stilul astsa,dar pana si cei care il folosesc cel mai mult(Michael Jedges, Johhny King) pana si ei folosesc fingerstyle,deci ii ceva basic.

 

Iti zic ca daca te tii de treaba in timp vei invata totul,dar asta nu inseamna ca lasi chitara in coltu camerei vreo 3 ani si ca minune stii sa canti:)). Trebe sa muncesti si sa iti placa ca si cum ar fi ultima zi in care canti.

 

Daca vrei sa inveti mai multe de fingerstyle tine aici cateva site-uri:

 

http://www.youtube.com/user/TheGuitarNick

 

http://www.youtube.com/user/G0liath1012?feature=g-all-u (tipul asta are o gramda de tutoriale de-alu Mckee.

 

Singuru sfat care ti-l pot da ii sa incepi totul FOARTE INCET(asta defapt ii cam in orice stil). Ia totul incetul cu incetul,invata bine melodia si dupaia creste treptat tempoul.

 

Inca ceva legat de unghii,poti foarte bine sa canti fara unghii si fara nimic,poti cu unghii lungi de clasica,poti cam oricum te simti bine,dar trebuie sa incerci. Andy isi tine numai foarte putina unghie pentru aratator,mijlociu si inelar si ceva mai multa unghie pentru degetul mare,dar vezi tu cum te simti mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Tappingul la acustica are foarte mutli factori,de la grosimea corzilor la actiune si pana cum apesi cu mana dreapta:

 

1.Grosimea corzilor: pentru genul asta de tapping ca sa se auda clar si fara alte bazaieli is recomandate corzi destul de groase( toate cele de la 12 in sus isi fac treaba). Eu de exemplu am corzi de 13' pe chitara si se simt foarte bine pentru tapping si fingerstyle,etc plus ca tonul este unul foarte plin.

 

2.Actiunea corzilor: Ca sa nu se auda bazaituri ii recomandat o actiune putin mai mare decat la panat normal,dar nici foarte mare incat sa fie foarte greu sa apesi. Incerci sa-ti reglezi actiunea singur si vezi cum se simte mai bine.

 

3.Mana dreapta: tehnica de mana dreapta pentru tapping la acustica ti-o formezi in timp. Un sfat care ti l-as da e sa iti folosesti degetul de la mana dreapta ca sprijin tot timpul pentru ca asa ai o stabilitate si o directie mai precisa cand apesi. Tot timpul sa incerci sa apesi cat mai direct,chiar daca poate doare asa mai tare,tot timpul sa apesi cu varful degetelor(daca nu ai unghii).

 

De exemplu eu de vreo 2 luni mi-am lasat unghii mai lungi pentru chitara clasica,am avut examen la Liceul de Muzica si de la toamna o sa merg acolo,deci mai putin tapping pentru mine,dar tot pot sa o cant foarte bine,numai ca mai intervin alte sunete si alt unghi la cantat cu unghii mari.

Link to comment
Share on other sites

Nu am vazut multa lume sa foloseasca tapping mai sus de 12 in afara de electrica.

 

Cred ca tu te referi la open tunings,cand iti acordezi chitara la un anumit acord pe corzi libere. Nu neaparat,tapping poti sa faci in orice tuning,pe orice coarda,la orice inaltime,unde vrei. Tu iti stabilesti limitele.

 

Daca te intereseaza atat de mult tehnica de tapping pe acustica incearca mai multi artisti ca Micheal Hedges,Preston Reed,Don Roos,Johhny King,etc.

 

Uite un artist mai tanar pe nume Maneli Jamal care are niste compozitii bune si nebune de-a dreptul(prima cu tapping,a 2-a is a masterpiece)

 

 

 

P.S: Bineinteles ca aceste chestii sunt foarte avansate,dar ti le-am aratat sa vezi unde ajunge limita la chitara acustica,iar raspunsul ii pana unde o duci tu.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Stai un pic... daca zici ca nu suna nimic, ma gandesc ca e foarte probabil ca tu doar sa apesi pe coarda, dupa care sa ridici degetul de pe ea. Tappingul nu se face chiar asa, ca sa sune, trebuie sa "ciupesti" putin coarda cu degetul cu care faci tapping... ca la hammer-on / pull-off, daca stii. Altfel, normal ca n-o sa sune nimic.

 

Incearca asa, poate de aici vine problema.

 

Chitara n-are nimic, ca e entry-level, ca nu e entry-level, se poate face tapping pe orice chitara. Cred ca la tine problema tine mai degraba de tehnica.

 

Multa bafta!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu are mai nimic ciupitul inainte de hammer on,cel putin aici. El nu cumva se refera ca nu suna harmonicele la fretul 12?

 

Ma rog...toate chestiile astea trebuie sa le aflii singur Darius,nu gasesti nici unde un raspuns exact,si daca il gasesti sigur nu pe RGC:)). Google it,cauta multe chestii si informeaza-te. Documenteaza-te cat poti de mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai ce are harmonicul de la fretul 12 cu tappingul?

 

Eu am inteles cum ca ar vrea sa ia un re major si sa faca tapping pe o coarda care intra in acordul respectiv la fretul 12, si ca nu se aude nota. Poate ca ar fi mai bine sa ne spuna el exact la ce se refera. Din post nu se intelege exact ce vrea sa faca, despre ce coarda e vorba etc.

 

In legatura cu ciupitul, ma refeream la faptul ca, daca ai o secventa de genul hammer-on - pull-off intr-un cantec, cand faci pull-off-ul trebuie sa ciupesti un pic coarda, ca sa sune nota. Cand ai doar hammer-on, intr-adevar, nu ciupesti nimic, doar apesi degetul pe coarda.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Pai ce are harmonicul de la fretul 12 cu tappingul?

 

Eu am inteles cum ca ar vrea sa ia un re major si sa faca tapping pe o coarda care intra in acordul respectiv la fretul 12, si ca nu se aude nota. Poate ca ar fi mai bine sa ne spuna el exact la ce se refera. Din post nu se intelege exact ce vrea sa faca, despre ce coarda e vorba etc.

 

In legatura cu ciupitul, ma refeream la faptul ca, daca ai o secventa de genul hammer-on - pull-off intr-un cantec, cand faci pull-off-ul trebuie sa ciupesti un pic coarda, ca sa sune nota. Cand ai doar hammer-on, intr-adevar, nu ciupesti nimic, doar apesi degetul pe coarda.

la asta m-am referit la ce spuneai mai sus in primul rand.

ok deci nu ciupeam deloc coarda ca la pull sau hammer doar o loveam si atat asta am vazut la cineva de pe net

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ce sa ciupesti,nici la hammer on nici la pull off (daca te referi la Drifting si la melodiile astea).

 

Ma refer la tapping in general. Difera cumva tehnica pe chitara acustica fata de electrica? Eu am aplicat pana acum pe acustica acelasi principiu ca si pe electrica, numai ca pe acustica se aude destul de slab, ma gandesc ca e si normal, neavand niciun fel de amplificare.

 

In plus, vazand filmuletele de mai sus, mi s-a parut ca respectivii chitaristi asa procedeaza. Cum altfel ai putea face coarda sa sune fara s-o ciupesti putin atunci cand faci tapping? Tu cum faci?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.