www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

2 Intrebari


Claudiu Ibanez
 Share

Recommended Posts

Scuze,poate nu scriu unde trebe dar am 2 intrebari:

1)Cum cumpar de pe Ebay?

2)Cam cat costa transportul la o chitara de 108 dolari mai exact : http://www.ebay.com/itm/ESP-LTD-F-250-/320914060486?pt=Guitar&hash=item4ab7f7f4c6

Scuzatima din nou daca nu am scris unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Iti faci card, iti faci paypal, iti faci cont pe ebay, dai buy-now, platesti si astepti.

 

In orice caz. Transportul costa foarte mult. Poate ajunge si pe la 100$. M-am uitat la alte chitare de prin SUA, asta pe care ai dat-o tu nu se trimite in afara SUA. Fiecare vanzator are mana libera in a completa transportul, dar n-ai cum sa gasesti la chestii voluminoase si grele preturi mici. Daca iei din afara UE mai platesti si taxe vamale.

 

Stai linistit cu ebay-ul pentru chestii mari si ieftine. Merge sa-ti cumperi ori chitare mai scumpe, la care iesi mai ieftin decat in tara, cu tot cu transport, ori chestii mici (cheite, tremolo-uri, pene, corzi etc).

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

In primul rand studiaza foarte mult ebay-ul, regulile, ofertele.

 

Apoi, cauta pe ebay.co.uk sau ebay,de, ebay,com iti returneaza rezultate in primul rand din SUA.

Daca abia te inscrii, vei avea feedback zero iar vanzatorii cam fug de astfel de cumparatori.

Apoi trebuie sa te asiguri ca vanzatorul trimite in Romania.

Tariful pentru transport apare corect doar daca esti logat, astfel incat ca site-ul sa poata calcula corect in functie de adresa ta.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Buna seara,mi-am facut cont pe ebay.de si ma gandeam sa imi iau un floyd original.ma gandeam la acesta: http://www.ebay.de/itm/Floyd-Rose-Tremolo-Vibrato-Original-Style-fur-6-saiter-Gitarren-chrom-/400265743544?pt=Allgemeines_Musikinstrumente_Zubeh%C3%B6r&hash=item5d31b28cb8 am citi ca trimite in toata lumea si vreau sa va intreb care sunt pasii ce trebuie sa ii fac multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Iti faci paypal, asociezi contul de paypal cu cardul tau si contul de ebay cu cel de paypal, ai grija sa ai completate corect datele de shipping, faci comanda, plăteşti si aştepţi să ajunga. Nu depui nimic in contul de paypal, o sa îţi ia de pe card. După ce ajunge, laşi feedback. O să-ţi ajungă cu Poşta Română. Nu pot să-ţi pun în cât timp, de obicei sub 10 zile pentru comenzi din UE.

 

Când ai posibilitatea faci şi verificarea contului de Paypal. Îţi ia Paypal cam 1 euro de pe card, o să îţi apară un cod în dreptul tranzacţiei pe extrasul de cont. Introduci contul ala în Paypal. După ce se face verificarea, îţi vor fi restituiţi ăia 1 euro. Treaba asta te va ajuta să faci tranzacţii cu valoare mai mare. Cu contul neverificat ai o limită (parcă 100 de euro). Doar de ăştia 100 de euro poţi face tranzacţii prin Paypal. După ce faci verificarea, nu mai ai limită.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Cumpar ocazional de pe ebay. Am mai luat pentru diversi amici. Vorbim daca vrei sa comand pentru tine.

 

Nu te baga la chitara. Daca vorbim de sume mici, sub 500 de euro, te costa mult prea mult transportul. Poti lua de pe Thomann în cazul ăsta. La floyd sau alte chestii mai mici, merge ebay.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Mane, atentie...e BIDDING! Mai mult ca sigur chitara aia nu va ramane la pretul acela.

 

Si floyd original cu 60 de euro nu iei de niciunde, doar daca poate iar ai vazut bid.

 

Orice comanzi sa fie pt chestii de valori de genu doar din UE, nu din afara.

 

Ai noroc ca vamesii de la noi de la posta sunt mai ok, si poate scapi cu unele.

Link to comment
Share on other sites

As putea sa imi vand chitara ce o am acuma si sa mai pun bani si sa imi cumpar cu 200 300 de e de acolo ce ziceti sa o vand sau sa nu??

 

Daca-ţi vinzi sau nu chitara e fix problema ta. Eu pot doar să-ţi spun că n-o să găseşti preţuri cu mult mai mici pe ebay decât la Mica Publicitate de pe rgc. Ba din contră, multe sunt mai mari.

Poţi să stai cu ochii pe licitaţii, vezi cum se desfăşoară şi licitezi în ultimele minute. Dar, de obicei, dacă preţul produsului e unul foarte mic şi prezintă interes, acela se va vinde la preţul cu care îl găseşti să-l cumperi direct.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Atunci ma gandesc la un Floyd Rose. http://www.ebay.de/i...=item3a6ad99c2b ce parere ai de asta?

 

Floyd Rose Special, nu e OFR

 

Ca sa nu te mai complici si sa dai nu stiu cati bani, ia-ti dinasta, are baza de metal toata

 

http://www.ebay.com/...984.m1439.l2649

 

Sau dinasta

 

http://www.ebay.com/...d=p5197.c0.m619

 

Rogi cand cumperi sa puna valoarea de 10 dolari, nu mai mare si gata.

 

Oricum pt 15-16 dolari ai plati foarte putin tva, nici nu stiu daca ti-ar lua.

 

Sediul este la Oficiul Posta Nr 2 Vama, langa Gara de Nord in Timisoara, la etajul 2, ceri ca la orice posta la tantiile alea sau nene ce e, cu avizul in mana, coletul, dupa care te vor trimite la 2 metri mai incolo la ,,domnul vames'' sau ma rog, cine e, uneori e o tanti.

 

Ala iti da un cutter, deschizi coletul, si ar trebui sa ai print screen de la eBay cu valoarea adus de acasa, dar nu neaparat, poate te lasa si asa cu el. Mie mi-a venit floydu la posta mea...deci nici nu s-au sinchisit sa me cheme, l-au si pus la posta mea direct sa merg sa il ridic ca ma cunosc ca iau numa guitar stuff care nu au valori asa mari :D chit ca era afara din UE

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.