www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Introducere .... Fusion Jazz


TrifuS

Recommended Posts

Salut RGC, cant de 1 an jumatate la chitara si pot spune ca am acumulat ceva experienta si incep sa stiu care este cheia succesului ( gen sa canti cu metronom, sa studiezi teorie muzicala etc. ) in orice caz.. Acum cateva zile un prieten mi-a prezentat un chitarist roman Marius Pop si am ramas FASCINAT de genul de muzica pe care il canta.. pur si simplu mi-am zis ca asta vreau sa cant, asta vreau sa fac. Am cautat mai multi chitaristi... la fel am dat peste unii fenomenali ( Greg Howe, Guthrie Govan, Brett Garsed etc etc etc ) m-am documentat despre acest gen si am inceput sa caut pe yt... am invatat cateva lick-uri .. totul perfect le adaug la improvizatie. Problema este ca nu stiu cum sa abordez acest gen. Lick-uri toata lumea poate invata....vreau sa incep de la baza..... sa cunosc anumite lucruri, sa pot compune asa ceva, sa studiez acorduri complexe, sa improvizez... ........... si daca cineva cunoaste vreun site... poate da niste sfaturi...poate chiar o metoda de lucru.. Nu vreau sa pierd timpul.

Link to comment
Share on other sites

Incep si eu incet incet sa o iau pe latura asta, desi e cam greu, foarte greu, imi e greu sa imi despleticesc asa tare degetele, dar slowly incepe sa mearga.

 

Incearca sa studiezi si Holdsworth nu numai Govan, sunt ceva carti pe net, cauta-le

(Reaching for the Uncommon Chord, Only for the curious, de la Allan, si Creative guitar 1 Cutting Edge Techniques si Creative guitar 2 Advanced Techniques de la Govan)

 

In nenumarate randuri Holdsworth a fost the greatest din privinta unor chitaristi legendari ca Batio, Malmsteen si Lane.

 

 

 

O sa ti se deschida mintea, da bine de tot, dupa ce asculti mai mult mai ales. Eu am inceput sa realizez ce bijuterii de solos face Govan, in Unkle Skunk, Sevens, Waves, etc. Tot timpu le ascult si reascult

 

Canta cu gain mai putin, taie din inalte, baga medii multe, incearca sa te bazezi foarte tare pe legato si hammer ons, doar accentuand cu pana puternic cand trebuie, iti faci mana genial asa ;)

 

Iti spun toate astea pt ca eu simt ca la mine merge :lol: idee nu ai ce fericire si satisfactie mentala imi dau unele solouri ale celor 2.

 

Ca some pointers, pentru despleticirea mintii:

 

http://www.youtube.com/watch?v=J1KoMb70ep0

http://www.youtube.com/watch?v=mrXPVAHFjdc

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Si eu tot pe directia aceasta o iau si e foarte dficil sa stii ..

Ca sa poti canta jazz , cred ca trebuie sa ai o anumita maturitate-stric muzicala si artistica ,bineinteles- , de aceea trebuie sa ai deja cunostinte de teorie muzicala ca sa poti incepe sa studiezi jazz-ul si trebuie sa ai dezvoltata tehnica foarte bine . Jazz-man-ii sunt shrederi !

Incearca sa iei jazz-ul de la parintii lui .

Eu am ascultat foarte mult in ultima vreme jazz-ul frantuzesc ,numit gypsy jazz sau manouche jazz . Django Reinhardt - parintele .

Contemporani cu noi : Jimmy Rosenberg , Stochelo Rosenberg , Angelo Debarre , Julian Lage(recent descoperit),pe o directie mai fusion Alex Hutchings ,etc

Acestia care i-am enuntat sunt doar cativa si sunt chitaristi la chitara rece.Chiar daca nu te intereseaza direct acest stil de muzica , poate avea aplicabilitati practice foarte bune .

Downloadeza-ti de pe torrente Jazz manouche: in the style of Stochelo Rosenberg.

Foarte multe lickuri si idei fondate teoretic o sa descoperi .

 

L-am ascultat pe Florin Niculescu -cel mai mare violonist de jazz la ora actuala , un "roman rrom" care s-a stabilit ulterior in Franta- exceptional canta , ma unge la suflet si prin colaborarile lui , ma facut sa descopar si cativa chitaristi exceptionali.

: ...Marius Apostol (violon), Ioan Streba (clarinette),... numa' de romani dau peste tot:)

 

Poate te regasesti in acestia , poate nu...

 

 

Adevarul este ca oamenii nu asculta jazz . Prea putini sunt cei care o fac .

Eu sunt foarte departe de jazz , insa incerc si pot sa sper .

 

 

@Razvan S. : buna muzica ai pus !

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ceea ce zice colegul Cristi_Vulpe si anume ca acest stil este foarte dificil si necesita o anumita maturitate muzicala dar atentie pentru a nu te concentra doar pe cunostintele pur teoretice. La Cluj exista un club privat de jazz, unde majoritatea membrilor sunt peste varsta de 60 ani si sunt convins ca putini dintre ei s-au ocupat de cantat in sine, dar au cunostinte in domeniul jazzul pentru care numai de aspirat putem, indiferent de cat timp cantam noi la chitara.

Ceea ce vreau sa scot in evindta ca ce faci tu gresit de la bun inceput este ca "nu vrei sa pierzi timpul". Jazzul nu se invata de pe o zi pe alta. Uite cateva tips, despre care nu s-a vorbit pana acum in acest topic si care au functionat pentru mine:

 

- asculta muzica cu atentie. Muzica ascultata la fundal este aproape inutil dpdv al inspiratiei. Fa-ti timp cand nu te ocupi de altceva, doar pe muzica te concentrezi.

- asculta albume intregi, nu pe shuffle. Asculta ce vrea sa zica acolo cel care canta, ce sentimente transmite.

- foarte important, a nu te limita la chitaristi!

- un program foarte interesant cu prietena-ta de ex. ar fi, ca in loc sa va uitati la un film, descarca concerte si ascultati muzica buna impreuna.

- profita de orice timp cand poti asculta muzica

- apeleaza la radiouri straine pentru a-ti dezvolta orizontul muzical.

 

Daca vrei, iti trimit invitatie pe facebook intr-un grup de jazzisti, de unde iti poti alege ce asculta. De asemenea exista un site jazzonthetube.com, unde daca te abonezi primesti o filmare jazz in fiecare zi pe mail. Prin aceste metode am reusit sa descopar multe trupe faine, de care poate nu as fi auzit niciodata.

 

Sper ca aceste informatii o sa te ajute pe viitor. Uite si cateva referinte:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fQ2Bn09JOIM&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=wFUG6bYZ-8c&feature=youtu.be

 

 

 

Bafta!

 

Mark

Edited by mammoth_mark
Link to comment
Share on other sites

Am tras cu mobilu.

 

A se observa insistenta si ca in a doua parte nu am mai bulit acelasi lucru (desi am taiat vreo 15 takeuri mai oribile decat astea)

 

Degeaba :lol: trebe exersat de milioane de ori pana visezi

 

Nu ma astept ca dupa 1 sapt de noodling sa iasa ceva mai ales cand uiti unde trebuie sa pui dejtele, dar, at least I try :lol:

 

Ah, e si misto, mai ales, cand esti racit si iti vine sa stranuti in timp ce canti bagand fete pretioase+ nu mai esti obisnuit cu grif normal doar gaurit :tardlol:

 

Rosiile la mine va rog

 

http://www.youtube.com/watch?v=puPQStcRghQ&feature=youtu.be

 

si alta porcarie, nashpa cand nu stii teorie

 

http://www.youtube.com/watch?v=aQo4Woo6uFs

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest flautufermecat

Nespus de incantat sa gasesc acest topic pe RGC! Un subiect extrem de vast, demn chiar de un forum de sine statator...

Celor care iubesc disonantele si nu vor sa orbecaiasca (ca mine), le prezint cateva clipuri, care ar putea fi posibile puncte de plecare sau chiar scurtaturi, in deprinderea tehnicii de cantat "outside the chord".

 

 

 

 

 

Edited by flautufermecat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut RGC, cant de 1 an jumatate la chitara si pot spune ca am acumulat ceva experienta si incep sa stiu care este cheia succesului ( gen sa canti cu metronom, sa studiezi teorie muzicala etc. ) in orice caz.. Acum cateva zile un prieten mi-a prezentat un chitarist roman Marius Pop si am ramas FASCINAT de genul de muzica pe care il canta.. pur si simplu mi-am zis ca asta vreau sa cant, asta vreau sa fac. Am cautat mai multi chitaristi... la fel am dat peste unii fenomenali ( Greg Howe, Guthrie Govan, Brett Garsed etc etc etc ) m-am documentat despre acest gen si am inceput sa caut pe yt... am invatat cateva lick-uri .. totul perfect le adaug la improvizatie. Problema este ca nu stiu cum sa abordez acest gen. Lick-uri toata lumea poate invata....vreau sa incep de la baza..... sa cunosc anumite lucruri, sa pot compune asa ceva, sa studiez acorduri complexe, sa improvizez... ........... si daca cineva cunoaste vreun site... poate da niste sfaturi...poate chiar o metoda de lucru.. Nu vreau sa pierd timpul.

 

Fusion inseamna diferite lucruri la diferite persoane ... mai pe scurt poti sa canti ce vrei, cum vrei, cu ce sunet vrei. McLaughlin si Govan de exemplu au idei f. diferite despre ce inseamna fusion. Asa ca primul lucru pe care ti l-as recomanda ar fi sa uiti de fusion si sa inveti muzica.

 

Ai zis ca ai invatat niste lick-uri si le-ai incorporat in improvizatie ... invata mai multe lickuri. Ca-l asculti pe Chick Corea pe Govan sau pe Joe Pass, 70% (procent din burta, dar oricum, majoritatea) din tot ce canta sunt lickuri. Ce trebuie sa intelegi despre lickuri este ca odata ce ai invatat destule lickuri care te duc sa zicem de la punctul A la punctul B, nu prea o sa-ti mai amintesti lickurile in felul in care le-ai invatat ci o sa se uneasca toate si o sa ai in ureche tot felul de metode de a ajunge de la A la B. Deci invata cat mai multe lickuri!!!

 

Cat despre acorduri complexe ... sunt simple. Exista doar 3 feluri de acorduri: majore, minore si de dominanta (aici sunt incluse cele marite si diminuate, de exemplu C7b9 = C#dim). Deci daca vezi C7 sau C13b9#5, tot la C7 te gandesti. O carte buna pt. acorduri este Ted Greene - Chord Chemistry. Fii destept cu cartea asta, daca nu risti sa pierzi o gramada de timp.

 

Daca vrei sa inveti sa improvizezi: Hal Crook - How to Improvize.

 

Cheia succesului nu este sa studiezi cu metronomul sau sa inveti teorie. Ci sa stii unde vrei sa ajungi, cum poti sa ajungi acolo si sa fii consistent. Metronomul si teoria sunt doar o parte din drum.

 

Nu stiu cum canti, ce stii sau ce crezi ca stii, deci cam astea-s sfaturile decocamdata. Daca ai intrebari specifice, go ahead.

Edited by guitar88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.