www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se dezacordeaza


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

Problema este urmatoarea : chitara mea se dezacordeaza prea repede dupa benduri.

O acordez electronic, deci foarte precis; ma apuc sa cant cate ceva si daca fac cateva benduri full, coarda E subtire e deja dezacordata, urmata - daca insist mai mult - si de B si de G. Corzile sunt prinse la cheite dupa toate regulile artei. Bridge-ul este de Fender, dar nu folosesc tremolo-ul deloc, asa ca nu cred ca e de acolo buba.

 

Care sa fie problema ? Corzile (care sunt cam de cacao) ? Sau chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

Problema este urmatoarea : chitara mea se dezacordeaza prea repede dupa benduri.

O acordez electronic, deci foarte precis; ma apuc sa cant cate ceva si daca fac cateva benduri full, coarda E subtire e deja dezacordata, urmata - daca insist mai mult - si de B si de G. Corzile sunt prinse la cheite dupa toate regulile artei. Bridge-ul este de Fender, dar nu folosesc tremolo-ul deloc, asa ca nu cred ca e de acolo buba.

 

Care sa fie problema ? Corzile (care sunt cam de cacao) ? Sau chitara ?

 

Pai ...tu cand faci bend, automat se implica tremolo-ul (sau FR-ul). Acum, daca ai o pb cu tremolo-ul tau si cu arcurile din spate, e normal sa se intample asta.

 

Esti sigur ca, cheitele prind 100%? adica, sigur nu pe la ele e problema?! daca ele tin bine corzile ...atunci trem-ul este problema.

Link to comment
Share on other sites

1. corzile - schimba-le :)

2. cheile - daca scapa din chei, schimba-le (ca poate mai ai garantie) :)

3. nut-ul (sau pragusul) - da cu grafit - un creion 2B - pe locasurile corzilor

4. puntea (daca nu folosesti deloc vibratorul, atunci strange mai tare gheara care tine arcurile astfel incat tensiunea in arcuri sa fie mai mare)

 

bafta

 

PS ce chitara ziceai ca ai? :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

 

Se poate bloca vibratorul , cu o bucata de lemn , pusa intre piesa de sustain si lemnul corpului , asa vibratorul se va propti de peretele cavitati in corpul chitarei si nu va mai ceda cand o coarda se dezecordeaza..Am mai facut o schita pe forum , e pe undeva. Adica blochezi balansarea vibratorului .

Arcurile cedeaza un pic si e destul ca sa pierzi acordajul la dezacordarea si a unei singure corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

tuturor, multumesc pentru sfaturi. corzile sunt prinse corect in cheite, conform unei carti despre reglarea chitarilor pe care am gasit-o pe net. o sa incerc sa blochez vibratorul complet, sa schimb corzile cu unele mai de soi, sa dau cu grafit pe nut si, daca tot am probleme sa cumpar chei de firma (sa vad pe unde gasesc)...

 

 

PS ce chitara ziceai ca ai? :)

 

mah, de-aia imi urai tu succes cand am zis ce vreau sa cumpar... :)

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

 

Se poate bloca vibratorul , cu o bucata de lemn , pusa intre piesa de sustain si lemnul corpului , asa vibratorul se va propti de peretele cavitati in corpul chitarei si nu va mai ceda cand o coarda se dezecordeaza..Am mai facut o schita pe forum , e pe undeva. Adica blochezi balansarea vibratorului .

Arcurile cedeaza un pic si e destul ca sa pierzi acordajul la dezacordarea si a unei singure corzi.

sau strangi suruburile de la arcuri pana se culca talpica vibratorului pe corp. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Chitara e un Grosmann Fat Strat, dar nu cred (deocamdata) ca e vina ei. O sa pun corzi mai meseriase si sa fac teste, eventual sa blochez vibratorul, ca tot nu il folosesc; oricum, cheitele tot le-as schimba cu ceva mai de soi. Ceva recomandari, idei, magazine ?

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Sau iti pui 5 arcuri .... cu ocazia asta faci si imbunatatiri la sound .

 

Cum se imbunatateste soundul daca pui 5 arcuri? E valabila chestia asta si pentru Floyd?

Link to comment
Share on other sites

Chitara e un Grosmann Fat Strat, dar nu cred (deocamdata) ca e vina ei. O sa pun corzi mai meseriase si sa fac teste, eventual sa blochez vibratorul, ca tot nu il folosesc; oricum, cheitele tot le-as schimba cu ceva mai de soi. Ceva recomandari, idei, magazine ?

 

 

:)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Cum se imbunatateste soundul daca pui 5 arcuri? E valabila chestia asta si pentru Floyd?

 

cica se transmite vibratia mai "consistent" (nu stiu cum altfel sa-ti explic) corpului chitarii :)

 

oricum, cheitele tot le-as schimba cu ceva mai de soi. Ceva recomandari, idei, magazine ?

grover, gotoh, sperzel, schaller...

vorbeste si tu cu oamenii care aduc d-afara ca-n tzara oha :)

Link to comment
Share on other sites

cica se transmite vibratia mai "consistent" (nu stiu cum altfel sa-ti explic) corpului chitarii :)

grover, gotoh, sperzel, schaller...

vorbeste si tu cu oamenii care aduc d-afara ca-n tzara oha :)

 

Malex draga, vibratia corzilor se transmite SI prin arcuri, dar mai ales prin cei doi piloni ai floydului sau, in cazul asta prin cele 5 surubele care prind tremoloul pe corp.

 

Treaba e simpla: daca tot nu foloseste tremoloul, se pot pune 4 sau 5 arcuri, se intind arcurile mai mult, se strang cele 5 surubele pana fixeaza tremoloul de corp si devine rigid. Mai departe... corzi noi si rock on!

Edited by Dooku
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Faza aiurea, off-topic : chitara mea are 22 taste. Nici 21 , nici 24. In combinatie cu restul problemelor, incep sa cred ca mi s-a tras teapa. :)

 

Recapitularea problemelor :

- griful nu se imbina perfect cu corpul (este un spatiu de 3 mm latime intre grif si corpul chitarii)

- un inlay de pe grif este crapat (si nu l-am crapat eu)

- potentiometrul de volum are momente cand taie sunetul de tot (trebuie sa il misc nitel ca sa isi revina)

- griful are un surplus de lac (sau ce o fi) la capat

- se cam dezacordeaza (dar asta sa zicem ca se poate rezolva - am vb cu cineva de Grover Rotomatic)

- grif cu 22 taste; nu e neaparat o problema, dar nici in regula nu mi se pare

- fara factura, fara garantie

 

Am impresia ca in cazul meu s-a lucrat cu dublu standard; pentru meseriasi si prieteni se face treaba foarte buna, pentru n00bi (ca mine) merge si cu de-astea.

 

Sa dea naiba, nici nu stiu ce sa fac; sa mai investesc in asta (cheite Grover, doze SD, poturi bune, etc.) sau sa o las asa si sa strang bani pt alta mai rasarita. Pana la anul in vara cred ca fac bani de alta...

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

de ce sa fie dubios ca ai 22 de freturi? :)

 

pai pe unde am vazut, chitarile electrice au 21 sau 24... oricum nu e asta problema principala.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

ce mi se pare dubios este ca pana acum nu te-ai plans de ea.cand ai avut problema cu surubul de la floyd ai venit la mine si ti -l-am aranjat .Tinea de garantie. Nu ti-am luat bani pentru reparatie .Garantia este de 1 an de zile .la tine se cam apropie de sfarsit . De restul problemelor de care zici tu nu ai zis nimic pana acum si nici nu cred ca sunt concludente.factura tin minte ca te-am intrebat daca vrei si ai zis ca nu. Ca ai turnat apa sau ce ai turnat atunci pe ea de ai stricat doza a fost greseala ta. Cand ai apelat la mine la garantie nu am spus nu.Nu vad de ce te plangi aici si nu mie daca ai vre-o problema cu chitara. Chitara a avut 22 de taste de cand ai cumparat-o, si nu este singura chitara cu 22 taste .Alti au dat comanda de griff cu 22 de taste pentru strat.

 

In fine daca ai probleme cu chitara nu ezita sa ma suni.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

chitarile electrice au cate freturi vrei

si in mod normal, chitarile electrice au 22 sau 24 de taste

rar gasesti cu 21 (a se vedea fender jazzmaster sau mustang :) )

 

sau Stratocaster lol

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

ce mi se pare dubios este ca pana acum nu te-ai plans de ea.cand ai avut problema cu surubul de la floyd ai venit la mine si ti -l-am aranjat .Tinea de garantie. Nu ti-am luat bani pentru reparatie .Garantia este de 1 an de zile .la tine se cam apropie de sfarsit . De restul problemelor de care zici tu nu ai zis nimic pana acum si nici nu cred ca sunt concludente.factura tin minte ca te-am intrebat daca vrei si ai zis ca nu. Ca ai turnat apa sau ce ai turnat atunci pe ea de ai stricat doza a fost greseala ta. Cand ai apelat la mine la garantie nu am spus nu.Nu vad de ce te plangi aici si nu mie daca ai vre-o problema cu chitara. Chitara a avut 22 de taste de cand ai cumparat-o, si nu este singura chitara cu 22 taste .Alti au dat comanda de griff cu 22 de taste pentru strat.

 

In fine daca ai probleme cu chitara nu ezita sa ma suni.

 

Cred ca ma confunzi. Eu am chitara de aproximativ 3 luni; nu are Floyd, ci tremolo standard de Strat, si nu m-ai intrebat de factura/garantie. Nu am venit niciodata cu ea inapoi la tine, pentru ca stau in alt oras, nu am masina - as face 4-5 ore numai pana la tine, si alte 4-5 inapoi.

Oricum, greseala e a mea pentru ca nu m-am uitat bine cand am cumparat-o, si pentru ca ti-am atribuit prea multa buna-credinta. Nu se va mai repeta, iti garantez.

Sunt convins ca poti face treaba exceptionala - cand interesul iti dicteaza, dar in cazul meu nu a iesit tocmai bine. Nu m-am plans la tine - si de fapt nu m-am plans nicaieri, vreau doar sfaturi, pentru ca am fost destul de dezamagit in final; una vazusem in reviews pe forumul asta despre Straturile facute de tine si alta am primit. Nu ma intelege gresit, la banii dati nu ma asteptam sa am vreun Fender Custom Shop, dar avand in vedere notele de 10/10 din reviews ma asteptam la mai mult.

 

In ce priveste chitara in sine,avand in vedere problemele existente, as vrea niste sfaturi : merita sa mai investesc in ea (doze SD, cheite Grover, poturi bune, bridge original Fender Strat, etc.) sau sa strang bani de alta ? Voi ce ziceti ?

 

PS: in ce priveste griful, daca e cum spuneti voi, mea culpa. Eram convins ca trebuie sa fie 21 sau 24 de freturi. In pozele cu chitari Grosman Strat din sectiunea Reviews, sunt 21 de freturi : http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7468

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

dar avand in vedere notele de 10/10 din reviews ma asteptam la mai mult.

 

 

Asta ar trebui sa te invete sa nu te mai uiti doar la nota ci si la cine o da. Am vazut multi copchii aflati la prima chitara care ii dadeau note fenomenale fiindca era cea mai buna scula pe care cantasera ei pana atunci. Evident ca dupa juma de an, cand le pica in mana o chitara sensibil mai buna, or sa zica ca aia veche, pe care o laudau cu mare sarg pana atunci, e un mare caca.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Asta ar trebui sa te invete sa nu te mai uiti doar la nota ci si la cine o da. Am vazut multi copchii aflati la prima chitara care ii dadeau note fenomenale fiindca era cea mai buna scula pe care cantasera ei pana atunci. Evident ca dupa juma de an, cand le pica in mana o chitara sensibil mai buna, or sa zica ca aia veche, pe care o laudau cu mare sarg pana atunci, e un mare caca.

 

 

Mr Jackson are dreptate ! Eu am inceput sa cant pe o chitara electro-acustica de reghin ,si ziceam ca e foarte foarte buna . Asta pana am intalnit o chitara stagg , si de atunci am zis ca reghinul meu SUX .

Dupa ce mi-am luat prima electrica , am zis ca aia e cea mai buna chitara din lume ..... si tot asa pana am ajuns sa nu mai stiu ce sa aleg :) .

Link to comment
Share on other sites

 

Oricum, greseala e a mea pentru ca nu m-am uitat bine cand am cumparat-o, si pentru ca ti-am atribuit prea multa buna-credinta. Nu se va mai repeta, iti garantez.

 

In ce priveste chitara in sine,avand in vedere problemele existente, as vrea niste sfaturi : merita sa mai investesc in ea (doze SD, cheite Grover, poturi bune, bridge original Fender Strat, etc.) sau sa strang bani de alta ? Voi ce ziceti ?

 

PS: in ce priveste griful, daca e cum spuneti voi, mea culpa. Eram convins ca trebuie sa fie 21 sau 24 de freturi. In pozele cu chitari Grosman Strat din sectiunea Reviews, sunt 21 de freturi : http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7468

 

Nu vad cum poate fi vorba de rea-credinta. Ai fost la magazin cand ai cumparat chitara, deci puteai sa observi defectele de fabricatie.

 

In alta ordine de idei, la bend-uri orice chitara mai dezacordeaza. Ca sa limitezi problema iti pui chei autoblocante. Malex ti-a dat o gramada de exemple. Inainte sa te apuci sa bagi bani, raspunde la intrebarea: iti place chitara sau nu? Iti place sunetul, are sustain, iti place grif-ul etc. Daca raspunsul este da, atunci merita sa investesti (eu asa am facut). Daca nu, forget. Niste chei autoblocante costa cel putin 50 USD (luate din afara), iar dozele SD (toate 3) te mai costa si alea vreo 200+ USD. Iar un bridge original Fender te arunca din orice schema. Oricum dai mai mult pe componente decat ai dat pe chitara. Deci gandeste-te.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

noi putem sa te ajutam cu o 'juma de benzina :)

 

 

excelent malex , fara tine forumul asta ar fi lipsit de umor ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

excelent malex , fara tine forumul asta ar fi lipsit de umor ... :)

se vede ca nu prea se intelege cu dl grosmann :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.