www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare.


Recommended Posts

''Deci ai mai multe doze și vrei ca una din ele sã fie alternativ în paralel cu celelalte sau scoasã din circuit''

Exact

Cum sau unde lipesc firele pe switch ul ala?

Ca o continuare sa dezvalui ce vreau sa fac.

Deci pe stratul meu S-S-S

Vreau 1-Volume 3-Tone(individual pt fiecare doza) si 3-Switch(individual pt fiecare doza)

post-11546-0-93517700-1333643185_thumb.jpg

post-11546-0-97246400-1333643193_thumb.jpg

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

''Deci ai mai multe doze și vrei ca una din ele să fie alternativ în paralel cu celelalte sau scoasă din circuit''

Exact

Cum sau unde lipesc firele pe switch ul ala?

Ca o continuare sa dezvalui ce vreau sa fac.

Deci pe stratul meu S-S-S

Vreau 1-Volume 3-Tone(individual pt fiecare doza) si 3-Switch(individual pt fiecare doza)

 

Prietene, din cate inteleg tu vrei sa afli unde sa lipesti efectiv firele pe acel comutator (intrerupator in cazul tau). Daca e asa: comutatoarele de genul asta au contactul (on) inspre partea in care este inclinata tija de comutare, deci intre pinii din mijloc (pinii baza) si pinii spre care este tija .

Strict in cazul pozei pe care ai inserat-o, firele baza ( in cazul tau firele de la doza) se lipesc pe pinii din mijloc, intr-o parte firul cald, intr-o parte masa.

Cum este asezat comutatorul (si tija comutatorului) in poza, pentru a avea "on" trebuie sa lipesti firul de preluare a semnalului ( firul ce duce la pot) la pinii din stanga, respectand partea masei si partea firului cald.

Inclinarea tijei spre dreapta va avea efectul "off".

 

Daca am fost de folos, e bine, daca am inteles eu gresit ideea postului, imi cer scuze.

Link to comment
Share on other sites

Corect montajul il faci astfel :

 

pe piciorusul din mijloc legi iesirea

pe cele din laterale (opuse) legi: pe unul firul "cald" de la doza, pe celalalt punctul comun de masa.

Astfel doza va fi in scurt la masa cand ii dai kill eliminand astfel diverse click-uri electrostatice.

Vei folosi doar 1/2 din switch. Celelalte 3 picioruse sunt neutilizate.

Sectiunea neutilizata poti s-o follosesti pentru introducerea unor filtre generale pe iesire (ceva de genul taie inalte cand coenctezi doza bridge pentru eliminarea sunetului prea strident).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_3on-offswitches

Acolo doar Neck și Middle au controale de ton dar cred că e destul de clar cum se poate adăuga încă unul.

 

 

deci chiar nu stiu cum sa fac legatura pt inca un pot

Link to comment
Share on other sites

Ai înțeles bine dar e invers: contactul între pini este opus direcției în care e îndreptată tija, privită de sus.

 

Posibil, dar am avut acum cateva zile ocazia sa ma joc cu un comutator asemanator, care avea contactul precum cel descris de mine mai sus, bascula inversa.

@dgeekoo, doar o intrebare : daca dai "off" la doza respectiva (cu circuitul legat asa cum l-ai mentionat) nu pui la masa tot sistemul ? mai ai semnal pe circuit ?

 

Doar intreb, nu vreau sa starnesc vreun caft pe forum . :respect:

Link to comment
Share on other sites

Posibil, dar am avut acum cateva zile ocazia sa ma joc cu un comutator asemanator, care avea contactul precum cel descris de mine mai sus, bascula inversa.

@dgeekoo, doar o intrebare : daca dai "off" la doza respectiva (cu circuitul legat asa cum l-ai mentionat) nu pui la masa tot sistemul ? mai ai semnal pe circuit ?

 

Doar intreb, nu vreau sa starnesc vreun caft pe forum . :respect:

 

Sorry, din cauza vitezei.

Rectificare: Invers intre iesire si firul cald de la doza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.