www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lead Star Stratocaster


 Share

Recommended Posts

Salut tuturor!!

am un Lead Star copie germana dupa Stratocaster si am o problema.

Firele de la doze catre potentiometre s-au dezlipit fiind vechi si nu le stiu ordinea.

are cineva diagrama pentru componente de la aceasta chitara sau stie cum se pot lipi?

sau daca se pot modifica spre exemplu sa ii pun aceleasi piese de la stratocaster: potentiometrele de le volum si ton cu 3 picioruse (ale mele fiin cu 4 picioruse)?

 

astept raspunsurile voastre!! :D

post-18869-0-51345500-1332077269_thumb.jpg

post-18869-0-71927000-1332077287_thumb.jpg

post-18869-0-04368300-1332077301_thumb.jpg

post-18869-0-90814500-1332077318_thumb.jpg

post-18869-0-68801100-1332077333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eugen, pinul al patrulea este o priza in apropierea cursorului, +/- 10%.

se foloseate pt conectarea unor filtre RC , taie sus, banda etc. sau poti pune un condensator pt bright fara sa scoata de tot efectul cand potentiometrul de volum e la maxim. am vazut multe statii de genul asta si am schimbat potentiometri respectivi cand nu aveam, cu cei clasici..

 

din pozele postate de cel care a pus intrebarea, eu nu am vazut ca ar fi fost folositi si pinii "in plus". pot-urile aratau cam jalnic cu toate ca e posibil sa fie chiar alps ( nu ca ar fi cine stie ce marca) si de aceea i-am spus ca ii poate schimba si folosi o schema de conexiuni de la fender. daca poturile sunt ok (nu fasaie, etc) ii poate folosi ca in orice schema clasica, fara sa foloseasca unul dintre pinii din "interior". eventual se poate juca cu niste condensatoare-rezistente si pe pinii ramasi liberi, la masa sau pe calea de semnal. poate ii place cum suna, cine stie.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

nituri sunt doar pe capetele potcoavei rezistive. nici cursorul nu are nituri,

dar asa cum e pozitionat pinul exterior, clar face parte din tabla din spatele potentiometrului. nu se vede bine, dar e un condensator la masa, plus cateva fire care unesc aceiasi pini din exterior.

oricum, ar trebui sa schimbe poturile si sa caute o schema de stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.