www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Reghin Star 2


Cristache D
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

am inceput de curand sa reconditionez o chitara electrica primita de la matusa mea, si am dat de o problema minora: nu gasesc un potentiometru nou.

 

Cam asa arata potentiometrul vechi...

 

 

post-1585-1154183357_thumb.jpg

 

am fost p Maica Domnului si am gasit decat la un singur magazin modelul, dar nu aveau si de aceeasi valoare...

 

Pot folosi un potentiometru de stratocaster ? (am vazut la proguitar potentiometre dar erau la 250k iar acesta este de 220k...conteaza inca 30.000 de ohmi?)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Salut,

 

am inceput de curand sa reconditionez o chitara electrica primita de la matusa mea, si am dat de o problema minora: nu gasesc un potentiometru nou.

 

Cam asa arata potentiometrul vechi...

post-1585-1154183357_thumb.jpg

 

am fost p Maica Domnului si am gasit decat la un singur magazin modelul, dar nu aveau si de aceeasi valoare...

 

Pot folosi un potentiometru de stratocaster ? (am vazut la proguitar potentiometre dar erau la 250k iar acesta este de 220k...conteaza inca 30.000 de ohmi?)

folosestel pe ala de 250 e perfect

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

da nu le lua de la proguitar iale de la orce magazin de elctronica si dupaia taiele ca sar pite sa fie cam lungi si gata

Link to comment
Share on other sites

are un singur pot,si ala e de ton?pai n-are cum.Pentru volum,trebuie logaritmic,daca are condensator,atunci e de ton,doar daca nu e celebrul circuit de compensare a inaltelor,care e useless.pune o poza cu scripca si circuitul ei.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui si de 500 K ohm si de 1Mohm , dar nu mai are cursa "lunga" , in schimb e bun ptr a folosi ca si efect potmetrul ptr tremolo sau efect de " violoncel" fiind cursa de deschidere mica ( unghiular)

 

Incearca sa cureti potmetrul si sa-l dai cu spray de contact " uleios" !! ( ce are ulei sau petrol in compozitie si ceva siliconic ce protejeaza suprafata rezistorului si nu se mai produc scantei si nu mai face zgomote la manipulere )

Link to comment
Share on other sites

Potentiometrul e de volum.Condensatorul s-a pus acolo ca sa mai taie din inaltele de la doza din spate :) scoate-l dreaq de acolo.

 

gata frate, nu-l mai pun...tu stii mai bine :)

 

si potentiometrul o sa-l dau cu spray special si il las asa...

Edited by Cristache D
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.