www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fr String Lock Screw


vodevil
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Vreau sa inlocuiesc suruburile floydului... :nay: . cele vechi au uzura la cap(sunt vechi) si nu mai pot strange calumea cu imbusul (ultimele 2 schimbari de corzi am strans cu patentul).

 

Ca sa nu pierd bani aiurea , si deoarece n-am gasit decat la thomann... intrebarea mea este:

 

Pot schimba suruburile astea http://www.axesrus.com/Hardware/Terms/2Pivot/FlloydRose/Parts/stringBolts/StringRetainerBolts.jpg cu surubirile astea

http://www.thomann.de/ro/schaller_saitenklemmschraube_6pcs.htm ??

 

Vedeti voi, diferenta e ca unul e mai subtire, altul mai gros.. Cel gros ar merge...cat de cat (in teoria mea) dar pana la capat ?

 

Suruburile mai groase la cap, sunt compatibile intr-un sistem FR care foloseste suruburile subtiri ?

 

Alte sfaturi , siteuri, cautari, etc, sunt binevenite.

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este dupa ce rezolvi problema sa nu mai strangi ca maniacu.

ai grija cu combinatiile ca de obicei nu iese treaba. daca alea sunt pt schaller, pe schaller sa le folosesti. altfel nu prea cred sa fie compatibile piesele intre ele de la o firma la alta. cred ca o sa ai ceva bataie de cap.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa inlocuiesc suruburile floydului... :nay: . cele vechi au uzura la cap(sunt vechi) si nu mai pot strange calumea cu imbusul (ultimele 2 schimbari de corzi am strans cu patentul).

 

 

 

Tai cu o panza de bomfire din acea subtire cate o tesitura ptr surubelnita plata .

 

Ptr strans suruburile Te folosesti de o surubelnita care se potriveste fara sa aiba joc ..in acest fel te mai tin surubuile inca 10 ani ..

La inlocuit suruburile trebuie sa fi atent sa aiba acelasi filet cu acelasi pas !!! nu-i suficient sa ai doar diametrul si filet apropiat !! trebuie sa fie filetul perfcet identic !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ba omule , eu iti arat ca strang suruburile alea cu mana si nu se dezacordeaza, nu inteleg ce e cu dementa asta de mecanic de masini si cu strans suruburi la maxim? ii o chitara, ii o chestie delicata, nu dejeaba am vazut chitari cu gatu rupt in zona aceea, pentru ca oamenii cand schimba corzile , strang toate suburile care le gasesc inclusiv alea de sub nut, care daca aplici destula tensiunea o sa-ti crape gatu.

Link to comment
Share on other sites

Jig , abtine-te. Inainte sa vii de la piata pe "dejeaba" fa un dus rece.

 

Bolturile sunt doar uzate. Si da, mi-a mai sarit coarda din bridge daca nu strangeam bine(nu prea strans, dar nici prea moale). Deocamdata strang cu un patent. Oricum tot ce vorbim acum e offtopic.

 

Intrebarea mea a ramas fara raspuns.

 

Multumesc barbarossa si karpi.

 

Jig sau jeg...iti pleaca caruta trasa de cai.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.