www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere...


Guest altcevanamgasit
 Share

Recommended Posts

Guest altcevanamgasit

Salut...

ce parere aveti de bassul epiphone nikki sixx blackbird.....

ma bate gandul sa imi iau unul..si vreau sa stiu daca merita...daca nu ce recomnadati?

post-14849-0-55882200-1330624781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest altcevanamgasit

am incercat niste harley benton-uri...

si cu magazinu de muzica e cam greu....ca nu prea se gaseste asa ceva la noi:|

Link to comment
Share on other sites

Guest altcevanamgasit

multumesc dar...nu vreau sh...

si cant piese hard rock si heavy metal in general...si nu prea ar merge un jazz bass...

Link to comment
Share on other sites

Guest altcevanamgasit

la bass nu am..bassul care l-am avut l-am vandut acum un an...

in principiu vreau un bass nou pana in 1 300 ron..care sa meraga la majoritatea genurilor....

si thunderbird si am vazut ca se foloseste la mai multe genuri...

Link to comment
Share on other sites

Personal nu-mi place Nikki Sixx Blackbird, insa daca iti place cum arata bass-ul overall, s-ar putea sa-ti placa mai degraba Goth Thunderbird. Sau Thunderbird Pro-IV. Nikki e mai scump decat celelalte, insa n-are deloc volum si ton. Din controlul de ton de la humbuckerele Epiphone poti scoate destul de multe chestii interesante, mai ales cand folosesti ambele doze simultan - de la smooth jazz la thrash metal de la un capat la celalalt al potului de ton. (Am si eu bass Epiphone Explorer cu doua humbuckere). O sa-ti trebuiasca neaparat gig-bag daca nu vrei sa-ti ciobesti coltul ala dupa prima luna de utilizare. Vad ceva fain de exemplu la oferta asta : http://www.thomann.d..._vsb_bundle.htm , desi Gothic Thunderbird s-ar putea sa aiba doze cu mai multe c0@!3 au aceleasi doze (nu am cum sa ascult sample-uri pentru ca scriu de la facultate). TB Pro IV are doze active (O sa trebuiasca sa schimbi bateriile), dar este neck-through. Pe site-ul Epiphone, gatul de la Nikki si de la TB-Pro IV are 1.50" (Jazz Bass) iar celelalte, 1.73" (Precision-urile din anii '50).

Daca vrei parerea mea, un TB simplu cu gigbag este perfect. Daca ai mai multi bani, vezi ce-ti convine din celelalte. Gothic-ul nu mi-a placut cum arata, la TB Pro n-aveam chef sa ma lase bateriile in drum (am groaza de chestia asta) iar Explorer-ul mi-a si placut foarte mult. Bafta la ales :)

Link to comment
Share on other sites

Daca ii place activ poate sa isi ia cu incredere, dacca pui o baterie buna gen Duracel sau Energizer te tine sute de ore de cantat, daca nu mai bine. Oricum e recomandabil sa ai tot timpul una de rezerva cu tine, se schimba oricum in m ai putin de 1 minut si de obicei da semne cand incepe sa se duca, nu moare brusc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.