www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thin Lizzy - Whiskey In The Jar


lefmir
 Share

Recommended Posts

iti dai seama... eh acum toata treaba sta in urechea fiecaruia ca poti sa explici o viata intreaga... daca nu intelege el muzica si catre ce se indreapta degeaba ii spui de pentatonic mixolydian EADGBE etc... un mos care canta blues de vreo 40-50 de ani mi-a zis simplu... if you ain't deaf... use your damn ears! Si are mare dreptate ... m-a determinat sa compar ce fac eu cu ceea ce vreau sa fac si sa-mi dau seama singur ce nu e in regula... usor usor vad ca incep de la total pe dinafara sa sune din ce in ce mai aproape de cum trebuie sa sune... Dupa ce simte ritmu si cum tre sa fie zic eu sa se bage pe tehnica... azi una doua note intr-o fraza... maine inca una si asa devine din ce in ce mai bun... da eu sunt de parere ca tre sa inteleaga intai ritmu si unde se indreapta... si de aici zic sa mai puna un pic de suflet... La aia la care le-a intrat ritmu in sange e doar o chestiune de timp pana fac o melodie bestiala... la aia care intai au invatat tehnici si asa mai departe ai surpriza sa vezi niste lickuri bestiale da aruncate aiurea...

Link to comment
Share on other sites

Nu-s profesionist. Cant de 2 ani aproape. N-am nici mari scule pe care sa inregistrez.

 

Chitara era acordata. O acordasem inainte. Intonata e de mine. deci nu se pune problema de falsat.

 

mie imi suna bine pe timp. Ba chiar m-am uitat in programul de mixat sa vad cand e bataia pe premier si cand intra chitara mea si erau aliniate :lol: . Ma rog...pe langa sa fie.

 

@mc.chiken : Normal ca e loc de mai bine. N-am sustinut ca e perfect. :respect:

 

iti dai seama... eh acum toata treaba sta in urechea fiecaruia ca poti sa explici o viata intreaga... daca nu intelege el muzica si catre ce se indreapta degeaba ii spui de pentatonic mixolydian EADGBE etc... un mos care canta blues de vreo 40-50 de ani mi-a zis simplu... if you ain't deaf... use your damn ears! Si are mare dreptate ... m-a determinat sa compar ce fac eu cu ceea ce vreau sa fac si sa-mi dau seama singur ce nu e in regula... usor usor vad ca incep de la total pe dinafara sa sune din ce in ce mai aproape de cum trebuie sa sune... Dupa ce simte ritmu si cum tre sa fie zic eu sa se bage pe tehnica... azi una doua note intr-o fraza... maine inca una si asa devine din ce in ce mai bun... da eu sunt de parere ca tre sa inteleaga intai ritmu si unde se indreapta... si de aici zic sa mai puna un pic de suflet... La aia la care le-a intrat ritmu in sange e doar o chestiune de timp pana fac o melodie bestiala... la aia care intai au invatat tehnici si asa mai departe ai surpriza sa vezi niste lickuri bestiale da aruncate aiurea...

 

"povestea vietii mele" in 8 randuri, a? Nu-mi vorbi de parca as canta de ieri la chitara, te rog. :)

Apropo. Nu asa inveti sa canti la chitara. Metronom + exercitii + cantece simple + teorie. aia e baza.

Link to comment
Share on other sites

In mare este OK .

Este falsa chitara , o fi de la corzi vechi etc ...oricum este sub ton fata de backtrack .

In unele locuri unde nu-i fals si nu grabesti sa scapi de nota este chiar bine .

Fii atent la acordaj , canta cu bend-uri si exerseaza sa ajubgi cu slide in/out la pitch-ul corect .

Presupun ca trebuie sqa schimbi corzila , apoi cu tot cu corzi "rodate" sa exersezi bend-urile ,sa nu grabesti sa fie cursiva treaba .

Chiar daca nu-i 100% ca originalul sa nu fie fals si sa curga notele lin ,

Link to comment
Share on other sites

In mare este OK .

Este falsa chitara , o fi de la corzi vechi etc ...oricum este sub ton fata de backtrack .

In unele locuri unde nu-i fals si nu grabesti sa scapi de nota este chiar bine .

Fii atent la acordaj , canta cu bend-uri si exerseaza sa ajubgi cu slide in/out la pitch-ul corect .

Presupun ca trebuie sqa schimbi corzila , apoi cu tot cu corzi "rodate" sa exersezi bend-urile ,sa nu grabesti sa fie cursiva treaba .

Chiar daca nu-i 100% ca originalul sa nu fie fals si sa curga notele lin ,

karpi. :respect:

Corzile sunt destul de vechi, ai ghicit perfect. Am in loc de mi, un sol subtire de 12 string :D .

O sa le schimb cand mai trec pe la real. S-au mutat astia de la magazinul de muzica tocmai in afara orasului(in incinta realului). Peste o saptamana, cam asa. Sa se mai topeasca zapada, ca n-am anvelope de iarna :lol: .

 

@Cognek . Suna bine. Facem topic separat? :)

 

edit: Ramureleee...vreau videoclipul sa fie cu fake bazookas. am zis!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

 

@mc.chiken : Normal ca e loc de mai bine. N-am sustinut ca e perfect. :respect:

 

 

Cred ca ai inteles ce am vrut sa zic... Nu-mi place sa fiu prea acid si cu asta de multe ori gresesc.

 

Astept si melodia intreaga, vreau sa vad ce-ai scos din toate aceste raspunsuri ;)

 

Rock ON!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vedem...e intreaga melodie.

Amplitube: Ritm(neck split) cu Simulator de Fender Deluxe + Leslie Speaker; Solo(bridge humbucker) cu simulator de mesa; un pic potolit din volumul chitarii. Sper sa va placa...incape loc de mai bine, dar nu mai am rabdare :) .

 

Pentru voce inca nu am gasit o modalitate cumsecade de a inregistra...suna un pic fuzzy. Mai lucrez.

whiskey2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Hai sa vedem...e intreaga melodie.

Amplitube: Ritm(neck split) cu Simulator de Fender Deluxe + Leslie Speaker; Solo(bridge humbucker) cu simulator de mesa; un pic potolit din volumul chitarii. Sper sa va placa...incape loc de mai bine, dar nu mai am rabdare :) .

 

Pentru voce inca nu am gasit o modalitate cumsecade de a inregistra...suna un pic fuzzy. Mai lucrez.

 

Nimeni? Nimic?

Link to comment
Share on other sites

mie sincer imi place la nebunie intro-u... frumos inregistrata melodia overall. Stau si ma uit si vad ca 99 % din cei are posteaza inregistrari vin cu materiale ca lumea din punct de vedere al calitatii sunetului... numai la mine suna ca si cand inregistrez cu telefonu mobil... tre sa bagam niste bani in materiale ca nu se mai poate...

 

...oricum, e reusita melodia zic eu...

Link to comment
Share on other sites

mie sincer imi place la nebunie intro-u... frumos inregistrata melodia overall. Stau si ma uit si vad ca 99 % din cei are posteaza inregistrari vin cu materiale ca lumea din punct de vedere al calitatii sunetului... numai la mine suna ca si cand inregistrez cu telefonu mobil... tre sa bagam niste bani in materiale ca nu se mai poate...

 

...oricum, e reusita melodia zic eu...

Multumesc pentru raspuns! Nu e mare inginerie cu inregistratul. Un cablu de chitara...bagat in calculator. Amplitube 3 si asio pentru placa audio. Nu e calitate prea buna,dar merge.

 

Urmeaza sa inregistrez si vocea cand mai am putin timp :lol: . Sa vezi atunci haos.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.