www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aspecte pozitive ale manelelor si manelistilor


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Ai confirmat exact ceea ce spuneam eu !! :)

Tocmai asta e chestia , ca nu e ABSOLUT deloc acelasi lucru . Ca sa reusesti sa intelegi o trupa ca King Crimson,ELP etc. din punct de vedere muzical (eu nu reusesc sa-i inteleg in totalitate,sunt multe chestii care ma depasesc si nici nu vreau sa ma chinui prea tare), iti trebuie pe langa ceva creier si ceva cunsostinte de muzica.Pe cand la ........

A SE TINE CONT .... nu sunt obsedat de muzica progresiva dar consider ca este intr-un fel cel mai elevat gen.

 

ca sa-mi revin m-am uitat la concert cu STIX ,RIO SPEEDWAGON ,PETER FRAMPTON

 

si mi-am dat seama cat de pozitiva este maneaua ceva in jur de +0,0000000000001

muzica rock autohtona e pe la +0,003

 

ar daca ne uitam la preferintele de manele mondiale cam aceiasi raport , LATINO . hahaha

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest diogrey

oameni,indiferent de genul muzical,isi insusesc caracteristici pt a arata ca fac parte dintr-un anumit grup .......manelisti desi nu sunt toti scarbosi inculti si materialisti ........uneori cand se aduna in grupuri mai mari.........unde apare nevoia de afirmare ...incep sa devina manelisti pe care ii cunoastem cu toti

...................asta nui un punct rau deoarece regula asta se aplica la toti

Link to comment
Share on other sites

Asa cum au mai punctat si altii... Partea buna este ca exista. Fiindca asa putem compara (fenomen absolut natural si normal) si, daca avem putin minte, ne putem vedea si noi, "astialaltii mai superiori", varful nasului... Partea buna este ca sunt muzica, raportat la alt genuri, si asta s-a spus... Partea buna este ca si manelistii sunt oameni, iar unii sunt oameni mai buni ca roacherii si punkerii si dancerii si houserii si alte natii, treaba lor care...

 

Partea pozitiva este libertatea de alegere, diversitatea, evolutia... Partea buna este ca exista, asa cum toti avem dreptul de a exista, si altfel fac parte din experienta noastra, fara de care poate ca am fi mult mai saraci... Partea pozitiva este ca pe ei ii cam doare in cot de astilalti superiori care neaga orice si se cred imparati, indiferent ce asculta, adica partea pozitiva este ca ei sunt mai impacati cu sine, mai sinceri si mai reali.

 

Partea extrem de pozitiva, ca sa folosesc pleonasme, este ca avem ce invata de la acest gen de muzica si de la ascultatorii lui, ca de altfel de la oricine altcineva si altceva, si astfel ne putem dezvolta. Partea buna este ca unii dintre ei isi vad de treaba, pana in momentul in care se trezesc ailaltii sa se bage peste ei si sa ii injure, ceea ce nu e tocmai recomandat. Partea buna este ca unii dintre ei pot vedea defecte in propria persoana... Partea buna este ca fac un fel de muzica si au fani pentru care muncesc, ca domnii de la TV ii considera zei, asta e altceva, ca doar nu stau sa moara de foame cand poate veni la TV sa ia bani frumosi apoi... Partea buna este ca sunt mai toleranti, mai unitari, respecta regulile proprii...

 

 

Partile rele - o gramada... Ca peste tot... Poate chiar mai multe, dar despre astea au curs pe apa sambetei deja prea multi nervi.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Asa cum au mai punctat si altii... Partea buna este ca exista. Fiindca asa putem compara ...................Partea pozitiva este libertatea de alegere, diversitatea, evolutiaToate cele bune!

 

Problema mare este ca nu exista evolutie ci ca sa ma exprim foarte frumos si elegant " se bate pasul pe loc " si acest lucru se reflecta in toata societetea .

Aici nu-i vorba de elitism .Pur si simplu este o "cultura" , primitiva retrograda , kitchurista etc ..

 

Daca nu stii despre un lucru nu ai cum sa alegi , nu alegi ceva despre care habar nu ai ca exista .

Deci nu-i vorba de neintelegerea unei culturi " mai evoluate" ci efectiv nu se stie ca exista, deci nu poti sa ai nici o idee despre ea asa ca nici nu o sa alegi .

 

Daca ceva este cunoscut si obisnuit , ti se pare firesc ca sa-l alegi .

 

De ce nu se alege muzica Vietnameza ? sau din insulele Pago Pago poate este si mai manea decat maneaua ?

Se alege ce este propagat si incurajat , asa ajunge cunoscut si chiar se face o educatie in acest fel .

 

Cultura mai complexa , mai evoluata necesita niste studii , dar cum oameni sunt lenesi si comozi nu ajung sa aprofundeze nici acasa si nici la scoala ,ci se ia calea mai usoara , kitch-ul simplist si la nivelul tuturor .

Exemplul de " manelisti" poate fi cazul , Moromete Intelectual .

Intrebati acesti manelisti cate carti , romane , poezii au citit ?

 

Am vazut unele posturi i ca sa precizez totusi ...a nu se confunda manelele cu muzica de petrecere .Muzica de petrecere originala autentica "destilata" in zeci de ani ( poate sute) , este tot o muzica simpla dar nu Kitch.

 

etc...

Link to comment
Share on other sites

@karpi In mare, tind sa iti dau dreptate, dar eu ma refeream la altceva cand am spus evolutie. NU ca maneaua ar fi o treapta evolutiva in sine ci ca face parte ca o mica farama din procesul natural si normal (zic eu) al dezvoltarii si evolutiei muzicii...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

mnu.. nu prea mi se pare ca face :) autenticitate 0, scop comercial

sunt perfect de acord cu karpi

sau parca era vorba de aspecte pozitive? ah, da :)

Link to comment
Share on other sites

@karpi In mare, tind sa iti dau dreptate, dar eu ma refeream la altceva cand am spus evolutie. NU ca maneaua ar fi o treapta evolutiva in sine ci ca face parte ca o mica farama din procesul natural si normal (zic eu) al dezvoltarii si evolutiei muzicii...

 

Este normal ca face parte , deja este istorie , nu spun ca nu vor fi si efecte pozitive .Nu in sensul cum spun alti , adica ca si reactie repulsiva ma apuc sa compun ca si Bach ca sa contracarez maneaua ..hehe...

 

In sensul ca muzicanti care canta in trupe de manele incet vor schimba din interior si vor tinde catre arta , peste 100 de ani vor ramane vre-o doua trei manele "capodopera" in sensul bun al cuvantului.Dar ? din Kitch ce sa se dezvolte .

 

Cui muzica rock mult hulita s-a intamplat foarte repede in 10 ani au ajuns la rock simfonic si cu asta s-a si

auto exclus din muzica "usoara" .

 

Sa luam Blues-ul , este muzica simpla , mesaj simplu ,exprimare simpla bazat pe interpretare mesajul este TEXT-ul restul e nesemnificativ .DAR nu este Kitch.Se poate face o paralela cu doina romaneasca .

 

 

Maneaua are eceiasi caracteristici DAR totul este Kitch^2 , totul este "gandit " premeditat ,FALS ,nu este

trairea artistului ci o MIMARE a trairi facuta ptr BANI si singurul scop este acesta. "ARTISTUL" nu asi canta oful ci la " comanda " cauta sa impresioneze cu tot ce stie si artificial vrea sa creeze o atmosfera "artistica" de traire ...

Nici macar Kitch nu este , un fel de amestec de Kitch-uri ,haotic. Lasand la o parte textele puerile , luam muzica si vom vedea structuri muzicale si elemente "decorative" , spaniole ,sudamericane,orientale absolut tot ce li s-a parut "artistilor" ca PRINDE la ascultator .Daca nu tine una tine a doua si totul ptr " succes" pentru bani dupa RETETE sau clisee incercate , exploatand cultura primitiva a ascultatorului sau bazandu-se pe aceasta lipsa de cultura.

Ceva mai fals decat manelele nu prea am vazut pana acum.

Muzica de petrecere chiar compusa pe structuri de folclor era la limita bunului simt si chiar unele mici "kitch"-urisme , clisee acceptate la o petrecere .Muzica de petrecere nu este folclor e muzica compusa pentru petrecere ,dar totusi este arta deoarece reflecta starea muzicantului care ia parte la aceste petreceri si chiar mai primitiv sau simplu este ceva "sincer" .

Dar se vad si in muzica "POP "si chiar Rock unele miscari kitch-uriste .

Link to comment
Share on other sites

@karpi Bine zis, ai dreptate, nu mai am ce adauga in sensul asta, banuiesc ca ideea a fost prinsa. E bine sa ne gandim comparativ, proportional, cam cat kitch este in rock si cate formatii de c***t pretind a fi mari genii eludati de media... De ce aceasta comparatie, ca mereu se merge pe rock-manele (inainte de asta se mergea pe rock-house si mai inainte pe rock-rap, oare de ce?).

 

Acum sa povestesc ce am vazut eu la un "concert", de-ala pe gratis la un festival de bere.

Pe scena era Vita de vie, exact in fata scenei erau postati foarte multi dintre aceia ce par a fi manelisti convinsi. Inainte cantase Blazaj... Dupa, urmau Iris...

Buun... Ce imi vad mie ochii? Domnisorii mai... "mai" dansau pe Vita de vie (basul si cu toba mare si alde de-astea), dar in stilul manele, ca asta stiau si ei... Probabil o faceau la misto, m-am gandit, dar am observat ca pur si simplu le placea oarecum, ca la Iris s-au risipit.

Care este ideea? Ar recunoaste vreodata vreun rocker, puncker etc ca ii place vreo manea, chiar daca ii place? Doamne fereste! Care este mai real, mai veritabil cu sine insusi? Care este in mai mare masura sclav al spiritului de turma, desi urla sus si tare ca e independent si original???

Care este mai atasat valorilor umanitatii? Rockerul cu inclinatii obscure (nu ma refer la eticheta verbala ci la cazurile reale, multe din pacate, ca astora le e greu sa nu gandeasca in extreme) sau manelistul incult? Intreb, neretoric...

 

Inainte de a se lasa cu cearta, I rest my case...

 

Not to forget:

 

So, so you think you can tell Heaven from Hell?

And after all were only ordinary men...

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Singura chestie pozitiva legata de manele a fost ca am ras de m-am spart cand am auzit-o pe aia cu "Osama, Osama, ce-ai facut cu viata ta ?" de la niste rromi de vis-a-vis. Desi si atunci cred ca am ras de nervi...

 

Ca om care asculta manele fara voia lui in fiecare zi, prin bunavointa unor vecini de mare valoare intelectuala, nu pot gasi altceva pozitiv la ele. Le consider pe aceeasi linie cu Blondi, Simplu, Bambi, 3Sud Est, etc., adica non-valori din punct de vedere muzical.

 

Late edit : ca idee, muzica cea mai 'low' posibil o consider a fi house, nu manelele. Sa faci o chestie din 5 note muzicale care se repeta vreme de cateva (zeci) de minute si sa ai obrazul sa o numesti muzica e ceva...

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

A SE TINE CONT .... nu sunt obsedat de muzica progresiva dar consider ca este intr-un fel cel mai elevat gen.

 

de fapt esti obsedat de muzica progresiva intrucat

1. te scuzi si avertizezi fara sa iti fi cerut nimeni acest lucru (te simti cu musca pe caciula) si

2. spui ca este cel mai elevat gen (dupa parerea ta)

 

ei bine dupa parerea mea, cel mai elevat gen este muzica clasica, pe locul 2 jazzul si pe locul 3 progrockul

Link to comment
Share on other sites

de fapt esti obsedat de muzica progresiva intrucat

1. te scuzi si avertizezi fara sa iti fi cerut nimeni acest lucru (te simti cu musca pe caciula) si

2. spui ca este cel mai elevat gen (dupa parerea ta)

 

ei bine dupa parerea mea, cel mai elevat gen este muzica clasica, pe locul 2 jazzul si pe locul 3 progrockul

Deci vorbesti doar ca sa nu taci .... daca ai fi fost mai atent la ce am scris timplului nu ai mai vb aiurea.... Daca voiam muzica progresiva nu aveam 2 fendere ci avezm chitara Parker si aveam sigur procesor. Dragul meu , BLACKMORE RULLZ si UP THE IRONS. :)

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

mare plictiseala... :) :)

 

Subscriu... manelistele sunt mult mai bune ca marea parte a roackeritzelor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

:):):):(B););):o;);););)

 

@ malex: super tare replica :o

 

am glumit si eu un pic alex calm ... am cunoscut si eu multe din toate felurile siiiii... devine un thread misogin :o)

Edited by nothin
Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

de parca pitonu' stie carte... :)

:):(B)

Acu' parerea mea(hac).

Pai nu stiu exact ce parti bune ar avea manele,dar stiu sigur ce parti rele.Va dau un exemplu ca nu prea am chef de scris:intr-o ora de engleza,nush cum vede profa un ziar.Se uita si ajunge la o pagina in care unu Parizer zicea nu stiu ce.Profa de colo:io daca as putea,as omori toti manelistii,la care una de acolo:si io le-as da foc la "roacheri"!Dupa care clasa a fost in delir...aplauze...confetti etc.

Pt unii maneaua e un stil de viata,toti canta pt bani si atat.Si cu asta e fascinan romanu',cu faptu ca ii vede p-aia cu bani la guler etc.Si ce zice,ia sa il fac p fimiu cantator!Si plus ca generatia 90+(din care fac parte)poate fi denumita lejer "Generatia Salam",cu doar mici exceptii.Daca sunteti curiosi,treceti printr-un liceu/scoala intr-o pauza(malex,cred ca ai face genocid!;)).Din pacate momentan este promovata incultura la noi,oriunde.D-asta niste oameni cu adevarat talentati,si cu studii si cu tot,nu au cum sa traiasca din muzica,si ajung profesori,unde fac elevii nazuri la vreun Clyderman sau Mozart(cerand insistent parizer!)

Partea buna a lor(uite ca exista)...ce-ar fi o betie fara manele? :) Sau vreun distorss-manea?

Inca o data malex,GENIALA replica(si offtopic,ca de obicei! ;) )

Neata

Link to comment
Share on other sites

Daca sunteti curiosi,treceti printr-un liceu/scoala intr-o pauza(malex,cred ca ai face genocid!:)).

 

ba, problema se pune si altfel - mai tine si de profesori.

am sa-ti dau un mic exemplu ... cand am facut eu liceul ( :) ), profa de engleza se prinsese de profilul clasei ( :) ) si faceam orele de engleza ascultand Deep Purple si Floyd si comentand versurile. Pai nu erau in engleza??????

asa ca............

 

PS era si buna cotzoharla :(

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest HektorBud

Avem totusi ceva de invatat de la comunitate manelista... cum sa nu fim. Cine e totusi atat de afectat de toata situatia asta, sa se consoleze cu faptul ca maneaua e intr-adevar un kitsch. Este o pseudo-arta, o corcitura care nu poate fi integrata in nici o categorie muzicala, ea nu exista decat la noi si chiar si aici provoaca atat de multa repulsie... Oricum discutiile de genul asta se invart in cerc de fiecare data. Caldura si plictiseala imping oamenii sa dezbata pe orice fel de subiect

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

Ce sa gasesc pozitiv la manele? nimic.

 

Nici macar numele nu reprezinta un gen cu o anumita personalitate, care vine din araba si inseamna 'muzica taraganata'; nici decum ceea ce reprezinta manelele astazi.

 

Nu inseamna nimic, maneaua reprezentand obiectul desfranarii unor categorii sociale intr-o decadere spirituala josnica, ignorand orice rationament muzical, orice traditie, chiar si pe a lor, cea a tiganilor.

 

"Valorile" copiilor celor care ascultau inainte muzica arabeasca, turceasca traditionala si lautareasca s-au conturat mai tarziu in virtutea unei inertii haotice si kitsch-oase, rezulat al unei educatii precare chircita de umbra comunismului intr-un cosciug al frustrarilor sete de revansa, in cele mai destrabalate si contrastante comportari sociale, cum a fost si "emanciparea romanului" si cum sunt si "manelele".

 

Nu poate fi considerat un aspect pozitiv acela cum ca unii manelisti sunt muzicanti buni. E un aspect negativ deoarece isi irosesc virtuozitarea cantand un kitsch.

 

Partea cu "publicul cere, deci le dam" e un bull-shit. De ce? Pai tocmai pt. facpul ca omul asculta ce ii dai.

Inainte de manele nu se distra lumea la petreceri? Nu bea lumea? Nu dansa?

Exista enorm de multa muzica buna de petrecere care baga lumea sub masa mai rau ca manelele.

Eu stiu petreceri din trecutul meu mult mai bune decat ce fac manelistii de azi.

Poate romanii au uitat de: Maria Tanase, Irina Loghin, Dona Dumitru Siminica, Maria Dragomiroiu, Maria Lataretu, Romica Puceanu - La Carciuma De La Drum :)

Eu zic ca la betie pot fi inlocuite cu succes de muzica lui Gica petrescu, Dan Spataru si chiar Faramita Lambru.

 

Ascult in timp ce scriu aceste randuri Welcom to the machine :) , deci sunt pe alte unde... :)

 

E pacat ca ne cufundam in uitare, neghiobie, decadere, ignorand valorile cele mai de pret pe care le avem mostenite de veacuri, si acum vrem sa gasim aspecte pozitive unui lucru deplorabil, inutil si regretabil, ce reprezinta decadenta unei societati "la inceput mileniu".

 

Lucrurile aste ne vor spune de unde venim. Si ce le veti spune copiilor vostrii? "A fost odata"? .. "o societate care s-a negat pe sine, dar eu eram o exceptie si nu va mai fi vreunul dupa mine, ... de ce Doamne?"

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.