www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aspecte pozitive ale manelelor si manelistilor


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Guest unknown_humanoid

Prutene, ia o bere :):)

 

... ai pierdut tu o juma de ora sa scrii despre manele? :)

 

10 min. trebuia.

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest gabi-mth

ba, problema se pune si altfel - mai tine si de profesori.

am sa-ti dau un mic exemplu ... cand am facut eu liceul ( :) ), profa de engleza se prinsese de profilul clasei ( :) ) si faceam orele de engleza ascultand Deep Purple si Floyd si comentand versurile. Pai nu erau in engleza??????

asa ca............

 

PS era si buna cotzoharla :)

Sincer...te felicit!

Aceeasi chestie se intampla si la noi...cu profilul clasei.Din pacate,profa de romana(care se intampla sa fie si diriga)ii pune p-aia taletoshi sa "cante".Sau cand avem noroc asculta la telefoanele alora din clasa manele live.Adica,pe scurt,ea nu preda nimic,ci ii pune p-aia sa "cante" la ora.D-asta am absente la romana

 

PS e urata rau cotoharla :(

Edited by gabi-mth
Link to comment
Share on other sites

Mergand oarecum in jurul ideii ca "scopul scuza mijloacele" nu prea poti sa te apropii de o fata dansand pe roac cum "dansezi" pe o manea. :) Acum nu dati cu oua si rosii, ma refer pur si simplu la aspectul fizic al apropierii, nu se freaca una de tine pe nimic cum se freaca pe Covri-Gutza. Si ca tot m-am dat in fapt cu dansu :( de obicei ma las tras cu forta si cand sunt acolo mai dau ocazional din cap si am in minte little wingu meu B) . Ideea e ca poti sa pari mai sociabil dandu-te capabil de a convietui intr-un mediu manelar. Nu ca ar fi asta vre-un lucru bun... hmmm, citesc acum ce am scris si nu prea inteleg nimic... probabil pt ca am mers 5 ore azi cu masina si caldura si etc si ciuciu somn si mancare din parti... sa-mi ziceti daca ati inteles unde voiam sa bat. In mizeria asta care o numim societate maneaua e standardul caruia ar trebui sa ne conformam... dar n-om fi prosti :) . Decat cu berea-n mana mai bine cu manelista in poala :) . Infantilismul declaratiilor imi este alimentat de amuzamentul intens ce mi-l produce o conversatie cu o fata pe messenger. Ale ei greseli gramaticale (nu ma refer la mistype-uri) ci la razboi declarat Doamnei Gramatici. Fridom ov spici !!

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

si daca tipa nu asculta nici "roac" si nici manele? :) faza e ca daca se lasa cu manele,nu se freaca de tine,ci iti face vre-un dans din buric(daca ai noroc)Pt mai multe detalii,cauta-l pe bebe (sex)ologu'.Acu depinde de ce muzica asculta fata.

Deci la menele se adauga urm chestie buna: gagicile uneori bune(citez malex:de parca pitonu stie sa citeasca)

Si in legatura cu scrisu'...de unde stii daca profa ei nu baga rock la ora(nu manele ca la mine/ar trebui sa predea,nu?),si astfel nu da cu subsemnatu' pe la orele ei?

Edited by gabi-mth
Link to comment
Share on other sites

Acuma na, am zis sa dau si eu un exemplu, din lipsa de imaginatie am apelat la asta :) . Sincer in afara de asta nu imi prea vine mai nimic in minte... poate doar faptul ca existenta acestui stil total opus dpdv al valorilor ne ambitioneaza sa fim cum suntem si parca sa gustam chiar mai mult muzica. Am vrut sa dau un ton mai hilar problemei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

Acuma na, am zis sa dau si eu un exemplu, din lipsa de imaginatie am apelat la asta :) . Sincer in afara de asta nu imi prea vine mai nimic in minte... poate doar faptul ca existenta acestui stil total opus dpdv al valorilor ne ambitioneaza sa fim cum suntem si parca sa gustam chiar mai mult muzica. Am vrut sa dau un ton mai hilar problemei :)

exact...cam asta e ideea.pai nu e total opus,chiar n-are nicio treaba(cu toate ca am vazut la "neste cantari laiv niste fendaruri de iti cadeau maselele").Intr-adevar,daca n-ar exista,probabil ca nici noi nu am fi chiar asa de interesati de rock sau blues sau jazz.

Oricum,oamenii cu ceva in cap nu asculta manele.Majoritatea oamenlilor de 35-40+ asculta ce era pe vremea lor(pink floyd,phoenix etc.)

Pis!(a se scrie Peace!)

Edited by gabi-mth
Link to comment
Share on other sites

pai cea ce credeti voi ca ete manea si se danseaza "senti" sunt piese furate de muzica usoara , de pe unde se gaseste si cu versuri tampe canta manelisti de ti-e groaza de prost , muzica usoara .Deci nu sunt manele ci muzica usoara "inprumutata" cu texte "proprii" caracteristice .

 

am mai scris tot aicea maneaua nu este muzica este TEXT , partea muzicala este furaciune 100% si amestecate din mai multe piese aiurea , amestecand stiluri si genuri ( probabil ca sa nu se cunoasca furaciunea ?)

 

pai cea ce credeti voi ca ete manea si se danseaza "senti" sunt piese furate de muzica usoara , de pe unde se gaseste si cu versuri tampe canta manelisti de ti-e groaza de prost , muzica usoara .Deci nu sunt manele ci muzica usoara "inprumutata" cu texte "proprii" caracteristice .

 

am mai scris tot aicea , maneaua nu este muzica este TEXT , partea muzicala este furaciune 100% si este amestecata din mai multe piese ,aiurea , amestecand stiluri si genuri ( probabil ca sa nu se cunoasca furaciunea ?)

 

Acelasi lucru al gasim si la rock , dance , etc furaciuni peste furaciuni si aflam dupa un timp de unde au furat "slagarul" .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

Mergand oarecum in jurul ideii ca "scopul scuza mijloacele" nu prea poti sa te apropii de o fata dansand pe roac cum "dansezi" pe o manea. :)

 

te inseli amarnic. Am agatat o groaza de gagici in Club A pe "roac".

 

Dar daca tie iti plac manelistele e cu totul altceva. Sau poate ai tu priza doar la alea..

 

P.S. Am observat ca manelistele sunt mai proaste decat rockeritele. Si asta in general. Deci generalizez pt. ca asta e realitetea.

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred . Majoritatea fetelor carenu sunt ceva anume iti zic ca ascult orice , deci si manele. Maneliste convinse cred ca sunt foarte putine, majoritatrea fetelor de discoteca le doare fix in 14 de muzica,si, mi se pare oarecum normal. Ele danseaza pe orice este cat de cat ritmat, poate sa fie disco din 80' sau manele , important e sa aiba pe ce da din fese.Si despre majoritatea fetelor din club A ..... mai bine stau acasa eu si cu pitonu si dezvoltam panatia la mana dreapta. Ultima data cand am fost era un grupuletz de "adevarate" , parca toate au papat din grenada cand erau mici.

 

 

 

am mai scris tot aicea maneaua nu este muzica este TEXT , partea muzicala este furaciune 100% si amestecate din mai multe piese aiurea , amestecand stiluri si genuri ( probabil ca sa nu se cunoasca furaciunea ?)

Am ascultat manea facuta dupa "over the hills" a lui thin lizzy.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest unknown_humanoid

ma refeream la maneliste si nu la cele care asculta ocazional manele. Ai dreptate. Alea nu pot fi incluse in aceasta categorie.

 

Eu nu mai merg in Club A de vreo 4-5 ani. Nu stiu care mai e atmosfera p-acolo, dar inainte era misto. Vinerea :)

Edited by unknown_humanoid
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.