www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

stangaci 100%


Guest Negura
 Share

Recommended Posts

Guest Negura

Salut,

Vreau sa ma apuc sa cant la chitara dar inca nu stiu ce sa cumpar. In viata de zi cu zi tot ce fac, fac cu mana stanga(inafara de tinut mouseul :) ), cu mana dreapta nici nu cred ca pot sa tin o lingura. :) Am primit sfaturi impartite: unii imi zic sa cumpar o chitara pentru stangaci altii imi spun sa cumpar o chitara normala si sunt destul de confuz. M-am documentat cat de cat si am vazut ca sunt o gramada de dezavantaje sa cant invers dar parca tot as vrea o chitara pt stangaci.

 

Ce-mi recomandati o chitara normala sau lefthanded?

 

Mai adaug ca nu detin prea multe fonduri as dori ceva pana in 200 de lei si vreau sa incerc sa invat sa cant fara profesor.

Astept sfaturile voastre

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

eu sunt stangaci , dar cant cu dreapta , si nu sunt caz singular , acu cu 2mil nush daca gasesti lefthanded , si nush cate o sa gasesti sa inveti p stanga :) , sfatul meu e sa incerci si cu dreapta

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sfatul meu e sa-ti cumperi o chitara normala si sa-i schimbi corzile sincer bucurate ca esti stangaci ...pt ca stangaci sunt mai artistici ...asa ca nu incerca sa canti cu dreapta ...........si mai bine mai pui deoparte banii si iti cumperi ceva bun .....a si apreciez ca vrei sa te apuci singur dar macar pt inceput dute la un profesor

 

in muzica nu exista standarde asa ca ...asa ca poti sa canti cum ti se pare natural

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

sfatul meu e sa-ti cumperi o chitara normala si sa-i schimbi corzile sincer bucurate ca esti stangaci ...pt ca stangaci sunt mai artistici ...

 

in muzica nu exista standarde asa ca ...asa ca poti sa canti cum ti se pare natural

ma io sunt stangaci si cant normal...adik ca un dreptaci...asta ma face sa fiu mai putin artistic???...pai omule arta sta in cap...nu in mana...cred k poate sa cante cum vor mushchii lui...eu ca si stangaci nu cred k sunt mai bun sau mai slab daca tin chitara ca un dreptaci...totul tine de talent (5%)..restul de studiu (95%)...

Link to comment
Share on other sites

Ia o chitara normala, invata sa canti normal pe ea,am citit pe net ca nu e neaparat un dezavantaj ca esti stangaci.

In cel mai rau caz ii inversezi corzile si asta e :) dar incearca sa canti normal...

Link to comment
Share on other sites

Guest Negura

Multumesc pentru sfaturi. Tind sa aleg varianta lui diogrey. Pot sa inversez corzile pe orice chitara sau trebuie sa aiba "cutia" simetrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Pai tu ce crezi?...mai bine e sa nu fie asimetrica....ca invers nu stiu cum o sa poti canta...

 

P.S. Daca tu chiar vrei se poate si invers:P

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

basistul cu care am cantat 20 de ani in Trans Express e stangaci,dar pentru ca nu a gasit pe vremea aia chitara pe stanga si pentru ca la inceput a invatat pe chitara unui vecin,a ramas sa cante pe dreapta,si s-a descurcat bine un timp,pana a ajuns la categoria avansati,dar atunci mi s-a plans ca e la maximul plafonului tehnic,mai ales din cauza coordonarii dintre cele doua maini.asa ca mai bine intoarce corzile.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

basistul cu care am cantat 20 de ani in Trans Express e stangaci,dar pentru ca nu a gasit pe vremea aia chitara pe stanga si pentru ca la inceput a invatat pe chitara unui vecin,a ramas sa cante pe dreapta,si s-a descurcat bine un timp,pana a ajuns la categoria avansati,dar atunci mi s-a plans ca e la maximul plafonului tehnic,mai ales din cauza coordonarii dintre cele doua maini.asa ca mai bine intoarce corzile.

si acum e ambidextru? :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt la fel. Scriu cu dreapta ca asa m-au obligat la scoala, desenez cu stinga si cint tot pe stinga...asa mi s-a parut normal sa tin chitara cind am pus prima oara mina. Pot sa scriu si cu stinga, dar ceva mai urit, insa de cintata pe dreapta hmmm nici vorba!

Link to comment
Share on other sites

Guest Negura

Si pe mine la inceput m-au obligat sa scriu cu dreapta dar nici nu puteam sa tin stiloul in mana. Ma ameninta invatatura ca imi leaga mana stanga la spate si ma bate cu rigla :) Pana la urma am induplecat-o

Link to comment
Share on other sites

OFF:

:)

Pe mine chiar m-a batut !!! La vreme respectiva o uram si plecam de la scoala cu ginduri de razbunare crunte - sa o prind si eu si sa o oblig sa scrie cu stinga lol!

Acum imi pare bine, e normal sa scrii cu drepata cind scrii de la stinga la dreapta (cind scriam cu stinga ma murdaream de pasta de pix tot timpul :) )

ON:

Eu am cintat mult timp pe o chitara de dreapta cu corzile invers. Merge si asa dar sunt unele MARI dezavantaje:

1. in concert prin miscarea miinii stingi potentiometrul de volum care sta in partea desus tinde sa ajunga la zero si te trezesti ca ai dat un solo la jumatate din volumul normal

2. trebuie sa cari dupa tine un cablu cu jackul in forma de L ca sa stea plat pe corpul chitarei (daca dai de vreun d-ala cu tuturoi mare ai pus-o, o sa dai cu mina in el la greu)

3. daca nu are forma simetrica, nu o sa ai acces la tastele 18 si mai sus...e naspa sa vrei scoti un solo si te te impiedici de chestia asta

4. trebuie sa inversezi podul.

5. o sa-ti curga balele dupa orice chitara de stinga pe care o s-o vezi pe la televizor :)

6.(la model stratocaster) tre sa scoti straplockul si sa dai gaura in celalalt corn ca sa poti sa stai cu scripca de git

Dupa ce mi-am luat si bas si chitara de stinga m-am simtit alt om. Incomparabil!

Link to comment
Share on other sites

Guest Negura

Cineva vrea sa-mi vanda chitara asta. N-a vrut sa-mi zica un pret pt ea ci a zis sa vin eu cu o oferta. Cam cat ar merita? Si este buna pt un stangaci?

post-2438-1154277547_thumb.jpgpost-2438-1154278390_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O problema pe care o vad eu la chitara asta, si de fapt la orice acustica, daca ii intorci corzile o sa aiba intonatia varza. La electrica nu e problema pt ca se poate regla puntea, la asta nu.

Ca sa intelegi despre ce e vorba, daca te uiti o sa vezi ca puntea, acolo unde se prind corzile de corpul chitarii, nu e dreapta, astfel incit corzile groase sint un pic mai lungi decit cele subtiri. Daca inversezi corzile va fi evident invers si vei constata ca va falsa destul de nasol pe masura ce urci pe grif.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Guest Negura

Am vorbit astazi cu el si mi-a spus ca si-a dat seama ca s-ar putea sa fie chitara lefthanded. Nu-mi dau seama cum a putut sa o aiba atata timp si d-abia acum sa realizeze.... Nu l-am crezut dar m-am uitat pe youtube la filme cu chitare cu "capatul indoit" si am vazut ca este intotdeauna orientat in jos cum ar veni si la chitara asta daca as canta cu mana stanga.

Link to comment
Share on other sites

offtopic:de ce naiba te obliga profesorii sa scrii cu stanga? ce prostie! acu cat timp era mentalitatea asta?

 

- pai era nasol daca-i obligau sa scrie pe toti cu mina stinga :):):)

 

eu unul eram la vremea aia pe timpul comunistilor (1986) si invatatoarea era o comunista pur-singe. Cind m-a vazut ca eu trageam de zor bastonase si liniute cu stinga a venit glont la mine si a zis - Mai baiatule ia pune tu stiloul ala in mina dreapta sa fii si tu ca ceilalti copii. Cred ca devenisem un obiectiv pedagogic al ei...dreaq stie.

Faza tare a fost ca de desenat am continuat sa desenez cu stinga. La orele de mate se holba profa la mine cum la tabla scriam formulele cu dreapta si dupa aia luam frumusel creta in stinga si incepeam sa fac desene. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest levi`s

hy to all!!

pt stangaci>dak vretzi sa va cumparatzi chitara rece, cumparati una simetrica....dak e vb de electrica....sunt de aceeas parere cu falling into infinity.....si eu sunt stangaci...si cant pe clasica de 10 ani...in al 11lea an m-am apucat sa cant p electrica...mi-am facut rost de una p dreapta.....dar mi-am comandat chitara din germania Lefthanded....si e chiar ieftina....asha k Negura...nu te descuraja....ai foarte multe oferte....si la chitara rece si la electrica......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.