www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Moare Nota


andrei1992
 Share

Recommended Posts

Salut.

Am o mica problema la chitara. Cand las actionul mic imi mor notele de dupa tasta 20-21 in special la Mi-ul subtire, pana acolo nu am niciun fel de problema. Daca il ridic putin mai mult, la tasta 19 cand fac un bend imi moare nota inainte sa ajung la un ton.

Ma gandeam ca ar fi o problema de la taste si ma gandeam la o retastare, dar vreau inca o opinie.

Am un Ibanez RG320.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am o mica problema la chitara. Cand las actionul mic imi mor notele de dupa tasta 20-21 in special la Mi-ul subtire, pana acolo nu am niciun fel de problema. Daca il ridic putin mai mult, la tasta 19 cand fac un bend imi moare nota inainte sa ajung la un ton.

Ma gandeam ca ar fi o problema de la taste si ma gandeam la o retastare, dar vreau inca o opinie.

Am un Ibanez RG320.

Cheama SMURD-ul .

 

Deci in logica ta ce ar insemna o retastare ?

 

Ai 22 sau 24 ? de taste din care 19 sunt OK deci ultimele 3 sau 4 trebuie "batute " daca nu sunt la locul lor ,,eventual vazut daca gatul este reglat corect din bara de otel .

Daca gatul este corect reglat sui totusi ai problema se pot slefui cu grije aceste 3 taste pana nu mai ai nevoie de SMURD .

 

Tonul poate sa moara si din alte motive din constructia chitarei si atunci nici SMURD-ul nu mai poate face nimic.

Daca corzile sunt prea subtiri trebuie sa ai o chitara buna ca sa sune si a mai aiba si sutain pe ecele ultime pozitii .In functie de pozitia dozei , tipul dozei precum si rezonantele lemnului poti sa ai si punct mort "nod null" in acele pozitii ,,,,etc,,,

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cum a spus Karpi - mai intai reglezi neck-relief din truss-rod, apesi simultan la tasta 1 si la tasta 16 (acolo unde neck-ul intalneste cu corpul) si te uiti la jumatatea distantei - in dreptul taste 8, trebuie ca intre varful tastei si coarda sa fie cam 0,7mm.

Daca este ok, sunt doua posibilitati - fie tastele nu sunt nivelate bine, si ai taste mai inalte in zona care iti "omoara" notele, fie griful este prea pe spate fata de corp si trebbuie corectat unghiul pe care neck-ul il face cu corpul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Cum a spus Karpi - mai intai reglezi neck-relief din truss-rod, apesi simultan la tasta 1 si la tasta 16 (acolo unde neck-ul intalneste cu corpul) si te uiti la jumatatea distantei - in dreptul taste 8, trebuie ca intre varful tastei si coarda sa fie cam 0,7mm.

Daca este ok, sunt doua posibilitati - fie tastele nu sunt nivelate bine, si ai taste mai inalte in zona care iti "omoara" notele, fie griful este prea pe spate fata de corp si trebbuie corectat unghiul pe care neck-ul il face cu corpul chitarei.

Dupa reglarea gatului se regleaza "actiunea"( filmului ) ca sa nu ai frettbuzz ...acum ajungi sa vezi daca mai moare nota .

 

Ridici actiuunea mai sus doar ca sa vezi daca mai moare tonul .

 

Daca moare si cand precis nu exista frettbuzz cu actiunea riidicata inseamna ca lemnul sau chiar coarda este de vina ..rezonantele .,coarda foarte "moale" ,coarda murdara ,,oxidata etc.etc ..poti incerca si sa cuplezi dozele pe rand se poate ca sa ai sunet bun cu una din doze ,In aceste pozitii sunetul este cu armonice putine sa zicem ca frecventa de baza este foarte mare fata de armonice asa ca daca ai un "nod zero" chiar deasupra dozei poate sa moara tonul ...

etc..

Link to comment
Share on other sites

Am reglat curbura gatului cum mi-ati spus si e mai bine, dar la problame cu tasta 19 e aceeasi, dar numai acolo face, daca urc mai sus sa fac bend suna. Am incercat cu ambele doze si nu suna nici unplugged. Corzile le am de o saptamana, nu sunt oxidate.

Eventual as putea sa o duc la cineva sa ii faca reglajele si eventual sa o repare daca are vreo problema, imi puteti recomanda pe cineva priceput in Cluj?

Edited by andrei1992
Link to comment
Share on other sites

din cate am inteles eu problema apare pe notele inalte, adica freturile 19, 20, 21, asa ca ce tot ii explicati la om sa regleze curbura din truss, sau sa umble la freturi, sau alte chestii care aici chiar nu au nici o legatura? l-as ajuta eu, ca sunt din cluj, dar credeti-ma ca nu imi dau seama care e problema, din cate am vazut e o chitara cu floyd, poate acolo sa fie baiu sau o rezonanta proasta pe aceste note, sau poate sunt dozele prea aproape de corzi, in special doza de neck, etc.

Link to comment
Share on other sites

Problema este combinata - dupa cum vezi, duppa ce a reglat corect trussrod-ul nu mai face pe aceleasi tste ca inainte.

Probabil ca tasta 19 este putin mai inalta.

Floyd-ul nu are nici-o treaba in cazul asta, poate doar daca este prost reglat sa afecteze actiunea dar asa cum a spus, actiunea a reglat-o.

In general, dupa tasta 12, freturile trebuie sa fie putin mai plate, poate asta e cauza ca la el nu sunt.

Sau daca, cum am spus mai devreme, neck-ul este prea pe spate, corziel ating de fret-urile superioare.

Evident ca toata discutia asta, fara a vedea in mod direct chitara, nu are nicio relevanta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.