www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Fender...corzi Ghs... Se Impaca?


Vlad_the_bluesman
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Fender stratocaster classic 50 strat w sinchronyzed thremolo si niste corzi GHS boomers 008 .

Credeti ca are vreo problema daca la pn pe chitara??????

 

Nu cred,poate daca era setata pentru grosimi mai mari,dar nu e problema

 

Trebuie sa setezi iar intonatia

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

si trebuie sa mai slabesti arcurile din spate de la tremolo :)

 

ca parere, 0,08 e mult prea subtire.. muult prea subtire, ele se impaca presupun pe orice chitara, dar o sa sune ca si cum canti la fire de par :)

 

been there, done that, acum sunt pe 0.11 - 0.52 si uneori 0.56 (pun Si in loc de Mi gros, si-l acordez in Re => un drop D de mai mare frumusetea)

 

Daca intampini dificultati la reglaj, da click pe semnatura mea :)

Link to comment
Share on other sites

poti pune corzi de 0.08, dar trebuie setata chitara si, probabil, n-o sa fii prea incantat de rezultate, deoarece, la grosimea asta, sunetul emis la electric nu prea are consistenta. dimensiunile care sunt indicate pt. asemenea tip de chitara, in acordaj normal, sunt 10-46 sau 9-42. desigur, la 10-42 poti lasa acordajul mai jos cu un semiton sau nu si poti si intinde, oricum, de corzi la modul decent. peste dimensiunea de 10-46, se canta, de obicei, cu acordaje lasate mai jos, pt. ca e greu de intins.

pe de alta parte, avand in vedere id-ul tau de aici, te sfatuiesc sa nu te iei dupa cei care canta in "drop"-uri...astia nu prea canta blues!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

SRV canta cu corzi de 11 din cate bine stiu eu. Pana acum am cantat pe corzi de 8 -9 -10 -11 si doar pe acustica de 12. Cand mi-a ajuns stratu avea corzi de 11 , niste sarme ingrozitoare, ce benduri ce vibrato ( 4 arcuri in spate, iti rupeai degetele cu ele, mai ales ca nu trebuie apasat ca maniacu pe chitara ) ! parerea voastra ca din corzile de 8 nu iese sunet, la Malmsteen cum ii iese sunetu atunci ( si atentie are coveruri dupa hendrix si altii pe youtube, si tot cu corzile de 8 canta) ? ( are 0,08 - 0.48 ) . Pentru inceput testeaza niste 10-46 daca daca ti se par moi treci la 11. Eu folosesc ,si am ramas la 9-46 ( 3 arcuri ,acordaj standard sau mai jos cu un semiton ) . Chestiile astea is iar total subiective, deci se poate discuta fara probleme luni la rand, si fiecare o sa spuna ca nu e asa. Imi place ca se potoleste lumea si evita sa foloseasca cuvantu ton, si alte adjective ( asta de cand cu topicul lui 57 '' ).

Link to comment
Share on other sites

SRV canta cu corzi de 11 din cate bine stiu eu. Pana acum am cantat pe corzi de 8 -9 -10 -11 si doar pe acustica de 12. Cand mi-a ajuns stratu avea corzi de 11 , niste sarme ingrozitoare, ce benduri ce vibrato ( 4 arcuri in spate, iti rupeai degetele cu ele, mai ales ca nu trebuie apasat ca maniacu pe chitara ) ! parerea voastra ca din corzile de 8 nu iese sunet, la Malmsteen cum ii iese sunetu atunci ( si atentie are coveruri dupa hendrix si altii pe youtube, si tot cu corzile de 8 canta) ? ( are 0,08 - 0.48 ) . Pentru inceput testeaza niste 10-46 daca daca ti se par moi treci la 11. Eu folosesc ,si am ramas la 9-46 ( 3 arcuri ,acordaj standard sau mai jos cu un semiton ) . Chestiile astea is iar total subiective, deci se poate discuta fara probleme luni la rand, si fiecare o sa spuna ca nu e asa. Imi place ca se potoleste lumea si evita sa foloseasca cuvantu ton, si alte adjective ( asta de cand cu topicul lui 57 '' ).

 

 

Aia cu Malmsteen 8-48 e mai mult sau mai putin vrajala de marketing, fara suparare deenman, am invatat sa nu mai cred chiar tot ce scriu astia. Sa sti ca Stratman fiind mai in varsta si mai experimentat, nu vorbeste din citite sau auzite sunt sigur ca le-a testat la viata lui, la strat se cam fereste lumea si de seturi de 9 (cu care momentan si eu cant-din comoditate), ca sa ai consistenta si grasime pe corzile subtiri clar trebuie sarma mai groasa ca n-ai de unde stoarce altfel, incearca asa comparativ intr-o zi doar de experiment si o sa vezi ca nu-i un moft, mi-ar place mie sa sun ca si cu set de 11 si sa fie moi corzile ca la 8 da inca nu le-au inventat :w00t: ...... urmatorul set il voi pune si eu pe 10-46 (52 cred ca e mult pt nutul meu si nu l-as largii)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu vreau 008 pta ca sunt incepator, deoarece cant de vreo 6 ani dar am citit ca bb king foloseste dastea , si fiind la thomann ,am zis sa iau ghs.(am inteles ca sunt foarte bune)

Le-am pus azi dimineata si thremolo-ul nu mai e atat de sensibil....cineva a zis ceva de un reglaj, stiti cum se face??????????

Link to comment
Share on other sites

nu vreau 008 pta ca sunt incepator, deoarece cant de vreo 6 ani dar am citit ca bb king foloseste dastea , si fiind la thomann ,am zis sa iau ghs.(am inteles ca sunt foarte bune)

Le-am pus azi dimineata si thremolo-ul nu mai e atat de sensibil....cineva a zis ceva de un reglaj, stiti cum se face??????????

 

Reglaj intonatie:apasa tasta 12 si apoi armonica,trebuie sa sune cat ma apropiat.

ca sa reglezi,strangi sau slabesti suruburile de la saddle

 

Reglaj tremolo:strangi(INCET) suruburile din spate,de la arcuri pentru a adauga tensiune si le slabesti incet pentru a face manevrarea bratului mai usoara.

 

Am facut o gafa,problema e ca setul tau de GHS au tensiune mai mica,deci lasa bridege-ul sa mearga spre corp=>e mai greu sa manevrezi

 

Solutia e sa slabesti incet cele 2 suruburi din spate,pana ti se pare ca e acceptabil

Edited by Blacklight
Link to comment
Share on other sites

Grosimea corzilor este o chestie de gust si de mana. Mie mi se pare dificil sa cant cu corzi de 8, sau chiar 9, pe strat, dar asta nu inseamna ca sunt proaste neaparat. Intr-adevar, cu cat sunt mai groase corzile si gatul chitarei cu atat (mi se pare mie ca) suna mai bine, dar avand in vedere ca Billy Gibbons si Tommy Iommi canta cu corzi de 7 (pe mi subtire sigur, dar foarte probabil si pe si) si suna cum suna, nu ma consider in masura sa judec tonul comparativ cu grosimea corzilor.

 

Ideea e ca daca esti obisnuit cu o anumita dimensiune, trecerea la o grosime mai mare sau mai mica necesita o anumita curba de invatare/adaptare.

 

Consider ca cel mai important in prima faza e sa iti fie comod sa canti la chitara. Tonul vine mai tarziu... Ca si considerente generale, corzi bune sunt considerate D'addario, GHS si Ernie Ball (cu oarecare dezbateri in privinta elixir din prisma pretului); deci orice ai alege dintre ele este acceptabil. Mie imi plac si rotosound (sunt un pic mai ieftine si iti dau si un mi subtire in plus). Fender mi se par slabe... si nu am auzit pe nimeni pana acum sa le laude.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu vreau 008 pta ca sunt incepator, deoarece cant de vreo 6 ani dar am citit ca bb king foloseste dastea , si fiind la thomann ,am zis sa iau ghs.(am inteles ca sunt foarte bune)

Le-am pus azi dimineata si thremolo-ul nu mai e atat de sensibil....cineva a zis ceva de un reglaj, stiti cum se face??????????

 

Dai un search pe google si aflii cum se face, nu e ceva foarte complex. Daca vii pana in titan cu chitara iti fac eu set-up. (da-mi pm, nu iti cer bani)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.